eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Diesel na cenzurowanym. Kto nim jeszcze jeździ?

Diesel na cenzurowanym. Kto nim jeszcze jeździ?

2019-01-10 10:36

Diesel na cenzurowanym. Kto nim jeszcze jeździ?

Diesel © Björn Wylezich - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Walka o zdrowe powietrze trwa, a orężem w tej batalii mają być m.in. strefy czystego transportu czy ograniczenia wjazdu diesli do centrów miast. To właśnie samochody napędzane silnikami wysokoprężnymi najbardziej negatywnie wpływają na jakość powietrza i - co za tym idzie - na nasze zdrowie. Kto jeździ dieslami? W której części naszego kraju cieszą się one największą popularnością? Odpowiedzi na te pytania dostarcza sondaż ARC Rynek i Opinia.
O pikującej popularności diesla mówi się nie od dziś. Trend spadkowy daje o sobie znać już od 2012 roku, a warunkuje go co najmniej kilka czynników. Jednym z nich jest niewątpliwie rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Dziś niektóre rządy i samorządy mówią wprost o wprowadzeniu całkowitego zakazu eksploatacji samochodów napędzanych silnikami wysokoprężnymi. A jak to wygląda w Polsce? Czy diesel ciągle cieszy się popularnością?

Jak wynika ze zrealizowanego sondażu, posiadanie auta z silnikiem wysokoprężnym deklaruje prawie co trzeci z ankietowanych (31%). Najczęściej są to osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia. Z kolei w grupie respondentów najrzadziej korzystających z diesli prym wiodą Polacy w wieku 45-59 lat. Diesel to domena wsi i małych miasteczek, do 20 tysięcy mieszkańców. Wraz z wielkością miasta spada odsetek osób korzystających z tego typu samochodów. W największych miastach niemal co czwarta osoba jeździ właśnie dieslem.

fot. mat. prasowe

Korzystanie z silników diesla wg województw

Najczęściej z samochodów z silnikiem diesla korzystają mieszkańcy województw zlokalizowanych na północy Polski.


Najczęściej z samochodów z silnikiem diesla korzystają mieszkańcy województw zlokalizowanych na północy Polski oraz w województwach: dolnośląskim, lubelskim i podlaskim.

Respondenci deklarujący posiadanie samochodu z silnikiem diesla z mniejszą częstotliwością korzystają na co dzień z samochodu niż np. osoby posiadające samochód z silnikiem benzynowym.

fot. mat. prasowe

Korzystanie z samochodów z silnikiem diesla

Diesel to domena wsi i małych miasteczek, do 20 tysięcy mieszkańców.Ruch samochodowy jest odpowiedzialny wyłącznie w około 6 procentach za miejski smog, którego intensywność najbardziej rośnie w okresie grzewczym. Mimo stosunkowo niedużego udziału samochodów w tworzeniu się smogu duże miasta coraz częściej wypowiadają wojnę zwłaszcza pojazdom z silnikami wysokoprężnymi. Spaliny pochodzące z tych silników, zwłaszcza ze względu na obecność tlenków azotu, zostały wpisane przez Międzynarodową Organizacja Zdrowia na listę substancji rakotwórczych. Dlatego można się spodziewać, że ograniczenia co do produkcji czy użytkowania tego typu pojazdów będą się pojawiały coraz częściej – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia - Analizując wyniki naszego badania można stwierdzić, że diesle w Polsce to w dużej mierze samochody sprowadzane zza granicy. Świadczyć może o tym ich większa obecność w województwach sąsiadujących z Niemcami – w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim, a także na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie częściej liczy się opłacalność samochodu, a diesle przez lata były uważane za samochody bardziej ekonomiczne – dodaje.

fot. mat. prasowe

Odestek osób korzystających z samochodu codziennie lub prawie codziennie

Diesel używany jest z mniejszą częstotliwością niż samochód z silnikiem benzynowym.


Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online) na próbie kierowców w wieku 18-59 lat, którzy tankują samochód na stacji benzynowej min. raz w miesiącu. Liczebność próby N=1534, termin realizacji badania czerwiec-lipiec 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: samochody, diesel, zachowania konsumentów

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Cyriak161 / 2019-01-27 16:42:17

    Jeżdżą ludzie jeżdżą. Na dłuższe trasy nie ma nic lepszego niż diesel. Sam do pracy dojeżdżam 90 km w jedną stronę i mój korando sprawdza się świetnie. Z jego 178 końmi bez problemu wyprzedzam wolniejsze auta odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: