eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC już stabilne - podsumowanie 2018 r.

Ceny OC już stabilne - podsumowanie 2018 r.

2019-01-11 13:12

Ceny OC już stabilne - podsumowanie 2018 r.

Ceny OC ustabilizowały się ©  jaaff - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W minionym roku rynek ubezpieczeń komunikacyjnych mile zaskoczył kierowców obniżkami cen OC - przeciętna cena obowiązkowego ubezpieczenia sięgnęła 741 zł, co w ujęciu rocznym oznacza spadek na poziomie 5%. Najmniej płacili kierowcy z Rzeszowa i Opola, najwięcej - tradycyjnie już - właściciele pojazdów z Wrocławia. Największymi zniżkami cieszyli się szczecinianie.
Wprawdzie przeciętne stawki OC zaczęły pikować już u schyłku 2017 roku, ale dopiero kolejne miesiące przyniosły długo wyczekiwaną przez kierowców stabilizację cen. Przeciętne obniżki sięgnęły 5%, ale sprawy miały się różnie w zależności od regionu. Kto mógł liczyć na najniższe ceny obowiązkowej polisy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Jak zmieniały się ceny OC przez ostatnie dwa lata?


Pierwsze trzy kwartały 2017 roku nie dały kierowcom odetchnąć, chociaż podwyżki cen OC nie były już tak dynamiczne jak w poprzednim roku. Wytchnienie przyniósł dopiero koniec roku, kiedy to spadki cen osiągnęły 5,4%w ujęciu kwartalnym.
- Ceny OC zaczęły spadać w IV kwartale 2017 r. i taki stan rzeczy utrzymał się również na początku roku 2018. Biorąc pod uwagę cały 2018 rok można stwierdzić, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia ustabilizowały się - mówi Tomasz Masajło, prezes porównywarki rankomat.pl.

Najtaniej na Podkarpaciu i w woj. opolskim


Najniższe składki w 2018 r. płacili kierowcy z województw: podkarpackiego (608 zł), opolskiego (634 zł) i świętokrzyskiego (646 zł). Najwięcej za obowiązkową polisę musieli zapłacić mieszkańcy Pomorza (843 zł), Dolnego Śląska (823 zł) i Mazowsza (812 zł).

fot. mat. prasowe

Zmiany cen OC

Po wysokich podwyżkach ceny OC osiągnęły stabilność.


We wszystkich województwach ceny OC były niższe niż w 2017 r. Największe obniżki dotyczyły kierowców z województw: lubuskiego (7,1%) i dolnośląskiego (7%). W pozostałych regionach Polski obniżki wyniosły od 1,9% do 6,5%.

Najdroższe miasto – Wrocław


Kolejny już rok najwięcej za polisę OC musieli zapłacić właściciele aut zarejestrowanych we Wrocławiu (1020 zł). Niewiele mniej płacili mieszkańcy Gdańska (965 zł) i Warszawy (917 zł). Najniższe składki ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Rzeszowa (656 zł), Opola (700 zł) i Kielc (712 zł). Na największe obniżki w porównaniu do roku poprzedniego mogli liczyć kierowcy ze Szczecina (-8,8%). W pozostałych miastach obniżki wyniosły od -7,6% (Kraków) do -0,3% (Lublin).

fot. mat. prasowe

Ceny OC w województwach

Najdrożej było na Pomorzu i Dolnym Śląsku.


- Na cenę OC w dużej mierze wpływa miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Składka z reguły jest wyższa dla mieszkańców miast, na terenie których często dochodzi do kolizji i wypadków. Ubezpieczyciele zwracają także uwagę na natężenie ruchu w danym regionie, gęstość zaludnienia, a nawet ukształtowanie terenu - mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Ceny OC w miastach

Tradycyjnie już najdroższym miastem okazał się Wrocław.


oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OC, ceny OC, ubezpieczenie samochodu

Oceń

0 3

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: