eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC na razie stabilne. Jaki będzie ten rok?

Ceny OC na razie stabilne. Jaki będzie ten rok?

2019-01-17 13:25

Ceny OC na razie stabilne. Jaki będzie ten rok?

Ceny OC na razie stabilne © mintra - Fotolia.com

Grudniowe dane Polskiej Izby Ubezpieczeń (za okres styczeń-wrzesień 2018 r.) dowodzą, że przeciętna stawka oferowanego rodzimym kierowcom rocznego OC wyniosła 568,7 zł, co oznaczało kosmetyczną, bo sięgającą 0,1 proc. obniżkę względem minionego roku. Wzrostowa tendencja w segmencie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych wyraźnie wyhamowała, ale nadal pozostaje widoczna - we wspomnianym okresie sięgała 3 proc. rdr.
- Przed 2016 rokiem ceny systematycznie malały, a ostra konkurencja cenowa pomiędzy ubezpieczycielami połączona z rosnącymi wypłatami odszkodowań niekorzystnie wpłynęła na wyniki i rentowność branży. Opinia publiczna domagała się zakończenia okresu dynamicznych podwyżek i związanego z nimi szybkiego tempa wzrostu przypisu składki. Po 2-letnim okresie rosnących cen nadszedł więc czas stabilizacji, który obserwowaliśmy przez cały 2018 rok – mówi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Cena na pierwszym miejscu


Kwestią niezmienną już od lat, jest motywacja w zakresie wyboru danego ubezpieczyciela - pozostaje nią atrakcyjna cena. Nie będzie zatem żadnym zaskoczeniem, jeżeli i w nadchodzących miesiącach towarzystwa ubezpieczeniowe potraktują ją jako główną broń w walce o klienta. Należy się jednak spodziewać, że poziom oferowanych przez nie stawek OC będzie wyższy niż przed podwyżkami. Powrót wojny cenowej i rekordowo niskich i graniczących z nierentownością cen to scenariusz, który raczej nie doczeka się realizacji.
- Ceny na rynku wprawdzie ustabilizowały się, ale wciąż tak samo mocno widoczny jest inny trend ostatnich lat – różnice w OC dla jednego klienta. Codziennie spotykamy się z tym, że oferty OC w poszczególnych firmach różnią się między sobą. Branżowa praktyka pokazuje, że między najtańszą a najdroższą dostępną na rynku polisą zawsze jest przynajmniej kilkaset złotych różnicy –M dodaje Jakub Nowiński.

Prowadzona przez Superpolisę Ubezpieczenia obserwacja sytuacji cenowej na rynku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych pokazuje, że w Warszawie 32-letni właściciel 3-letniej Skody Octavii, posiadający prawo jazdy i OC od 13 lat (bezszkodowo), zapłaci od 820 zł u jednego z ubezpieczycieli do aż 1800 zł w innej firmie. Różnica w obowiązkowym OC wyniosłaby więc blisko tysiąc złotych!

fot. mintra - Fotolia.com

Ceny OC na razie stabilne

Ceny na rynku wprawdzie ustabilizowały się, ale wciąż tak samo mocno widoczny jest inny trend ostatnich lat – różnice w OC dla jednego klienta.


Różne miasta, różne ceny


Każdy klient, który porówna ceny w kilku czy kilkunastu różnych zakładach ubezpieczeń, znajdzie OC w stosunkowo niskiej, a niekiedy w bardzo wysokiej cenie. Ubezpieczyciele co do zasady stosują te same kryteria w procesie kalkulacji składki, ale różnią się podejściem do jej wyceny. Nigdy nie będzie ona jednolita dla całego rynku, stąd w różnych miastach ten sam kierowca może spodziewać się zupełnie innych cen. Co pokazują kalkulacje, gdyby kierowca z przykładu kupował OC nie w Warszawie, lecz w innym mieście? Z danych Superpolisy Ubezpieczenia wynika, że np. we Wrocławiu zapłaciłby za OC przynajmniej 997 złotych, czyli o 177 zł więcej niż w stolicy. To jedyna w tej lokalizacji dostępna poniżej 1000 zł składka. W Krakowie natomiast takich ofert znalazłby aż siedem. Tu najtańsze OC kosztowałoby go 678 złotych.
- To dobitnie pokazuje, że najskuteczniejszą metodą oszczędzenia na OC jest porównanie składek w kilku, a najlepiej kilkunastu towarzystwach, bo tylko w ten sposób można zyskać pewność, że wybrało się najkorzystniejszą cenowo ofertę – dodaje Jakub Nowiński.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OC, ceny OC, ubezpieczenie samochodu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: