eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wyprzedaż rocznika 2018. Co oferują dealerzy aut?

Wyprzedaż rocznika 2018. Co oferują dealerzy aut?

2019-01-21 13:19

Wyprzedaż rocznika 2018. Co oferują dealerzy aut?

Salon samochodowy © burdun - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Mamy początek roku, a więc czas na wyprzedaż rocznika 2018. Co oferują nam dealerzy aut? Z analizy przygotowanej przez carsmile.pl wynika, że upusty cenowe sięgają nawet 1/4 wyjściowej ceny. Pierwsze miejsce w rankingu największych przypadło w udziale Peugeotowi 308 (-24%). N podium znalazły się również Totota Avensis (-19,8%) oraz Skoda Rapis Spaceback (-18,1%).
Wyprzedaż rocznika 2018 trwa w najlepsze. Analitycy platformy carsmile.pl postanowili zatem sprawdzić, kto oferuje największe promocje i jakie modele aut są nimi objęte. W rezultacie tej analizy powstał unikalny na rynku ranking najbardziej kuszących dostępnych promocji. Zestawienie objęło przeszło 90 modeli samochodów, które zostały uszeregowane według wysokości upustów od proponowanej w minionym roku ceny początkowej.

Wyprzedaż rocznika 2018, czyli rabat rabatowi nierówny


W wyprzedaży rocznika 2018, nie inaczej niż miało to miejsce w latach poprzednich, wszelkie promocje wyraża zazwyczaj kwota poprzedzona wyrażeniami typu: „z rabatem do…” „zyskaj do…” „suma korzyści do…”. Co to oznacza w praktyce? Najczęściej to, że wyrażona liczbowa kwota obniżki niekoniecznie musi się odnosić do ceny pojazdu. Nie brakuje bowiem przypadków, w których kierowca chcący osiągnąć maksymalny rabat, jest zmuszony dokupić coś oprócz samochodu, a więc np. ubezpieczenie, komplet opon zimowych lub pakiet przeglądów serwisowych.

Taka prezentacja rabatów utrudnia ocenę atrakcyjności danej promocji, a co dopiero mówić o porównaniu ofert różnych dealerów. Rabat w wysokości 5 000 zł na auto o wartości 50 000 zł będzie dużo wyższy niż ten sam rabat na auto warte 100 000 zł. W pierwszym przypadku rabat wyniesie aż 10% i będzie dwukrotnie wyższy w porównaniu z droższym samochodem, na który otrzymamy jedynie 5% upustu. Warto pamiętać, że różnice cenowe różnych wersji wyposażenia jednego modelu mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, co oznacza, że atrakcyjność promocji może się radykalnie różnić nawet w ramach tego samego modelu auta.

Upusty sięgają nawet 24% ceny podstawowej


Największymi okazjami w ofercie wyprzedaży rocznika 2018 są modele, które wyszły z produkcji w ubiegłym roku. Są to między innymi: Toyota Avensis i Skoda Rapid Spaceback, których ostatnie dostępne sztuki można kupić z rabatem sięgającym prawie 20%. Podobnie jest z Peugeotem 301, który w niedalekiej przyszłości zostanie wycofany ze sprzedaży na polskim rynku. Pierwsze miejsce w rankingu z rabatem sięgającym 24% przypadło Peugeot 308 Hatchback. Jest to zaskakujące bowiem marka Peugeot była do tej pory dosyć zachowawcza jeżeli chodzi o politykę rabatową dla klienta indywidualnego. Czyżby coś w tej kwestii zaczynało się zmieniać?

fot. mat. prasowe

TOP przeceny 1-5

Na pierwszym miejscu Peugeot 308 z rabatem 24%.


Pozostałe modele znajdujące się na liście Top10 to reprezentanci Fiata (Tiop Sedan, Tipo SW i Fial 500L), Volkswagena (Passat i Golf) oraz Nissan Qashqai. W ich przypadku jesteśmy przyzwyczajeni do agresywnej polityki rabatowej, szczególnie na wyprzedażach. Oferowane upusty na wymienione modele wahają się od niecałych 17 do 18%.

fot. mat. prasowe

TOP przeceny 6-10

Za Qashqaia z 2018 roku zapłacimy o 16 tys. zł mniej.


Metodologia rankingu
Analitycy carsmile.pl sprawdzili oferty wyprzedażowe pod kątem oferowanych upustów, które w sposób bezpośredni obniżają cenę samochodu. Pozostałe elementy promocji ujęte zostały w rankingu jako „dodatkowe korzyści” i nie mają wpływu na pozycję w rankingu. W zestawieniu uwzględniono 20 marek, które mają największy udział w sprzedaży samochodów osobowych w Polsce według Samar. Ponieważ w przypadku większości aut klasy premium dostępne informacje nie pozwalają na dokładne wyliczenie rabatu w ujęciu procentowym dla konkretnego modelu, samochody tej klasy nie zostały uwzględnione w zestawieniu. Z analogicznych powodów z rankingu wyłączono również auta marek Mazda i Suzuki. Opracowanie zostało przygotowane na podstawie ofert i cenników dostępnych na oficjalnych stronach importerów i obowiązujących w styczniu 2019 r. dla klient indywidualnego.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

6 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • jowiszek / 2019-01-31 00:26:37

    W tym roku to pewnie nic z tego bo fundusze nie pozwolą ale w przyszłym pomyśle o nówce z wyprzedaży bo widziałem na necie że fajnego koreańczyka ssanga można po niezłym rabacie wykukać odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: