eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › OC: niższe składki, wyższe kary

OC: niższe składki, wyższe kary

2019-02-15 12:49

OC: niższe składki, wyższe kary

Niższe składki OC, wyższe kary © Andrey Popov - Fotolia.com

Kończy ci się ważność OC? Najwyższa pora zapoznać się z ofertą krajowych ubezpieczycieli. Wprawdzie przedłużenie umowy w dotychczas wybranym towarzystwie to niewątpliwie wygoda, ale już nie zawsze oszczędność. Nie warto również ryzykować niewykupienia polisy - w tym roku kary za brak ważnego OC są jeszcze wyższe.
Jeszcze kilka lat temu wykrywalność kierowców poruszających się po polskich drogach bez ważnej polisy OC była stosunkowo niewielka. Dziś sytuacja przedstawia się już zgoła inaczej.
– „Między 2012 rokiem, a 2017 suma samochodów jeżdżących po ulicach, które nie posiadały obowiązkowego OC, wzrosło od ponad 40 tys. do niemalże 80 tys. Aktualnie mamy w Polsce coraz większą wykrywalność tego czy pojazd poruszający się po drodze jest ubezpieczony czy nie. Dużą zasługę ma w tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wdrożył swój system informatyczny identyfikujący takie auta. Z roku na rok jest udoskonalany i wykrywa coraz większą liczbę nieubezpieczonych pojazdów” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

W tym roku za brak OC grożą jeszcze wyższe kary niż w roku minionym. Jest to efekt podwyżki minimalnego wynagrodzenia, od którego zależy ich wysokość. Kosztować może nawet jednodniowa zwłoka - brak OC od 1 do 3 dni to 900 PLN, za 4 do 14 dni opóźnienia zapłacimy już 2250 PLN, a powyżej dwóch tygodni - 4500 PLN, a więc dwukrotność tegorocznej płacy minimalnej.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Niższe składki OC, wyższe kary

Za brak OC grożą jeszcze wyższe kary niż w roku minionym.


2018 rok przyniósł nam spore obniżki i następnie stabilizacje cen OC, dzięki czemu średnia stawka za tę polisę wyniosła na koniec ubiegłego roku 618 PLN – to o blisko 10% mniej niż w grudniu 2017, kiedy to kwota wynosiła 704 PLN.
– „W przypadku przedłużania polisy OC, warto zapoznać się z ofertami innych ubezpieczycieli. Różnice miedzy cenami polis OC w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent i nie zawsze najbardziej atrakcyjną ofertę przekaże nam ten, u którego kończy nam się polisa. Multiagencje są dobrym miejscem na zapoznanie się z ofertami wielu T. Wystarczy wypełnić jeden formularz w internecie lub poświęcić chwilę na rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym, aby móc porównać ceny wielu polis i wybrać tę najlepszą dla nas” – radzi Maciej Kuczwalski.

Po zeszłorocznych obniżkach, szansa na tańsze ubezpieczenie będzie dużo większa, jednak polisa komunikacyjna jest wciąż niemałym wydatkiem. Właśnie dlatego u wielu ubezpieczycieli istnieje możliwość rozłożenia kosztów na dwie lub cztery raty.
– „Już taki podział płatności stanowi pewne ułatwienie w zorganizowaniu domowego budżetu. Niemniej jednak wiele osób szuka możliwości uiszczenia opłat w dłuższym okresie. Dlatego wprowadziliśmy możliwość rozłożenia płatności na 11 rat w systemie Smart11” – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: