eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Pierwszy samochód: jakie obowiązki?

Pierwszy samochód: jakie obowiązki?

2019-03-02 00:35

Pierwszy samochód: jakie obowiązki?

Młody kierowca © Nestor - Fotolia.com

Pierwszy samochód to obiekt pożądania wielu młodych kierowców. Kiedy jednak stykają się oni z rzeczywistością, to szybko okazuje się, że kupno auta to sporo obowiązków, formalności i również związanego z nimi stresu. Na co być przygotowanym? Przede wszystkim na to, że sama cena auta nie stanowi całkowitego kosztu jego zakupu. Dochodzi do niej przerejestrowanie, podatek i ubezpieczenie.

Indywidualny wybór i obowiązki każdego z nas


Decydując się na kupno pierwszego samochodu, powinniśmy przede wszystkim określić, ile chcemy na niego wydać. Ustalenie maksymalnej kwoty pozwala rozpocząć poszukiwania konkretnego modelu. Na tym etapie warto mieć świadomość, że im starszy rocznik wybieramy, tym jego utrzymanie może być kosztowniejsze.

Kupno samochodu to proces, który większości z nas jest dobrze znany, dlatego też gros kupujących zdaje sobie sprawę, że nie jest on ani łatwy, ani też szybki.
– „Musimy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, co nas czeka podczas poszukiwań i zakupu idealnego pierwszego samochodu. Na rynku wtórnym może spotkać nas wiele niespodzianek związanych z autami, które będziemy oglądać, jak na przykład rzeczywisty stan samochodu, czy techniczne niezgodności z opisem. Z drugiej strony, samochód z salonu, może okazać się problematyczny ze względu na formalności związane z procesem leasingowym lub oczekiwanie na odbiór samochodu” – ostrzega Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

fot. Nestor - Fotolia.com

Młody kierowca

Po zakupie auta naszym pierwszym i priorytetowym obowiązkiem jest zapłacenie podatku – to 2% ceny nabytego pojazdu.


Gdy poszukiwania zostają uwieńczone sukcesem i odpowiadające naszym potrzebom auto jest wybrane, czeka nas jeszcze sporo obowiązków i płatności związanych z dopełnieniem całego procesu.
– „Po zakupie auta naszym pierwszym i priorytetowym obowiązkiem jest zapłacenie podatku – to 2% ceny nabytego pojazdu. Na tą czynność mamy 14 dni, więc nie warto odkładać tego na ostatni moment. Idąc dalej, następną rzeczą, którą musimy załatwić jest zarejestrowanie lub przerejestrowanie naszego samochodu. Ustawowo mamy na to trzydzieści dni, a po przekroczeniu tego czasu musimy być przygotowani, że podczas kontroli, policja może udzielić nam nagany lub, w najgorszym przypadku, wypisać mandat na kwotę do 3 tysięcy złotych. Nowe tablice jak i dowód rejestracyjny są wyrabiane w przeciągu 30 dni, a na ten czas dostajemy tymczasowe dokumenty, które uprawniają nas do poruszania się pojazdem po mieście” – komentuje Maciej Kuczwalski.

Ubezpieczenie – bez tego nie pojedziesz


Ubezpieczenie samochodu przez niedoświadczonego młodzieńca, który jeszcze nie miał szans na wyrobienie sobie jakichkolwiek zniżek, jest drogie i może przekraczać wartość posiadanego auta. Tak więc przed podjęciem decyzji o kupnie polisy, należy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z rynkiem.
– „W przypadku młodych kierowców na samym początku, najlepiej zrobić rozeznanie i porównać składki w kilku, a nawet kilkunastu Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Dysproporcje cen OC u różnych ubezpieczycieli mogą być znaczące, dlatego też, warto porównywać oferty poszczególnych towarzystw zanim podejmie się decyzję o kupnie polisy. Różnica pomiędzy najwyższą, a najniższą ceną OC oferowaną przez ubezpieczycieli może sięgać nawet 70%. Jeśli mamy wątpliwości czy nie przepłacimy, możemy udać się do placówki multiagencji i dopytać specjalistę o wszystkie szczegóły związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym naszego pierwszego samochodu” – zaleca Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe dla każdego kierowcy – w tym przypadku nie ma wyjątków.
– „Jeśli zależy nam, aby nasza historia ubezpieczeniowa pracowała, a ulgi się naliczały, to najlepszą opcją będzie zarejestrowane pierwszego samochodu na siebie. Niestety, ale ceny ubezpieczeń bez żadnych redukcji są wysokie, tak więc możemy rozważyć dopisanie do naszego ubezpieczenia bardziej doświadczonego członka rodziny posiadającego zniżki np. tatę, dziadka lub wujka. Współwłaścicielstwo jest ryzykownym posunięciem dla osoby, która wypracowała już zniżki. W przypadku, jeśli młody kierowca spowoduje stłuczkę, drogowy weteran też na tym ucierpi i jego zniżka za bezszkodową jazdę zniknie. Jeżeli współwłaściciel boi się, że taki incydent może mieć miejsce, za niewielką dopłatą, ma możliwość zabezpieczenia się przed jego skutkami i ubezpieczenie swoich zniżek” – informuje Maciej Kuczwalski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Michaldk / 2019-03-02 20:23:51

    Najlepiej porównać w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. Szczególnie polecana dla młodych kierowców bo jet w niej YCD, MTU24, Link4 czy Allianz czyli towarzystwa przyjazne młodym kierowcą odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: