eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Tymi samochodami będzie można jeździć za 500+

Tymi samochodami będzie można jeździć za 500+

2019-03-11 11:31

Tymi samochodami będzie można jeździć za 500+

Rodzina w samochodzie © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Renault Clio, Hyundai i20, Opel Corsa oraz Dacia Lodgy – to samochody, których wynajem długoterminowy będzie można sfinansować środkami z rozszerzonego programu 500+ - wynika z analizy opracowanej przez ekspertów Carsmile. Miesięczne koszty użytkowania tych modeli oscylują wokół tysiąca złotych, a więc sumy, która - zgodnie z obietnicami PiS - od lipca br. zasilać będzie budżet rodziny 2+2.
Rządzący zapowiedzieli, że jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi program 500+ zostanie rozszerzony i obejmie również pierwsze dziecko. W efekcie tego budżet czteroosobowej rodziny zasili miesięcznie dodatkowe 1000 złotych, a rodzina z trójką dzieci będzie mogła liczyć na zastrzyk w wysokości 1500 zł.

Bezpieczeństwo i minimum komfortu


Eksperci Carsmile postanowili przyjrzeć się, jakie samochody można byłoby sfinansować rozszerzonym 500+. Do analizy przyjęto założenie, że auta powinny być wyposażone w podstawowe systemy bezpieczeństwa, w tym ABS, ESP czy ESC (systemy stabilizujące tor jazdy), jak również - ze względu na fakt, że podróżować będą nimi dzieci - w służące do bezpiecznego montażu fotelików uchwyty ISOFIX. Przyjęto również, że dla zapewnienia rodzinie minimum komfortu powinny mieć klimatyzację oraz radioodtwarzacz.

Celem analizy było wytypowanie samochodów, których miesięczny koszt użytkowania (bez paliwa) będzie zbliżony do 1 000 lub 1 500 zł. W pierwszej odsłonie raportu przedstawiono cztery wyjątkowo ekonomiczne samochody dla 4-osobowej rodziny, otrzymującej z programu 500+ co miesiąc tysiąc złotych. W zestawieniu zaprezentowano trzy różne warianty wkładu własnego, tj. brak wkładu oraz kwoty 3 000 zł i 6 000 W analizie przyjęto, że samochody są użytkowane w formie wynajmu długoterminowego. Najem jest najlepszym sposobem na to, aby zminimalizować miesięczne koszty użytkowania pojazdu, a jednocześnie finansować auto z otrzymywanego co miesiąc świadczenia społecznego.

fot. mat. prasowe

Samochody dla 4-osobowej rodziny finansowane z programu 500+

Za 1000 zł miesięcznie można jeździć m.in. Renault Clio


Trzy hatchbacki


Dysponując kwotą około tysiąca złotych miesięcznie możemy pozwolić sobie na miejskie auto z segmentu B. Eksperci Carsmile wytypowali cztery popularne na polskim rynku auta: trzy hatchbacki - Renault Clio, Hyundaia i20 i Opla Corsę - oraz jednego dostępnego w tym budżecie minivana – Dacię Lodgy. Trzy pierwsze samochody w zupełności wystarczą na wygodne podróżowanie na niedługich dystansach. Doskonale sprawdzą się w warunkach miejskich, do podwożenia dzieci do szkoły, na basen czy salę gimnastyczną. Przy założeniu miesięcznego przebiegu na poziomie 1 000 kilometrów, koszt wynajmu Renault Clio, Hyundaia i20 i Opla Corsy nie przekracza kwoty świadczenia z programu 500+ dla dwójki dzieci i wynosi odpowiednio 924 zł, 978 zł i 986 zł dla założonego wkładu własnego na poziomie 6 000 zł.

Nowe auto po 3 latach


Na całkowitą kwotę miesięcznego abonamentu składa się część stała oraz kilometrówka uzależniona od przebiegu auta. W abonamencie uwzględnione są koszty serwisów, ubezpieczenia AC i OC oraz zakupu i wymiany opon. Użytkownik sam płaci za paliwo. Do analizy przyjęto, że umowa wynajmu zawierana jest na 3 lata, aby stosunkowo szybko można było wymienić samochód na nowy, na przykład w sytuacji, gdy rodzina się powiększy.

Przy niewielkiej dopłacie minivan


Jeżeli chcielibyśmy skusić się na auto, w którym pomieścimy bagaże na wakacyjny wyjazd, warto rozważyć Dacię Lodgy. Decydując się na minivana przekroczymy niestety kwotę uzyskiwaną z programu 500+ o 139 zł dla wkładu własnego na poziomie 6 000 zł. Maksymalna dopłata do Dacii Lodgy to 332 zł miesięcznie w przypadku całkowitego braku wkładu własnego. Pamiętajmy jednak, że wybierając ten model, rodzina mogłaby poruszać się większym autem, które i tak w większości byłoby finansowane z programu 500+. Rozwiązaniem może być też opóźnienie wynajmu samochodu o pół roku, odkładanie całej kwoty świadczenia z tego okresu i wniesienie 6 000 zł wkładu własnego. Posiadanie wkładu własnego nie jest jednak obowiązkowe przy wynajmie długoterminowym.

fot. mat. prasowe

Samochody dla 4-osobowej rodziny finansowane z programu 500+

Za 1000 zł miesięcznie można jeździć m.in. Renault Clio


Jakub Dasiewicz, Katarzyna Siwek

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • steeve / 2019-03-31 18:32:47

    500 plus to powinno być dla dzieci a nie na starych zachcianki to po pierwsze. Po drugie corsa to faktycznie ekonomiczne auto, za kawalera sie nią pomykało, mało paliła, a pasowały do niej części w jakości oe delph czyli porządne. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: