eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking II 2019

Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking II 2019

2019-03-21 13:05

Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking II 2019

Gdzie po najtańsze ubezpieczenie? © krisana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Luty był ciekawym miesiącem na rynku OC. Gdzie mogliśmy znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu? Odpowiedzi na to pytanie, jak co miesiąc, poszukiwała porównywarka ubezpieczeń Ubea. Pod lupę wzięto tysiące indywidualnych kalkulacji internautów. Ich analiza dowodzi, że ci, którzy chcieli oszczędzić powinni byli skorzystać z oferty przygotowanej przez You Can Drive, Link4 lub Avivę. Pierwszy z ubezpieczycieli miał najlepsze propozycje OC i OC + NNW, drugi wyróżniał się w zakresie OC + NNW i OC + AC, a trzeci oferował najlepsze pakiety OC + AC + NNW.

Jak zawsze ustalamy wyniki rankingowe?


Lutowa analiza - podobnie jak wszystkie ubiegłoroczne - bierze pod lupę cztery kategorie ubezpieczeń. Ocenie ekspertów podlegają ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także koszty oferowanych przez ubezpieczycieli pakietów: OC + NNW, OC + AC oraz OC + AC + NNW. W najnowszym rankingu, zgodnie z tradycją, analizowani ubezpieczyciele mogli uzyskać od 0,00 punktów do 5,00 punktów (skala ocen dla każdej kategorii).
„Najniższy wynik oznacza, że dany ubezpieczyciel we wszystkich pojedynczych porównaniach (uwzględniających tę firmę), ulokował się na ostatniej pozycji. Towarzystwo ubezpieczeń uzyskujące najwyższą liczbę punktów (5,00 pkt.), musiałoby zająć pierwsze miejsce w każdej kalkulacji z jego udziałem. W praktyce taki wynik wydaje się jednak nierealny” - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Warto również przypomnieć, że zestawienia Ubea.pl charakteryzują się stałością reguł, na podstawie których oceniani są ubezpieczyciele. Są one niezmienne od stycznia 2015 roku, w efekcie czego mamy możność dokładnego śledzenia zmian w zestawieniu firm oferujących najtańsze ubezpieczenie samochodu.

W jednej kategorii mamy aż dwóch zwycięzców


Po obliczeniu wyników punktowych ubezpieczycieli z lutego 2019 r. można stwierdzić, że mieszczą się one w podobnym przedziale jak zwykle (tzn. 2,0 punkty - 4,4 punktu). W najkrótszym miesiącu roku, zwycięskie zakłady ubezpieczeń uzyskały następującą liczbę punktów:
 • You Can Drive - 4,06 pkt. w rankingu polis OC
 • Link4/You Can Drive - po 3,99 pkt. w rankingu pakietów OC + NNW
 • Link4 - 4,35 pkt. w rankingu pakietów OC + AC
 • Aviva - 4,42 pkt. w rankingu pakietów OC + AC + NNW

Wyniki rankingowe ze stycznia oraz lutego 2019 r. świadczą o tym, że zdecydowanie najważniejsza zmiana dotyczyła kategorii OC + NNW. Mowa o awansie firmy Link4 (dwa miejsca w „górę”).
„Dzięki tej zmianie, ubezpieczyciel z Grupy PZU znalazł się na pierwszej pozycji - razem z You Can Drive. Warto zwrócić uwagę, że komunikacyjna oferta Link4 jest kierowana do każdego klienta, podczas gdy polisy You Can Drive (sprzedawane pod tą marką przez Ergo Hestię) mogą wybrać tylko młodzi kierowcy” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jeżeli chodzi o pozostałych ubezpieczycieli oraz wszystkie inne kategorie, to nie odnotowano poważnych zmian względem stycznia 2019 roku.
„Warto jednak podkreślić, że w przypadku dwóch zestawień (dotyczących OC i pakietów OC + AC), mamy do czynienia z bardzo niewielką różnicą punktową pomiędzy pierwszym miejscem oraz drugą pozycją (zaledwie 0,01 punktu). Ta sytuacja pokazuje jak bardzo zacięta jest rywalizacja między czołowymi zakładami ubezpieczeń” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Ranking OC, AC, NNW - styczeń 2019

W rankingu OC na najwyższym stopniu podium uplasowała się firma You Can Drive.


Ubezpieczyciele solidarnie obniżali składki OC


W każdym miesiącu eksperci porównywarki Ubea.pl badają zmiany dotyczące średniej wysokości składki OC z różnych towarzystw. Miesięczne wahania warto zaprezentować, jeżeli wyglądają one szczególnie ciekawie. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w lutym 2019 r. Ten najkrótszy miesiąc cechował się następującymi zmianami średniej składki OC u poszczególnych ubezpieczycieli:
 • Aviva - spadek o 9% względem stycznia 2019 r.
 • Benefia - spadek o 8% względem stycznia 2019 r.
 • Generali - spadek o 12% względem stycznia 2019 r.
 • Gothaer - spadek o 10% względem stycznia 2019 r.
 • Link4 - spadek o 8% względem stycznia 2019 r.
 • MTU24 - spadek o 7% względem stycznia 2019 r.
 • Proama - spadek o 12% względem stycznia 2019 r.
 • UNIQA - spadek o 9% względem stycznia 2019 r.
 • You Can Drive - spadek o 10% względem stycznia 2019 r.

Lutowe statystyki Ubea.pl są szczególnie ciekawe dlatego, że po raz pierwszy od dawna wskazują one na obniżki średnich kosztów OC we wszystkich towarzystwach. Co więcej, skala takich miesięcznych spadków (7% - 12%) nie jest szczególnie zróżnicowana. Swoje średnie składki OC oferowane przez Internet mocno obniżyli zarówno liderzy cenowi (m.in. Benefia, Link4, MTU24), jak i ubezpieczyciele zwykle plasujący się pod koniec rankingu (np. UNIQA oraz Generali).

Wyniki dotyczące lutego 2019 r. wskazują, że możemy mieć do czynienia z początkiem mocniejszej rywalizacji cenowej na rynku.
„Na możliwość wystąpienia takiego zjawiska wskazuje solidarność ubezpieczycieli dotycząca obniżek. Kolejne miesiące pokażą, czy zgodność w zakresie obniżania składek OC przerodzi się w początek wojny cenowej na rynku” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

12 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Najtaniej jak sam sprawdzisz

  Michaldk / 2019-03-21 19:05:12

  Sposób na tanie OC to telefon i aplikacja Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu a różnice w składce czasem ponad 100%. Jest tam między innymi YCD MTU24 Link4 przyjazne młodym odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: