eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ubezpieczyciele zarobili na OC. Będą kolejne obniżki składek?

Ubezpieczyciele zarobili na OC. Będą kolejne obniżki składek?

2019-04-11 13:39

Ubezpieczyciele zarobili na OC. Będą kolejne obniżki składek?

W 2018 r. wypadki kosztowały o 1 mld zł więcej © Piman Khrutmuang - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Poznaliśmy wyniki, jakie udało się osiągnąć ubezpieczycielom z tytułu sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Czy mogą one sugerować obniżki składek OC? Odpowiedzi na to pytanie postanowiła poszukać wyszukiwarka Ubea.pl.

Zysk na OC przez dwa lata z rzędu to zupełna nowość …


To, że w tym roku ubezpieczyciele nie powinni narzekać na zyski ze sprzedaży OC, stało się jasne już po pierwszych trzech kwartałach minionego roku. Dowodziły tego bowiem okresowe dane publikowane przez KNF. Podsumowanie 12 minionych miesięcy pokazało, że obowiązkowe polisy komunikacyjne przyniosły zysk techniczny na poziomie około 0,46 mld zł. O wyjątkowości tego wyniku świadczą dwie kwestie.
„Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu, krajowym zakładom ubezpieczeń udało się osiągnąć zysk na obowiązkowym OC przez dwa lata z rzędu. Co więcej, ubiegłoroczny wynik był lepszy od wartości obliczonej dla 2017 r. (zysk techniczny z OC: 0,38 mld zł). Zyski z 2017 r. i 2018 r. nie mogą jednak zrównoważyć ogromnych strat przekraczających 1,00 mld zł, które notowano przez wcześniejsze dwa lata” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wzrost wypłat dla ofiar wypadków może niepokoić …


Ubiegłoroczny zysk techniczny uzyskany ze sprzedaży OC jest na tyle istotny, że warto bliżej zagłębić się w temat, poznając czynniki, które go wykreowały.
„Najważniejszymi takimi czynnikami są zmiany wartości zebranych składek OC i wypłaconych odszkodowań oraz zadośćuczynień dla ofiar wypadków drogowych” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poniższa tabela przedstawia porównanie najbardziej istotnych wartości finansowych, które w 2017 r. oraz 2018 r. wykreowały zysk techniczny ze sprzedaży OC dla kierowców. Jak nietrudno zauważyć, ubezpieczycielom w ujęciu rocznym (2018 r./2017 r.) udało się zebrać składkę OC wyższą aż o 1,47 mld zł.
„Wynika to między innymi z faktu, że wielu kierowców musiało ponownie kupić obowiązkowe polisy jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku (przed obniżkami składek OC)” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Bardzo znacząca podwyżka łącznej wartości zebranych składek z tytułu OC dla kierowców skutkowałaby o wiele większym zyskiem technicznym, gdyby w 2018 r. nie odnotowano szybkiego wzrostu wypłat dla ofiar wypadków drogowych. Informacje Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że takie świadczenia oraz zadośćuczynienia wypłacane z OC sprawcy wypadku drogowego rocznie wzrosły aż o 1,09 mld zł. Co więcej, krajowi ubezpieczyciele odnotowali spory wzrost kosztów swojej działalności (związanych z oferowaniem obowiązkowego OC i jego obsługą). Wspomniane koszty działalności ubezpieczeniowej w ujęciu rocznym zwiększyły się aż o 0,30 mld zł (zobacz poniższa tabela).
„Spory wzrost wartości wypłat dla ofiar wypadków i kosztów działalności ubezpieczycieli tłumaczy, dlaczego zwiększenie zebranej składki z OC aż o 1,47 mld zł przełożyło się na podwyżkę wyniku technicznego o jedyne 0,08 mld zł” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Główne czynniki wpływające na wynik ze sprzedaży ubezpieczeń OC

Zysk na OC przez dwa lata z rzędu to zupełna nowość.


Ubiegłoroczne wzrosty wypłat dla ofiar wypadków oraz kosztów działalności ubezpieczeniowej sugerują, że spadkowy trend z końca 2018 r. i początku 2019 r. dotyczący składek OC, niestety będzie tylko przejściowym zjawiskiem.
„Jeżeli zakłady ubezpieczeń zgodnie z sugestiami nadzoru finansowego będą chciały utrzymać zyskowność polis OC dla kierowców przez kolejne kwartały, to podwyżki składek przy takim tempie wzrostu kosztów i odszkodowań staną się nieuniknione” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: