eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wypadki drogowe, czyli pechowe piątki

Wypadki drogowe, czyli pechowe piątki

2019-05-10 12:37

Wypadki drogowe, czyli pechowe piątki

Wypadek © phantom1311 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wbrew temu, co może się wydawać, do największej liczby wypadków dochodzi przy korzystnych warunkach atmosferycznych - towarzyszą one 69% wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń na drogach. Najczęściej jest to prosty odcinek drogi. Najbardziej niebezpiecznym dniem tygodnia jest piątek, kiedy to wypadkowość jest niemal dwukrotnie wyższa aniżeli np. w niedzielę.
W minionym roku na polskich drogach miało miejsce przeszło 468 tys. wypadków i kolizji drogowych. Dziennie jest ich przeszło 1,2 tys. Statystyki prowadzone przez Policję w ramach Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK) dowodzą, że nieszczęśliwym zdarzeniom sprzyjają przede wszystkim dobre warunki pogodowe oraz zwiększone natężenie ruchu, widoczne zwłaszcza przed weekendem.

Kiedy najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków drogowych?


Okazuje się, że w minionym roku w kolizje i wypadki drogowe najbardziej obfitowały październik i grudzień (odpowiednio: 45878 i 42916). I nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ przeważnie są to miesiące, w których nie brakuje nagłych załamań pogodowych, czego efektem jest pogorszenie się warunków jazdy. Spośród wszystkich dni tygodnia, najbardziej pechowy był piątek. W tym dniu dochodziło do nich prawie dwa razy częściej niż na przykład w niedzielę.

fot. mat. prasowe

Kolizje i wypadki drogowe a dni tygodnia 2018 r.

Najspokojniejszym dniem jest niedziela.


Z danych SEWIK wynika, że najwięcej kolizji i wypadków powstaje w trakcie dobrych warunków atmosferycznych. W 2018 roku do 69% zdarzeń drogowych doszło podczas ładnej pogody.

Opady atmosferyczne, mgła, dym, silny wiatr czy pochmurna pogoda wpływają zazwyczaj na zwiększenie czujności kierowcy podczas jazdy i zmniejszenie prędkości. W ubiegłym roku, podczas takich warunków pogodowych doszło w sumie do 143884 zdarzeń.

fot. mat. prasowe

Kolizje i wypadki drogowe a warunki atmosferyczne w 2018 r.

Do większości wypadków dochodzi podczas ładnej pogody.


Najczęściej, wypadki lub kolizje miały miejsce na prostym odcinku drogi (293325 zdarzeń), czyli wtedy, gdy kierowcy czują się najpewniej i są skłonni do jazdy z większą prędkością. Znacznie rzadziej do takich zdarzeń dochodziło na zakręcie lub łuku (36453) oraz na spadku lub wzniesieniu (10187).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: