eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wypadek samochodowy za granicą droższy niż całe wakacje

Wypadek samochodowy za granicą droższy niż całe wakacje

2019-05-13 13:37

Wypadek samochodowy za granicą droższy niż całe wakacje

Zagraniczny wypadek samochodowy może słono kosztować © Andrey Popov - Fotolia.com

Na zagraniczne wakacje samochodem wybiera się niemal 1/4 polskich urlopowiczów. I to właśnie ta grupa powinna zdawać sobie sprawę, że przepisy ruchu drogowego w innych krajach mogą znacznie różnić się od regulacji obowiązujących nad Wisłą. Jest to o tyle ważne, że ich naruszenie nierzadko owocuje poważnymi problemami lub dotkliwymi karami pieniężnymi.
Wyruszając na zagraniczny urlop autem, warto poświęcić czas i zaznajomić się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego w krajach, które zamierzamy przemierzyć. Chodzi tu zarówno o przepisy regulujące ruch na drogach, jak i regulacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Warto pomyśleć również o stosownym ubezpieczeniu.

Co kraj to obyczaj, ale też co kraj to prawo


Zmotoryzowany urlopowicz powinien zdawać sobie sprawę, że jednym z rodzajów ryzyka, na jakie musi być gotowy, są problemy natury prawnej.
- Żaden kierowca nie jest w stanie znać całości przepisów obowiązujących we wszystkich krajach. Może zatem napotkać na swojej drodze prawdziwe „prawne niespodzianki”. Dodatkowym zagrożeniem są nieprzepisowe działania innych uczestników ruchu drogowego. Ryzyko prawne w podróży autem jest więc powszechne i nie do wyeliminowania. Dlatego bardzo przydatnym wsparciem dla kierowcy może okazać się ubezpieczenie prawne, dzięki któremu szybko uzyska informację i poradę prawną, gdy na swojej drodze napotka problem prawny – zaznacza Piotr Kuźmiński, prawnik z DAS.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Zagraniczny wypadek samochodowy może słono kosztować

Koszty rozwiązywania problemów i sporów prawnych kierowców w Polsce nie należą do najniższych. Jednak za granicą mogą być jeszcze wyższe, szczególnie w krajach Europy Zachodniej.


Jak działa ubezpieczenie prawne?
Prawo karne


Sytuacja: Wypadek samochodowy


Pan Rafał na wyjeździe urlopowym uczestniczył w wypadku samochodowym pod Paryżem. Jako kierowcy auta postawiono mu zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego, w którym poważnie poszkodowana została inna osoba. Posiadał jednak ubezpieczenie prawne w DAS.

Ubezpieczenie prawne pozwoliło:

 • zgłosić telefonicznie zdarzenie i szkodę przez ubezpieczonego
 • otrzymać natychmiastową telefoniczną poradę prawną oraz informację dotyczącą praw i procedur
 • zorganizować pomoc prawną i adwokata mówiącego po polsku na terenie Francji
 • opłacić kaucję celem uniknięcia tymczasowego aresztowania ubezpieczonego
 • sfinansować powyższe wsparcie oraz pokryć pozostałe koszty związane z rozprawą we francuskim sądzie

Koszty pokryte przez ubezpieczenie:


 • 5000 € kaucja
 • 1000 € początkowa stawka za działania ad hoc adwokata.
 • 8000 € honorarium adwokata za obronę w postępowaniu karnym
 • 1700 € koszt opinii biegłego sądowego
 • 1270 € koszty dojazdu na rozprawy kierowcy (oskarżonego)
 • 1640 € koszty tłumaczeń przysięgłych na etapie sądowym

Razem: 18 610 euro
Źródło: DAS

Polisa stanowi również zabezpieczenie finansowe na wypadek poważnych zdarzeń, które znajdują swój finał w sądzie. Finansuje przy tym koszty pomocy prawnej i reprezentacji wybranego prawnika, jak i dodatkowe wydatki związane z uczestnictwem w procesie sądowym, w tym koszty sądowe, tłumaczeń, opinii biegłych. Na polskim rynku są już ubezpieczenia prawne, które swoim zakresem obejmują nie tylko Polskę i kraje Unii Europejskiej, ale i inne państwa Europy oraz basenu Morza Śródziemnego, jak Turcja, Egipt, Maroko, Tunezja.
– Zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej jest bardzo ważny z punktu widzenia często podróżujących osób. Co więcej, ubezpieczenie prawne zabezpiecza ich interes prawny jako kierowców bez względu na to czy prowadzą własne czy wypożyczone auto – dodaje ekspert DAS.

Problem prawny za granicą może sporo kosztować


Ubezpieczenie prawne jest rozszerzeniem ochrony ubezpieczeniowej wskazanym szczególnie dla osób wybierających podróżowanie autem poza Polską.
- Koszty rozwiązywania problemów i sporów prawnych kierowców w Polsce nie należą do najniższych. Jednak za granicą mogą być jeszcze wyższe, szczególnie w krajach Europy Zachodniej – podkreśla ekspert i przywołuje historię jednego z klientów DAS, który na wakacyjnym wyjeździe uczestniczył w kolizji drogowej pod Paryżem.
Niestety, w wypadku tym poszkodowany został pasażer drugiego pojazdu, auta również zostały mocno uszkodzone. Dzięki dostępowi do nielimitowanych porad prawnych w ramach ubezpieczenia Polak mógł z miejsca zdarzenia poinformować o nim ubezpieczyciela i otrzymać natychmiastową poradę. W ramach polisy kierowca miał sfinansowane i zapewnione na miejscu wsparcie polskojęzycznego adwokata. Dzięki opłaceniu przez ubezpieczenie kaucji kierowca uniknął tymczasowego aresztowania. Po otrzymaniu porady i informacji prawnej kierowca nie poddał się presji francuskiej policji i nie przyznał się na miejscu do zarzutów nieumyślnego spowodowania wypadku samochodowego. Konsultacja okazała się kluczowa, gdyż w późniejszej sprawie sądowej, opinia biegłego wykazała, że polski kierowca był niewinny. Cały proces wygenerował jednak koszty ponad 18 tys. euro i gdyby nie ubezpieczenie prawne, kierowca musiałby je sfinansować z własnej kieszeni. Wydatek były jednak znaczenie wyższy, gdyby nie skorzystał z szybkiej porady prawnej i przyznał się niesłusznie do winy.
- W sytuacjach takich jak wypadek samochodowy czy nawet stłuczka, szybka konsultacja prawna może uchronić przed błędnymi decyzjami i ich konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. Przy poważniejszych sprawach, gdy potrzebujemy bezpośredniej rozmowy czy reprezentacji przez adwokata, niezwykle pomocne jest też wsparcie w języku ojczystym. W ramach ubezpieczenia prawnego, ubezpieczyciel może pomóc nam w znalezieniu odpowiedniego polskojęzycznego prawnika lub kancelarii w danym kraju – wskazuje Piotr Kuźmiński.

Prawne bezpieczeństwo nie tylko „za kółkiem”


Ubezpieczenie prawne nie jest ubezpieczeniem komunikacyjnym ani polisą przeznaczoną tylko dla kierowców. Ochroną prawną możemy zabezpieczyć konkretny pojazd, ale sprawy związane z prowadzeniem auta może również obejmować ubezpieczenie prawne dla osób indywidualnych czy całej rodziny. Ten drugi wariant polisy obejmuje także wiele innych spraw z zakresu życia codziennego i przyda się zarówno w czasie wakacji, jak i na co dzień. Może zaoferować wsparcie w formie nawet nielimitowanych porad prawnych, a także analizy dokumentów czy umów. W przypadku, gdy musimy się bronić przed zarzutami lub sami dochodzimy w sądzie swoich roszczeń, dzięki ubezpieczeniu prawnemu finansowane jest honorarium prawnika oraz powstałe koszty sądowe, nawet te zasądzone na rzecz strony przeciwnej w razie przegranej. Ochrona prawna to uniwersalne zabezpieczenie na wypadek pojawienia się wątpliwości, problemów czy sporów prawnych na każdy dzień, nie tylko podczas urlopu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Ekspert Superpolisy

  Ekspert Superpolisa / 2019-05-16 13:16:45

  Dlatego nie ma sensu ryzykować, ubezpieczenie jest najważniejsze. Po co stres i nerwy? Warto skorzystać z porównywarek ofert np. superpolisa i cieszyć się korzystną ofertą i... wakacjami :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: