eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wynajem auta. Jak czytać umowę i nie nabrać się na haczyki?

Wynajem auta. Jak czytać umowę i nie nabrać się na haczyki?

2019-11-13 09:58

Wynajem auta. Jak czytać umowę i nie nabrać się na haczyki?

Wynajem auta © fot. mat. prasowe

Polski Rent a Car znajduje się obecnie na ścieżce intensywnego rozwoju, czego potwierdzeniem mogą być chociażby dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów potwierdzające, że u schyłku I połowy br. jego dynamika osiągnęła pokaźne 7,8% r/r. Wynajem samochodu nie jest niczym nader skomplikowanym, ale doświadczenie pokazuje, że zdarzają się również niemiłe w skutkach niespodzianki. Jak ich uniknąć?
Samochód na abonament lub wynajem auta to opcje, po które sięgamy coraz częściej, kierowani chęcią zapewnienia sobie mobilności. Zwiększony popyt na tego rodzaju rozwiązania dostrzegalny jest zarówno wśród osób prywatnych, jak i w przypadku przedsiębiorstw. Nie jest to jednak zaskoczeniem, jeśli wziąć pod uwagę, że dostępność usług w tym zakresie jest coraz większa, ceny przystępniejsze, a sieć punktów umożliwiających wynajem auta - znacznie bardziej rozbudowana niż przed kilku laty.

To jednak, że wynajem auta jest dziś dostępny właściwie na wyciągnięcie ręki, nie powinno usypiać czujności najemców. Ci ostatni powinni zwrócić szczególną uwagę na przedłożoną im do podpisania umowę. Tylko jej dokładana analiza pozwoli na zawarcie świadomej i bezpiecznej transakcji, której potem nie będą żałować. Eksperci z SIXT radzą początkującym najemcom, jak postępować przy wynajmie auta.
Polacy widzą coraz więcej korzyści z wynajmu auta. Zauważalne jest to przede wszystkim w dużych miastach. Dodatkowo rynek w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i wciąż podąża za rynkiem zachodnim, gdzie wypożyczanie samochodów jest czymś zupełnie naturalnym i często najbardziej opłacalnym. Co ciekawe, w Europie Zachodniej, dzienny przejazd komunikacją miejską często wynosi więcej niż koszt dziennego wynajmu samochodu. Przykładowo, we Francji, średni koszt dziennego biletu miejskiego dla osoby dorosłej (strefa miejska + przedmieścia) wynosi 25 EUR, natomiast średni dzienny wynajem auta klasy ekonomicznej wynosi 15 EUR – mówi Piotr Iskra, Dyrektor Sieci Sprzedaży Sixt Polska.

KILKA PORAD

OKRES NAJMU


Zawierając umowę wynajmu auta, należy precyzyjnie określić czas jej trwania, a w przypadku istnienia ryzyka zmiany dopytać o ewentualne koszty z tym związane. Często bowiem okazuje się, iż nie tylko jego wydłużenie lecz również skrócenie może generować powstanie dodatkowych opłat.

KAUCJA


Podczas odbioru auta, wypożyczalnie wymagają wpłacenia kaucji. Najczęstszą formą jest tzw. pre-autoryzacja, czyli zablokowanie na karcie kredytowej wynajmującego określonej kwoty na poczet późniejszych rozliczeń. Wówczas, po upływie terminu deklarowanego przez wypożyczalnię, należy sprawdzić czy kwota kaucji powróciła na konto.

KOSZT WYNAJMU AUTA I OPŁATY DODATKOWE


Częstym ,,haczykiem’’ pojawiającym się w materiałach reklamowych usług dot. wynajmu auta są nierzetelnie przedstawiane informacje dotyczące kosztów. Podane ceny mogą nie zawierać opłat za elementy niezbędne do skorzystania z usługi, przykładowo kosztów przygotowania do wynajmu, podstawowych ubezpieczeń, czy też opłat za mycie pojazdu przy zwrocie. Dla klientów indywidualnych mylące mogą być również ceny prezentowane bez podatku VAT.

Specjaliści z SIXT rekomendują, aby podczas sprawdzania ofert najmu upewnić się czy oferowana cena umożliwia wynajem auta i jego zwrot bez dodatkowych opłat.

Rozczarowań z pewnością pozwoli też uniknąć wynajem w jednej z dużych sieciowych wypożyczalni, które zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, wprowadziły przejrzyste ceny wynajmu pojazdów i czytelne umowy najmu.

fot. mat. prasowe

Wynajem auta

W umowie wynajmu auta mogą kryć się haczyki, dlatego warto wnikliwie zapoznać się z jej treścią


UBEZPIECZENIE I UDZIAŁ WŁASNY


Nieliczne oferty wynajmu aut w jasny sposób definiują odpowiedzialność klienta w przypadku kolizji lub kradzieży. Zazwyczaj samochody wypożyczane są z tzw. „udziałem własnym”, który określa maksymalną kwotę należności w razie szkody. Gdy nie zostały wykupione dodatkowe opcje redukujące lub znoszące tę odpowiedzialność, a dochodzi do zdarzenia, wynajmujący obciążany jest kosztami do wysokości udziału własnego (w przypadku wystąpienia szkody, zabezpieczenia dodatkowe zmniejszają kwotę należną).

WYJAZD ZA GRANICĘ


Planując wyjazd wypożyczonym autem poza granice Polski należy zgłosić ten zamiar wypożyczalni. Biorąc pod uwagę, że jest on często dodatkowo płatny, lub nawet zabroniony, warto uczynić to jeszcze przed dokonaniem rezerwacji.

ODBIÓR I ZWROT AUTA


Zarówno przy odbiorze jak i zwrocie pojazdu sprawdzany jest jego ogólny stan techniczny, ilość paliwa i przejechane kilometry (wszystko zostaje uwzględnione w protokole). Eksperci z SIXT radzą, żeby w momencie wypożyczania auta, jeszcze przed odjazdem, dokładnie je obejrzeć oraz sprawdzić przebieg kilometrów i stan paliwa, a w razie rozbieżności z raportem wezwać pracownika celem korekty. Jest to o tyle istotne, iż elementy takie jak stan paliwa, kilometry i uszkodzenia samochodu wpływają na wysokość zwracanej kaucji i końcowe rozliczenia najmu.
Korzystając z wynajmu auta, świadomie wybieraj potrzebne dodatki, na spokojnie analizuj treść umowy, sprawdź szacowany koszt wynajmu oraz stan techniczny auta.

Z naszego doświadczenia wynika, że Polacy często nie czytają umów. Dodatkowo coraz częściej dostajemy z rynku sygnały, że najczęściej skutkiem takiego podejścia jest nieprzyjemna dla najemcy sytuacja. Dzieje się tak
np. w momencie gdy klient zawiera umowę z ukrytymi wysokimi kosztami, typu mycie auta, przygotowanie do wynajmu, czy kosztów opłaty lotniskowej. Dlatego też należy szukać sprawdzonych partnerów, którzy mają przejrzystą ofertę oraz w prosty sposób prezentują wszystkie koszty związane z wynajmem auta – mówi Maciej Jaszczuk, Kierownik Oddziału w Sixt Rent a Car Polska.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: