eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kończy ci się ubezpieczenie? Zobacz, czy to nie czas na wypowiedzenie OC

Kończy ci się ubezpieczenie? Zobacz, czy to nie czas na wypowiedzenie OC

2020-07-29 11:01

Kończy ci się ubezpieczenie? Zobacz, czy to nie czas na wypowiedzenie OC

Czy opłaca się zmienić ubezpieczyciela? © natali_mis - Fotolia.com

Czy lojalność wobec towarzystwa ubezpieczeniowego zawsze się opłaca? Niekoniecznie. Z tego też względu kończące się OC to dobry moment, aby sprawdzić, co do zaoferowania ma konkurencja. Warto przy tym pamiętać, że zmiana ubezpieczyciela wymaga wypowiedzenia OC dotychczasowemu. Jak zrobić to poprawnie? Odpowiedzi na to pytanie udziela multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia.

Przeczytaj także: Czy wcześniejsza zmiana ubezpieczyciela OC ma sens?

Jak przypomina Superpolisa Ubezpieczenia, ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w naszym kraju obowiązkowe. Zakres i zasady wynikającej z niego ochrony określone są ustawowo, wiec każdy z ubezpieczycieli oferuje nam dokładnie to samo. Jedyna różnica polega na cenie, a dysproporcje w tym zakresie potrafią być naprawdę duże. Kierowcy, którzy muszą przedłużyć ważność polisy, często decydują się na jej odnowienie u dotychczasowego ubezpieczyciela. Tyle tylko, że nie zawsze jest to decyzja uzasadniona ekonomicznie.

Z tego też względu przed decyzją o przedłużeniu ubezpieczenia OC warto sprawdzić ofertę innych ubezpieczycieli, sprawdzając tym samym, czy nie proponują nam lepszych warunków finansowych. Ile można zaoszczędzić decydując się na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego? Całkiem sporo.
- Podam przykład z lipca tego roku. Zgłosił się do nas klient, który dostał od obecnego ubezpieczyciela propozycję odnowienia rocznej polisy OC za 2083 zł. Uznał, że to dużo i chciał sprawdzić, czy któraś z konkurencyjnych firm nie ubezpieczy go taniej. Znalazł cztery takie możliwości i ostatecznie kupił OC za 1023 zł. Nie twierdzę, że każdy kierowca finansowo zyska na zmianie ubezpieczyciela, ale każdy powinien to sprawdzić, żeby nieświadomie nie przepłacić – mówi Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

fot. natali_mis - Fotolia.com

Czy opłaca się zmienić ubezpieczyciela?

Podczas trwania umowy OC nie można zmienić ubezpieczyciela, ale da się to zrobić od kolejnego okresu ochrony i wielu kierowcom to się opłaca. W przypadku zmiany zakładu ubezpieczeń trzeba pamiętać o wypowiedzeniu obecnej umowy OC.


Co zrobić, żeby zmienić ubezpieczyciela?


Zmienić ubezpieczyciela jest łatwo, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po zakupie polisy w innym towarzystwie, należy najpóźniej na dzień przed zakończeniem okresu ochrony obecnego OC wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. W przeciwnym razie, zgodnie z art. 28 wspomnianej ustawy, ta umowa automatycznie się przedłuży i trzeba będzie zapłacić za dwie polisy!

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie OC?


Wniosek o rezygnację z OC można przygotować i wysłać samodzielnie lub poprosić o pomoc sprzedawcę nowej polisy. Wypowiedzenie OC musi być złożone na piśmie i zawierać:
  • imię i nazwisko właściciela lub współwłaścicieli pojazdu,
  • adres zamieszania,
  • numer rejestracyjny, markę oraz model samochodu,
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • powód rezygnacji (w tym przypadku to: zakup polisy w innej firmie).

Czy cena OC zmienia się w pakiecie z innymi ubezpieczeniami?


Ubezpieczając samochód warto pamiętać, że obowiązkowe OC można rozbudować o dodatkowe opcje. Cena polisy w pakiecie np. OC + AC lub OC + assistance, ubezpieczenie szyb czy NNW może być korzystniejsza, a klient zyskuje szerszą ochronę.
- To nie tajemnica: ubezpieczycielom zależy na sprzedaży ubezpieczeń w pakietach. I chcą klientów do tego zachęcać – kalkulując cenę na korzystniejszych warunkach. Dlatego, oprócz porównania cen samego OC w różnych towarzystwach, warto zweryfikować, czy nie opłaca się po prostu dodać do OC jakichś elementów. To może być AC, ale też szereg pojedynczych rozszerzeń, dając wsparcie w razie usterki na trasie, gdy przyda się holowanie lub naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia – tłumaczy Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: