eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Model BMW X1 już w sprzedaży

Model BMW X1 już w sprzedaży

2009-10-28 13:55

Model BMW X1 już w sprzedaży

© fot. mat. prasowe

Zwinność, zdecydowanie, a do tego elegancja – to kwintesencja stylistyki i osiągów nowego BMW X1. Auto z profilu prezentuje się bardzo sportowo, z przodu natomiast zawadiacko. Łączy w sobie dwie sprzeczności: większą moc i mniejsze zużycie paliwa. Polska premiera tego modelu odbyła się 22 października podczas otwarcia przez firmę Inchcape Motor największego salonu BMW w naszym kraju.
BMW X1 zostało wyposażone w szereg funkcji, które sprawiają, że jazda tym samochodem to prawdziwa przyjemność. EfficientDynamic, czyli pakiet inteligentnych rozwiązań zmniejszających zużycie paliwa i jednocześnie zwiększający osiągi auta, odzysk energii hamowania, 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów – to tylko część zalet. Wszystko to sprawia, że BMW X1 łączy w sobie dwie sprzeczności: większą moc i mniejsze zużycie paliwa.

W tej serii kierowcy mają do wyboru modele z napędem tylnym czy inteligentnym napędem na cztery koła, z wysokowydajnymi i oszczędnymi silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi. Dla przykładu BMW xDrive28i z sześciocylindrowym rzędowym silnikiem benzynowym - najlepszym w tej klasie czy BMW X1 xDrive 23d z pierwszym na świecie czterocylindrowym silnikiem wysokoprężnym z układem Variable Twin Turbo, dzięki któremu dwie turbosprężarki o różnych wielkościach zapewniają maksymalne ciśnienie w każdym zakresie obrotów. BMW X1 to także sześciobiegowa skrzynia biegów, która zmniejsza zużycie paliwa i umożliwia niezwykle szybką zmianę biegów. Gwarantuje też dynamiczną jazdę w całym zakresie prędkości i najwyższą wydajność na krótkich i na długich trasach.

Zwinne manewry, sprytna oszczędność

W BMW X1 zwraca uwagę system ułatwiający manewrowanie samochodem. Opcjonalny układ Performance Control reaguje w ułamkach sekundy, odpowiednio do potrzeb i zachowania auta na zakrętach. Błyskawicznie reguluje moment napędowy na poszczególnych kołach poprzez odpowiednie ich przyspieszanie lub hamowanie. Natomiast funkcja Servotronic zapewnia w BMW X1 xDrive20d oraz xDrive23d optymalną reakcję układu kierowniczego w każdej sytuacji. Siła wspomagania dostosowywana jest do warunków w zależności od prędkości jazdy. Przy dużych prędkościach układ zapewnia pewne prowadzenie pojazdu, a podczas parkowania lub pokonywania ciasnych, ostrych zakrętów daje maksymalną zwrotność.

fot. mat. prasowe


Kierowcy z pewnością docenią BMW X1 również za oszczędność paliwa i emisji spalin. Dzięki funkcji Auto Start Stop silnik samoczynnie wyłącza się, gdy staniemy na światłach albo przed przejazdem kolejowym i włącza się bezgłośnie przy ponownym naciśnięciu sprzęgła. System Brake Energy Regeneration umożliwia z kolei odzysk energii: przy hamowaniu lub zdjęciu nogi z gazu tylne koła napędzają alternator. Energia zużyta wcześniej na przyspieszenie wykorzystywana jest teraz do ładowania akumulatora. Podczas jazdy, w zależności od stanu naładowania akumulatora, alternator jest odłączany od silnika, który dzięki temu ma więcej mocy na przyspieszanie BMW X1, co z kolei obniża zużycie paliwa.

Dla indywidualisty i duszy towarzystwa

Wszystkie BMW X1 ze skrzynią manualną wyposażone są we wskaźnik zmiany biegu umieszczony w bezpośrednim zasięgu wzroku kierowcy i wskazujący bieg najbardziej ekonomiczny w danej sytuacji. Ta funkcja również umożliwia oszczędność paliwa, bo daje szansę na zmianę biegu odpowiednio wcześniej.

Podwyższona pozycja siedzenia w BMW X1 sprawia, że zalety Semi Comand Position odczuwalne są już od momentu zajęcia miejsca za kierownicą. Wszystkie elementy deski rozdzielczej zwrócone są w stronę kierowcy i zapewniają bezpośredni dostęp do wszystkich funkcji związanych z jazdą. Do uruchomienia silnika wystarczy naciśnięcie przycisku.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: