eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Polska premiera Tata Nano

Polska premiera Tata Nano

2010-03-24 09:40

Polska premiera Tata Nano

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firma Marubeni Motors Poland uświetniła pierwszy dzień poznańskiego Motor Show polską premierą modelu Tata Nano. Przedstawiono wersję z silnikiem elektrycznym prezentowaną wcześniej w Genewie. Marubeni odsłoniło też pozostałe trzy modele Tata Motors, jakie będą sprzedawane na naszym rynku.
Tata Nano to obecnie jeden z najsłynniejszych, bo najtańszych modeli samochodów na świecie. Czteroosobowe auto zadebiutowało na 9 salonie Auto Expo 2008 w Delhi i początkowo przeznaczone było wyłącznie na rynki azjatyckie. Premiera rynkowa odbyła się przed rokiem 23 marca 2009 i od razu przyniosła modelowi niesłychany rozgłos. Okazało się, że od 9 do 25 kwietnia klienci zamówili ponad 200 000 egzemplarzy Nano, to bardzo dużo, nawet w opinii znawców hinduskiego rynku. Paradoksalnie nazwa modelu zaczerpnięta z greki oznacza "mało". Auto w wersji podstawowej na rodzimych rynkach kosztowało faktycznie mało – 2 500 dolarów.

fot. mat. prasowe

Tata Nano (rynek lokalny)


Wersja dostosowana do potrzeb i przyzwyczajeń Europejczyka, wyposażona w ABS, poduszki powietrzne, koła z lekkich stopów będzie jednak znacznie droższa, przewiduje się, że sięgnie ok. 16 000 zł. Poważnie potraktowano również wymagania rynku europejskiego odnoszące się do kwestii bezpieczeństwa. Konstrukcja modelu została wzmocniona, przeprojektowane zostały strefy zgniotu, a boczne partie pojazdu otrzymały wzmocnienia. Szefem projektu Nano był Girish Wagh, nadzorował szef wizerunkowy Tata Motors Pierre Castinel, a bryłę auta projektowali specjaliści ze studia I.DE.A m.in. autor linii wielu przebojowych modeli, nasz rodak Justyn Norek.
Tata Motors wprowadzając niedrogi model do europejskiej oferty zadbał również o idącą z duchem czasu promocję, w Genewie pokazano model z napędem elektrycznym. Wersja z silnikiem elektrycznym oferuje zasięg do 160 km i przyspieszenie od 0 do 60 km/h poniżej 10 s. Źródłem napędu Tata Nano Europa jest silnik o mocy 40 kW / 115 Nm zasilany energią z polimerowych akumulatorów litowo-jonowych ładowanych z napięcia 110-230 V, wyprodukowanych przez Mijlo A/S, norweską firmę zależną od Tata Motors Limited.

Tata Nano Europa w wersji spalinowej pojawi się na europejskim rynku w połowie 2011 r, wersja napędzana silnikiem elektrycznym (Nano Europa EV) w 2013 r..

Dane techniczne wersji benzynowej:
 • Pojemność silnika: brak danych
 • Typ silnika: rzędowy trzycylindrowy, czterosuwowy, umieszczony z tyłu, chłodzony cieczą
 • Moc maksymalna: brak danych
 • Moment obrotowy: brak danych
 • Długość: 3196 mm
 • Szerokość: 1570 mm
 • Wysokość: 1608 mm
 • Rozstaw osi: 2230 mm.
 • Średnica zawracania: 8,5 m
 • Masa własna: od 750 kg, ładowność 300 kg
 • Zużycie paliwa: 5 l/100 km
 • Prędkość maksymalna: 105 km/h

fot. mat. prasowe

Firma Marubeni Motors Poland przedstawiła także trzy inne modele:
 • TATA Indica Vista – miejski 5-osobowy hatchback segmentu B, który powstał na nowej płycie podłogowej o rozstawie osi 2470 mm, a nadwozie zaprojektowane zostało przez włoskich stylistów ze studia ID.EA. Nowy model napędzać będą silniki konstrukcji Fiata, benzynowy o poj. 1,4 l oraz nowoczesny diesel 1,3 l. Spodziewany jest w salonach sprzedaży w Polsce i Europie w połowie roku.
 • TATA Aria – przestronny crossover łączący cechy pojazdu wielofunkcyjnego MPV z cechami pojazdu terenowego. Powstał na mocnej ramie nośnej, a jego właściwości terenowe zwiększone są dzięki reduktorowi skrzyni biegów. Przestronne wnętrze mieści 7 osób w trzech rzędach. Nowy model napędzany będzie sprawdzonym dieslem 2,2 l o mocy 140 KM i 320 Nm. Model ten spodziewany jest w salonach sprzedaży Tata Motors na przełomie lat 2010/2011.
 • TATA Indigo Manza – przestronny sedan o wnętrzu dla 5 osób powstał na płycie podłogowej modelu Vista z przedłużonym rozstawem osi. Manzę napędzać będą silniki konstrukcji Fiata, benzynowy o poj. 1,4 l oraz nowoczesny diesel 1,3 l, oba o mocy 95 KM.

oprac. : Moto Target

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: