eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Nawigacja samochodowa LarkMap

Nawigacja samochodowa LarkMap

2010-07-21 09:28

Nawigacja samochodowa LarkMap

© fot. mat. prasowe

Lark wprowadza na rynek nowy system nawigacyjny LarkMap. LarkMap to połączenie nawigacji z przewodnikiem turystycznym - użytkownik może odsłuchać około 400 opowieści przewodnika, którym towarzyszą mapy turystyczne (m.in. szlaki turystyczne, rowerowe, kajakowe, trasy narciarske, bunkry). Już wkrótce zbiór opowieści krajoznawczych podwoi się, a w opracowaniu są kolejne ciekawe turystycznie rejony Polski. Nawigacja dostępna będzie ok. 20 lipca br. początkowo na dwóch nowych urządzeniach z procesorem 400 MHz i z 4,3 i 5-calowym ekranem - Lark FreeBird 43.2LM i FreeBird 50.1 LM.

Przeczytaj także: Nawigacja Lark FreeBird 43WCAM

fot. mat. prasowe

LarkMap to łatwa w użyciu nawigacja umożliwiająca szybki i wygodny wybór celu podróży – np. do wybranego skrzyżowania ulic, konkretnego adresu czy wybranego POI. Klawisz wyboru celu jest na głównym ekranie. LarkMap nie przywiązuje się do raz wytyczonej trasy, szczególnie w mieście: uszanuje wybór użytkownika i dostosuje się do niego, zamiast uparcie zawracać kierowcę na poprzednią trasę.

Pojawienie się przycisku PLAY w lewym górnym rogu ekranu oznacza, że przejeżdżamy w pobliżu ciekawego turystycznie miejsca, o którym opowie nam przewodnik. Dźwiękowe komunikaty krajoznawcze dostępne są dla około 400 miejsc w Polsce, kolejne pojawiać się będą w przygotowywanych aktualizacjach. Historie są naprawdę frapujące, zainteresują dorosłych i zapewnią rozrywkę znużonym drogą dzieciom.

Dokładne mapy

Zasoby mapowe LarkMap (bazują na mapach Copernicus) to blisko 500 000 km dróg z numeracją, 2,2 mln punktów adresowych, pełna baza miejscowości (ok. 53 000), ponad 2200 dokładnych planów miejscowości, w tym wszystkie miasta z pełną bazą ulic, oraz blisko 100 000 aktualnych, sprawdzonych i faktycznie użytecznych obiektów POI, takich jak urzędy, centra handlowe, hotele, banki, bankomaty, stacje benzynowe czy atrakcje turystyczne. Użytkownik może dodawać własne punkty POI, eksportować je i importować.

O radarach i niebezpiecznych miejscach na drodze możemy być ostrzegani komunikatem głosowym.

Mapy są czytelne - widoczne są obrysy budynków (w widoku 3D – bryły) i numeracja budynków oraz nazwy obiektów (np. Muzeum Narodowe, Wolny obszar celny, Park Bródnowski).

Szczególnie dla użytkowników komunikujących się z innymi za pomocą CB radia przydatna będzie możliwość pokazywania na mapie słupków kilometrowych i hektometrowych.

Proste wskazywanie celu i precyzyjna nawigacja

Nawigacja do konkretnych punktów adresowych (np. Warszawa, Grochowska 341) jest bardzo precyzyjna, bo wskazuje rzeczywiste położenie celu przy budynku, nawet jeśli jest on odsunięty od ulicy. Jest to możliwe, gdyż poszczególne numery budynków i posesji nie są interpolowane (automatycznie wyliczane), a odpowiadają fizycznemu położeniu obiektu (są sprawdzone w terenie).

W nawigacji LarkMap istnieje funkcja nawigowania do skrzyżowania ulic. Wskazując cel podróży, bardzo często nie znamy konkretnego numeru budynku, a wiemy tylko, że jest to róg ul. Marszałkowskiej i Hożej w Warszawie (tak np. zapraszają widzów do studia prowadzący program Dzień Dobry TVN) – LarkMap doprowadzi do tak wybranego skrzyżowania.

Nowoczesny algorytm nawigacyjny działa szybko i umożliwia ustalenie parametrów wyboru trasy najszybszej, najkrótszej, dla samochodu, roweru, pieszego, a dla fanów off-roadu – terenowej 4x4. Trasa może być wyznaczana z wykluczeniem dróg gruntowych, dróg ekspresowych, dróg płatnych itp. Użytkownik ma również wpływ na działanie algorytmu wyszukującego trasę – można definiować własne dopuszczalne prędkości na poszczególnych kategoriach dróg i ulic.

Warto podkreślić wygodę korzystania z LarkMap w przypadku, gdy kierowca przez pomyłkę lub z dowolnego powodu (korek, wypadek) zjedzie z sugerowanej trasy. Nawigacja nie będzie go uporczywie nakłaniać do powrotu na pierwotną trasę, sugerując zawracanie czy inne nadkładanie drogi. Po jednej nieudanej próbie zdyscyplinowania kierowcy uzna, że jednak celowo szuka on innej trasy i szybko wskaże alternatywę.

Poziomice, głębokość jezior i inne dane turystyczne

Dodatkowa treść turystyczna dostępna jest dla takich regionów jak: Tatrzański Park Narodowy, Beskid Śląski i Żywiecki, Karkonosze, Bieszczady, Wielkie Jeziora Mazurskie, Suwalszczyzna, Okolice Warszawy, okolice Łodzi.

Informacje turystyczne na mapach zawierają:
Poziomice, szczyty górskie, punkty widokowe, przełęcze, jaskinie.

Szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, kajakowe, trasy narciarskie, ośrodki narciarskie, wyciągi, batymetrię jezior (głębokość pokazana w postaci warstwic), porty, przystanie, stanice, przeszkody wodne, wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Zabytki i miejsca historyczne: bunkry, pola bitew, zamki, twierdze, pomniki.

Obiekty sakralne: klasztory, kościoły, cerkwie.
Przeczytaj także: Nawigacja Lark FreeBird 70.0 Nawigacja Lark FreeBird 70.0

 

1 2

następna

Nowe Audi A8 L

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: