eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kupno lub sprzedaż samochodu a polisa OC

Kupno lub sprzedaż samochodu a polisa OC

2010-08-12 13:51

Wielu z nas, gdy kupuje lub sprzedaje swoje cztery kółka, w chwili ekscytacji transakcją nie myśli o kwestiach związanych z ubezpieczeniem auta. Ta niefrasobliwość może jednak narażać na koszty, których można byłoby uniknąć przy odrobinie wiedzy. Rankomat.pl radzi, jak ustrzec się niepotrzebnych wydatków i stresów.

Przeczytaj także: Polisa OC a sprzedaż auta

Przede wszystkim, bez względu na to, czy kupujemy czy sprzedajemy samochód, powinno zależeć nam na rozmowie nie tylko o jego cenie i stanie technicznym, ale także na dokonaniu ustaleń odnośnie kwestii ubezpieczeniowych. „Wiemy, że problemy z ubezpieczeniem są jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów między stronami transakcji”, przyznaje Marcin Świć, manager serwisu otoMoto.pl, największego serwisu ogłoszeń motoryzacyjnych w Polsce. Rzeczowa rozmowa między kupującym a sprzedającym to najlepszy sposób, aby strony uniknęły niepotrzebnych i jednocześnie bardzo irytujących komplikacji i problemów.

Kupujesz?

Kupując samochód musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli w ciągu 30 dni od daty zakupu auta nie zerwiemy umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem OC, to polisa automatycznie przejdzie na nas. Aby do tego nie doszło, należy na piśmie wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową i dostarczyć ją ubezpieczycielowi osobiście lub za pośrednictwem poczty, choć nieliczne towarzystwa akceptują już wypowiedzenia przesłane drogą elektroniczną. Sposób dostarczenia wypowiedzenia umowy można sprawdzić na stronie ubezpieczyciela lub w umowie. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre towarzystwa za datę wypowiedzenia przyjmują termin otrzymania, a nie wysłania dokumentu! Zawsze jednak żądają pokazania nowej umowy podpisanej u konkurenta.

Jeżeli nie zerwiemy umowy w ciągu miesiąca od zakupu pojazdu i wykupimy ubezpieczenie w innej firmie, to będziemy po prostu biedniejsi o cenę dwóch polis. Niestety nie upoważni nas to do podwójnego odszkodowania w razie wypadku.
O zamiarze rozwiązania umowy ubezpieczenia może poinformować ubezpieczyciela również osoba, od której kupujemy auto. „Wtedy jednak zostaniemy o tym po prostu poinformowani po jakimś czasie, co może sprawić nam niemały problem - możemy bowiem zostać pozbawieni polisy, która w gruncie rzeczy nam odpowiada lub którą dla wygody chcemy kontynuować”, – wyjaśnia Wojtek Rabiej z internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Dlatego też, rozsądniej i bezpieczniej dla kupującego jest zastosować strategię „Umiesz liczyć? Licz na siebie” i przejąć inicjatywę w kwestiach ubezpieczeniowych. W przeciwnym razie samochód może stracić ważność polisy OC, a nowy właściciel auta- nawet 2050 zł z tytułu kary, która zostanie na niego nałożona. Wysokość tej kary nie jest jednak stała - informacje dotyczące jej aktualnego stanu dostępne są na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: