eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak przygotować samochód do podróży

Jak przygotować samochód do podróży

2010-08-16 00:07


Jeśli wiemy, ile czasu zajmie nam dojazd na miejsce, możemy szczegółowo zaplanować nasz wyjazd. „Tu najważniejsze jest, aby kierowca był dobrze wypoczęty. W przypadku długich tras, o ile nie mamy zmiennika, niezbędne będą postoje – najlepiej co dwie godziny. Jeśli podróż nasza trwa już bardzo długo i dopada nas sen, warto rozważyć nocleg. Lepiej później dojechać do celu, niż narażać się niepotrzebnie na niebezpieczeństwo”, ostrzegają eksperci portalu mojeauto.pl.

Im dłuższa podróż, tym większego znaczenia nabiera odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Obowiązkowe OC, zastępuje obecnie tzw. Zieloną Kartę we wszystkich krajach UE oraz dodatkowo w Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Jeśli planujemy naszą podróż na wschód Europy, wówczas będziemy zmuszeni wykupić Zieloną Kartę. „W niektórych przypadkach nieodzowne będzie ubezpieczenie autocasco. Jednak radzę sprawdzić, czy nasze AC chroni nas poza granicami kraju. A jeśli tak, to w jakim zakresie”, dodaje Marcin Świć z otoMoto.pl. „Bardzo przydatna może się natomiast okazać tzw. usługa assistance z różnorodnymi świadczeniami: od serwisowych, poprzez medyczne i doradcze, aż po podstawienie innego środka transportu, zaaranżowanie dodatkowego noclegu czy sprowadzenia naszego auta do kraju”.

Wakacyjny wyjazd to wydarzenie, na które z niecierpliwością wyczekujemy, a po powrocie długo o nim pamiętamy. Dlatego warto taki wyjazd z uwagą zaplanować i odpowiednio się do niego przygotować, by przez nasze niedbalstwo, lenistwo bądź nadmierną oszczędność nie zepsuć sobie urlopu.

Przed wyjazdem w wakacyjną podróż:
  • Sprawdźmy ciśnienie w oponach
  • Skontrolujmy oświetlenie zewnętrzne
  • Nie zapominajmy o komplecie zapasowych żarówek, latarce oraz niewielkiej ilości oleju jak i płynu do spryskiwaczy
  • Upewnijmy się czy posiadamy apteczkę oraz trójkąt
  • Sprawdźmy stan koła zapasowego
  • Pamiętajmy o odpowiednim załadunku bagażu
  • Nie zapominajmy o foteliku dla dziecka
  • Dokładnie zaplanujmy trasę, postoje oraz czas podróży
  • Zadbajmy o wszelkie kwestie związane z ubezpieczeniem
  • Oddajmy samochód na krótki przegląd do mechanika


poprzednia  

1 2

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: