eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wynajem samochodu za granicą: na co uważać?

Wynajem samochodu za granicą: na co uważać?

2010-08-17 11:47

Zwiedzanie na własną rękę często jest tańsze i ciekawsze niż udział w zorganizowanych wycieczkach fakultatywnych. Możemy zobaczyć znacznie więcej i nikt nas nie zmusi do biegania po zaprzyjaźnionych z przewodnikiem sklepikach z porcelaną, rękodziełem, orientalnymi przyprawami czy uzdrawiającymi ziołami. Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, na co warto zwrócić uwagę, wypożyczając auto za granicą i jak ustrzec się niemiłych niespodzianek.
Każdego roku, tuż po wakacjach, do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Warszawie napływają skargi związane z wypożyczaniem aut za granicą. Najczęściej dotyczą one nieuprawnionego pobrania z karty kredytowej wynajmującego środków na pokrycie szkody, której ten nie wyrządził. Niestety problemem bywa też lekkomyślność samych konsumentów lub zwyczajna nieuwaga.

„Konsumenci często nie czytają dokładnie umów lub podpisują dokument sporządzony w języku, który słabo znają. Wówczas, gdy przykładowo podczas wycieczki dojdzie do przebicia opony, są zaskoczeni, że muszą zapłacić z własnej kieszeni, gdyż ubezpieczenie nie obejmowało takiej szkody”, wskazuje Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

„Niedopatrzeniem jest także brak kopii dokumentów, potrzebnych do udowodnienia winy wypożyczalni, np. konsument zamawia auto przez Internet i zapomina o zachowaniu kopii zamówienia lub korespondencji mailowej z firmą. Gdy potem okazuje się, że auto jest inne niż zamówione lub warunki jego odbioru różnią się w stosunku do wcześniejszych ustaleń – trudno to udowodnić”, dodaje Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

ZANIM WYNAJMIESZ


Pamiętaj, że określenie „super promocja” wcale nie musi oznaczać doskonałej okazji

Cena podana na stronie internetowej informuje jedynie o podstawowej opłacie, zwykle nie zawiera, np. kosztu ubezpieczenia. Dodatkowo zapłacimy również za:
  • paliwo (dodatkowa wysoka opłata, jeśli oddamy auto z pustym bakiem, a wypożyczaliśmy z pełnym),
  • przekroczenie limitu kilometrów (jeśli taki jest podany w umowie),
  • oddanie auta w innym miejscu niż wypożyczyliśmy (np. odbieramy w Madrycie, oddajemy w Barcelonie) ,
  • korzystanie z usług wypożyczalni poza jej godzinami pracy,
  • prawo do prowadzenia auta przez drugiego kierowcę,
  • fotelik dziecięcy

Uwaga: W przypadku umowy wynajmu samochodu zawieranej przez Internet nie można skorzystać z prawa odstąpienia od umowy na odległość bez ponoszenia kosztów.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: