eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Badania techniczne a ubezpieczenie OC i AC

Badania techniczne a ubezpieczenie OC i AC

2010-08-20 11:36

Przeprowadzanie regularnych przeglądów stanu technicznego auta to podstawa bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Ale nie w tym tylko rzecz. Rankomat.pl przypomina, że poruszanie się po drogach samochodem bez ważnego badania technicznego wiąże się z ryzykiem zatrzymania dowodu rejestracyjnego i odmową wypłaty odszkodowania z OC lub AC.
Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany nie tylko do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, lecz także do przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych pojazdu i to bez względu na to, czy ma wykupioną polisę AC czy też nie. Są to badania, które mają gwarantować sprawność auta, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa osób nim jadących, innych uczestników ruchu, jak również ochrony środowiska naturalnego.

Jak często powinniśmy „badać” nasze auto?

Jeśli kupiliśmy auto prosto z salonu, to jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia pierwszego badania technicznego dopiero po trzech latach od dnia zakupu. Kolejny przegląd musimy wykonać po upływie dwóch lat, a kiedy nasz samochód jest już pięciolatkiem, badania techniczne powinny być wykonywane corocznie. Każdy przegląd zostaje potwierdzony pieczątką w dowodzie rejestracyjnym wraz z podaniem terminu kolejnego badania lub ważności obecnego. Tę datę należy dobrze zapamiętać, podkreśla rankomat.pl.

Jakie kary czekają nas za brak aktualnych badań technicznych?

Warto wiedzieć, że nawet przy rutynowej kontroli drogowej brak badań technicznych może być dla kierowcy bardzo kłopotliwy. Dlatego należy o nich bezwzględnie pamiętać – kierowca, który nie jest w stanie przedstawić policji dowodu rejestracyjnego z potwierdzeniem aktualnego przeglądu technicznego samochodu, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami:
  • Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję

    W przypadku kontroli drogowej kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie jego auta na badania techniczne. Jeśli opóźnienie w przeprowadzeniu przeglądu jest nieznaczne, to teoretycznie można liczyć na pobłażliwość i jedynie upomnienie ze strony policjanta. Jednak najczęściej w takiej sytuacji dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zatrzymany, a kierujący otrzyma kwitek ze skierowaniem na obowiązkowe badanie techniczne. „Musimy pamiętać, że kwitek, który otrzymamy nie zastępuje dowodu rejestracyjnego i wydawany jest na siedem dni tylko po to, aby móc dojechać do najbliższej stacji kontroli”, wyjaśnia Wojciech Rabiej z rankomat.pl. „Ponadto po tak nieprzyjemnej kontroli drogowej konieczna będzie wizyta w jednej z okręgowych stacji kontroli pojazdów, a nie w którejkolwiek przeprowadzającej takie badania”, dodaje.

    Jeśli badania w stacji okręgowej zakończą się pozytywnie, kierowca otrzyma ważne 30 dni zaświadczenie, na podstawie którego może jeździć do czasu odzyskania dowodu rejestracyjnego. Zatrzymany dowód można odzyskać w urzędzie właściwym ze względu na miejsce rejestracji, po okazaniu dokumentu potwierdzającego sprawność auta wydanego przez okręgową stację kontroli.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.