eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kupno samochodu: czym się kierować?

Kupno samochodu: czym się kierować?

2011-02-22 13:07

Przeczytaj także: Na jaki samochód stać polską klasę średnią?


A może używane?

Podejmując decyzję o zakupie auta używanego warto rozważyć, czy chcemy kupić egzemplarz dostępny na rynku polskim. Bardzo często kupujący ulegają złudzeniu, że samochody sprzedawane za granicą są lepszej jakości choćby ze względu na drogi czy sposób użytkowania. Tymczasem okazuje się, że kupując samochód z zagranicy musimy pamiętać, że przy drobnej nieuwadze czeka nas wiele niespodzianek. Jedną z nich jest oczywiście „ukryta historia”. Podobnie jak w Polsce handlarze za sprawą napraw blacharsko-lakierniczych próbują ukryć historię ewentualnych wypadków, stłuczek jak również prawdziwe użytkowanie samochodu (samochód handlowców czy taksówkarzy). Dlatego dokonując zakupu w Polsce zawsze warto poprosić o sprawdzenie wybranego egzemplarza w autoryzowanym serwisie. Niestety takiej możliwości nie mamy kupując samochód za granicą. Tutaj zostaje nam zaufanie do samych siebie i dokładne oględziny przyszłego samochodu.

Jeśli występują na nim przebarwienia – może to sugerować, że samochód brał udział w wypadku. Jeżeli maska nie była poddawana wymianie, powinny się na niej znajdować ślady i niewielkie odpryski od kamieni. Należy także zwrócić uwagę na obecność rdzy na progach, nadkolach czy spodzie drzwi. Nierzadko może się ona pojawić także w bagażniku, przy reflektorach, bądź pod listwami. Wątpliwości powinna też wzbudzać świeża warstwa środka konserwującego występująca w starych autach.

Istotnym sygnałem wskazującym na fakt, że auto ma wypadkową historię, mogą być ślady lakieru na uszczelkach gumowych czy różny stopień zużycia poszczególnych elementów. Warto również zwrócić uwagę na daty znajdujące się na szybach. Za wyjątkiem przedniej, która łatwo może ulec uszkodzeniu, nie tylko w czasie wypadku, ich oznaczenia powinny się zgadzać z datą produkcji samochodu. Po obu stronach auta szczeliny między błotnikiem a drzwiami powinny być tej samej szerokości. Warto przyjrzeć się także oponom. Ich nierównomierne zużycie może wskazywać na złą geometrię układu kierowniczego.

Oprócz zabiegów związanych z ukrywaniem prawdziwego stanu samochodu dość częste są problemy prawne. Tutaj również większe ryzyko występuje w przypadku zakupu samochodu spoza rynku polskiego. Jednym z przykładów jest rynek niemiecki, gdzie właściciel dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jest właścicielem pojazdu. Transakcje dokonywane są poprzez przekazanie pieniędzy za przysłowiowy „komplet kluczyków”. Nie funkcjonuje ogólnie przyjęta w Polsce umowa kupna-sprzedaży. W związku z tym w 90% przypadków kupujemy samochód od kogoś innego niż od właściciela widniejącego w dowodzie rejestracyjnym. Pośrednik przed zarejestrowaniem auta w Polsce, sam sporządza umowę zakupu z ostatnim właścicielem, co nie jest zgodne z prawdą. W przypadku kontroli krzyżowej nikt nie znajdzie kopii takiej umowy sporządzonej za granicą. Finalny kupujący pojazd w Polsce nie zna historii kolejnych właścicieli samochodu i niestety bierze na siebie odpowiedzialność za historię użytkowania samochodu np. za mandaty. Wyraźnie widać, że decydując się na zakup samochodu używanego lepiej jest zaufać sprawdzonym instytucjom, które biorą na siebie odpowiedzialność za stan sprzedawanego pojazdu a i cena w wielu przypadkach jest konkurencyjna.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: