eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC i AC

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC i AC

2011-07-20 11:25

Zbycie pojazdu mechanicznego powoduje automatycznie zmiany w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie są one jednakowe dla obowiązkowych polis OC czy dobrowolnych ubezpieczeń autocasco. O ile umowa ubezpieczenia OC przechodzi na nabywcę, o tyle autocasco przedwcześnie wygasa. W przypadku OC zbywca nie zawsze jednak może liczyć na zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Przeczytaj także: Pojemność silnika a wysokość OC i AC

Zbycie pojazdu a AC

Ubezpieczenia autocasco należą do dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych. Nie stosuje się tutaj ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, lecz przepisy Kodeksu cywilnego o umowie ubezpieczenia. Przewidują one możliwość kontynuacji umowy, a więc przeniesienia praw z niej wynikających na nabywcę przedmiotu, w tym wypadku - na nabywcę pojazdu mechanicznego (kupującego, obdarowanego, zamieniającego). Jednakże wymaga to zgody ubezpieczyciela, chyba że umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej (art. 823 § 1 K.c.). W braku takiej zgody ze strony ubezpieczyciela czy w postanowieniach ogólnych warunków ubezpieczenia lub polisy, autocasco kończy się (wygasa) z chwilą zbycia pojazdu. W praktyce tak jest najczęściej.

Gdyby jednak w indywidualnym przypadku doszło do przeniesienia praw z polisy AC na nabywcę auta, to zasadą jest wówczas jednoczesne przejście obowiązków, choć strony mogą umówić się inaczej. W takim przypadku zbywca odpowiada solidarnie z nabywcą za zapłatę składki przypadającej za czas do chwili przejścia przedmiotu ubezpieczenia na nabywcę.

W razie wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.

Kontynuacja polisy OC

Dla odmiany ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje zasadę ciągłości i odnawialności ochrony ubezpieczeniowej. Nowy właściciel samochodu czy motocykla może korzystać z obowiązkowej polisy OC przejętej po zbywcy do samego końca okresu ubezpieczenia, a nawet i dłużej po jej odnowieniu na kolejny rok.

W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku natomiast wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Mówi o tym art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Znajomość tych zasad jest kluczowa dla samochodowego rynku wtórnego.

Jedynie w przypadku zakupu pojazdu zarejestrowanego, którego zbywca nie dopełnił obowiązku ubezpieczenia, nabywca powinien zaopatrzyć się w obowiązkową polisę OC w dniu zakupu auta.

Przekazanie dokumentów i zawiadomienia

Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (czyli polisy) oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy. Ponadto zbywca powinien wydać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wymaga również zawiadomienia starosty (wydział komunikacji starostwa powiatowego) zarówno o nabyciu, jak i zbyciu pojazdu w terminie 30 dni od tego zdarzenia.

Istotny dla zbywcy jest zwłaszcza obowiązek poinformowania dotychczasowego ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży i danych strony kupującej. Do tego momentu zbywca pojazdu mechanicznego ponosi bowiem wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń. Jednakże skutki wyrządzenia szkody po dniu zbycia pojazdu mechanicznego nie obciążają zbywcy tego pojazdu.

Decydujący miesiąc

W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia przez nabywcę pojazdu w terminie 30 dni po transakcji (choćby i tego samego dnia co data umowy sprzedaży), polisa wygaśnie dopiero z upływem owego terminu. Wówczas w ostatnim dniu skróconego okresu ubezpieczenia należy zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W przeciwnym wypadku grozi opłata za jego brak na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

30 dni - tyle czasu ma nabywca pojazdu na ewentualne wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia przejętego od zbywcy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: