eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Obowiązkowe ubezpieczenie OC po zmianach

Obowiązkowe ubezpieczenie OC po zmianach

2012-02-22 09:29

Przeczytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie kampera?


Rozwiążesz umowę także u agenta

Do tej pory, wobec braku regulacji ustawowych, ubezpieczyciele wymagali od swoich klientów, aby wypowiedzenia umowy przesyłali pocztą tradycyjną na adres siedziby firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia zawarte począwszy od 11 lutego 2012 roku klient może wypowiedzieć umowę również poprzez wypełnienie stosowego formularza dostępnego u dowolnego agenta, reprezentującego dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Wypowiedzenie umowy złożone u agenta zyskuje moc prawną w dniu złożenia. – Zmiany wprowadzono także w przypadku wypowiedzeń przesyłanych do siedziby ubezpieczyciela. Za datę złożenia wypowiedzenia przesyłanego za pośrednictwem Poczty Polskiej uznaje się datę stempla pocztowego. Natomiast w przypadku innych firm dostarczających przesyłki, takich jak firmy kurierskie bądź prywatne firmy świadczące usługi pocztowe, datą złożenia wypowiedzenia będzie data otrzymania naszego pisma przez firmę ubezpieczeniową – podkreśla Joanna Byczyńska, ekspert AGROMAX – Autoryzowany Dealer Kia i Mitsubishi

Ubezpieczenie direct jak telezakupy

Gdy nasze ubezpieczenie zakupiliśmy „na odległość”, czyli przez telefon lub za pośrednictwem Internetu, ale po 11 lutego 2012 roku, to zyskujemy dodatkowo taką samą możliwość odstąpienia od umowy, jak w przypadku, gdy ubezpieczenie kupiliśmy u agenta lub w agencji. Oznacza to, że możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia w ciągu 30 dni od chwili jej zawarcia. Do tej pory ustawa nie przewidywała takiej opcji. Mając na uwadze zasadę „nie zapomnij się ubezpieczyć”, jeśli rezygnujemy z umowy podpisanej „na odległość”, powinniśmy mieć już aktywną umowę z innym ubezpieczycielem lub starać się podpisać nową umowę tego samego dnia. Dzięki temu unikniemy sytuacji, której zostalibyśmy bez ubezpieczenia OC, łamiąc obowiązki właściciela samochodu.

Nie zapomnij się ubezpieczyć, bo zapłacisz więcej

- Podwyższeniu uległy także kary, które Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na właściciela samochodu, jeśli ten nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – mówi Elżbieta Wójcik. Gdy nasz samochód osobowy nie miał ubezpieczenia przez mniej niż 72 godziny, to czeka nas kara 600 złotych. Jeśli jest to więcej niż 3 dni, ale mniej niż dwa tygodnie, musimy się liczyć z karą 1500 złotych. W sytuacji, w której pojazd był nieubezpieczony przez ponad 14 dni, kara wyniesie 3000 złotych.

Nowe regulacje mają wady i zalety

Jak widać, znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli pojazdów. Obowiązki właściciela samochodu po zmianie ustawy będą mniej restrykcyjne niż przed 11 lutego 2012 roku. Należy jednak pamiętać o konieczności przedłużenia umowy ubezpieczeniowej, jeśli kupujemy samochód, ponieważ przejęte ubezpieczenie zakończy się automatycznie w ostatnim dniu obowiązywania umowy. Do plusów nowych przepisów można zaliczyć między innymi wspomnianą możliwość wypowiedzenia umowy u dowolnego agenta reprezentującego naszego ubezpieczyciela oraz to, że wypowiedzenia umowy wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej zyskują moc prawną już w chwili nadania, a nie tak jak miało to miejsce do tej pory, w dniu otrzymania wypowiedzenia umowy przez ubezpieczyciela. Łatwiej będzie również wyjść z tak zwanej „pułapki podwójnego ubezpieczenia”. Z punktu widzenia właścicieli pojazdów największą wadą zmian w przepisach są podwyższone kary za brak ważnej polisy OC oraz to, że nowe regulacje dotyczą tylko i wyłączenie umów zawartych po 11 lutego 2012 roku.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Audi RS 4 Avant

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: