eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Autostradowe sukcesy i wpadki

Autostradowe sukcesy i wpadki

2012-11-14 21:37

Autostradowe sukcesy i wpadki

Czy stracimy unijne pieniądze na autostrady? © Marek Kosmal - Fotolia.com

Otwarto nowy, prawie 85-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Łodzi do Kowala. W przyszłym roku autostrada A1 ma już ostatecznie połączyć Gdańsk i Łódź. Jednak w związku z budową autostrad na Polską zbierają się ciemne chmury. Irlandzka firma mająca budować odcinek autostrady A4, której ze względu na bankructwo polskiego partnera wypowiedziano umowę, poskarżyła się do Brukseli. Komisja Europejska zleciła polskiemu rządowi dokładne zbadanie sprawy. Według irlandzkiej firmy, jeśli KE dopatrzy się nieprawidłowości, Polsce może grozić utrata nawet znacznych unijnych środków.

Przeczytaj także: Budowa autostrady A1: II etap rozpoczęty

Dzięki nowej trasie skróci się czas przejazdu między Łodzią a Włocławkiem. Podróż nowym odcinkiem A1 umożliwia kierowcom pokonanie tego dystansu w około 40 minut, podczas gdy podróż na tym odcinku droga krajową nr 1 trwa dwukrotnie dłużej. Według planów GDDKiA, w przyszłym roku będzie można przejechać A1 z Gdańska do Łodzi. W przyszłym tygodniu mają zostać otwarte oferty przetargowe na dokończenie prac między Kowalem a Toruniem, tak by prace budowlane mogły ruszyć już od przyszłej wiosny.

fot. Marek Kosmal - Fotolia.com

Czy stracimy unijne pieniądze na autostrady?

Na razie oddawane są kolejne odcinki, jednak Komisja Europejska przygląda się nieprawidłowościom przy budowie jednego z odcinków autostrady A4


Autostrada wyposażona jest w dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Pas rozdzielający jezdnie, o szerokości 11 metrów umożliwia w razie znaczącego wzrostu ruchu na autostradzie dobudowanie trzeciego, wewnętrznego pasa ruchu.

Oddany właśnie fragment A1 to najdłuższy odcinek autostrady finansowany ze środków UE, oddany przez GDDKiA. Wartość prac budowlanych dla całego odcinka to ponad 2,4 miliarda złotych, współfinansowana była ona ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Milion Fiatów 500

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: