eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Samochód firmowy: jakie ubezpieczenie?

Samochód firmowy: jakie ubezpieczenie?

2013-04-12 00:16

Samochód firmowy: jakie ubezpieczenie?

Co oprócz OC powinna zawierać polisa na samochód firmowy? © Minerva Studio - Fotolia.com

Co oprócz OC powinna zawierać polisa na samochód firmowy? O jakich dodatkach w postaci AC i Assistance powinien pomyśleć przedsiębiorca, aby liczyć na pomoc ubezpieczyciela? Na te pytania odpowiada Andrzej Trendak - Menedżer d/s Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Gothaer TU S.A.

Przeczytaj także: Firmowy samochód a ubezpiecznie AC

Przedsiębiorstwa z sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa) coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania z zakresu zarządzania pojazdami firmowymi, które pozwalają na skuteczniejszą kontrolę ich użytkowania, a w konsekwencji optymalizację kosztów. Dbałość o wydajność floty firmowej, to również dbałość o jej bezpieczeństwo w razie awarii lub wypadku.

Dzisiejszy monitoring flot to nie tylko kontrola zakresu funkcjonowania pojazdu (czyli jak się porusza pojazd, gdzie obecnie się znajduje, czy był wykorzystany w celach prywatnych), ale także kontrola ile średnio spala paliwa, gdzie był zatankowany itp. Jedną z ciekawostek jest możliwość uzyskania od służb celnych powiadomienia SMS w przypadku, gdy skradziony pojazd zbliża się do przejścia granicznego.

A co z ochroną pojazdów? Standardowa ochrona autocasco często nie jest wystarczająca. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przygotowało oferty specjalne z myślą o klientach, którzy posiadają floty wielkości 10 lub więcej pojazdów. Warunki Autocasco dedykowane temu segmentowi Klientów w Gothaer TU S.A. obejmują szereg ryzyk, których nie zawiera standardowa oferta Autocasco dla klienta detalicznego:
  1. Zniesienie amortyzacji części (standardowo dla pojazdów powyżej 3 lat potrącane jest tzw. zużycie części pojazdów. W wariancie zniesienia amortyzacji klient dostaje nową część).
  2. Brak konsumpcji sumy ubezpieczenia po szkodzie (w przypadku wystąpienia kilku szkód w ciągu trwania umowy ubezpieczenia automatycznie pomniejsza się sumę ubezpieczenia, w tym zaś przypadku suma ubezpieczania nie jest pomniejszana o kolejne szkody).
  3. Zniesiony udział własny w szkodach autocasco (jest to określona umownie część szkody jaką ubezpieczający będzie pokrywał z własnych środków. Dla klienta flotowego nie stosuje się tego typu potrąceń).

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Co oprócz OC powinna zawierać polisa na samochód firmowy?

Kupując ubezpieczenie warto je rozszerzyć o ochronę Assistance. Coraz więcej klientów wie, że ubezpieczenie Assistance powinno obejmować pomoc nie tylko w przypadku wystąpienia wypadku drogowego, ale również w przypadku awarii pojazdu.


Kupując ubezpieczenie warto je również rozszerzyć o ochronę Assistance. Coraz więcej klientów wie, że ubezpieczenie Assistance powinno obejmować pomoc nie tylko w przypadku wystąpienia wypadku drogowego, ale również w przypadku awarii pojazdu.

Najczęściej spotykane kłopoty na drodze, które powinno obejmować ubezpieczenie Assistance to między innymi:
  • wjechanie w tzw. „dziury” na drogach, które pojawiają się po pierwszych roztopach – nawet najlepsze opony zimowe nie uchronią nas od awarii jakim jest przebita opona. Wymiana przedziurawionej opony w godzinach porannych w warunkach ujemnej temperatury przez kierowcę ubranego najczęściej w garnitur i spieszącego się na kolejne spotkanie biznesowe rysuje obraz zgoła dramatyczny
  • awaria akumulatora, np. brak możliwości uruchomienia pojazdu z powodu niskich temperatur
  • każda inna awaria, która unieruchamia pojazd i której nie można usunąć na miejscu, powinna dawać prawo m.in. do zakwaterowania do 3 dni, wynajęcia pojazdu zastępczego lub też zorganizowania powrotu pociągiem. Podobne usługi są świadczone również w przypadku podróży służbowej poza granicami kraju.
  • Assistance dla flot Europa w pozwalająca na uzyskanie bezpłatnej pomocy tłumacza w przypadku problemów językowych.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie to ścieżka likwidacji szkód. Niektóre firmy oferują możliwość szybszej likwidacji szkody samochodów firmowych poprzez wyznaczenie dedykowanych opiekunów klienta. Taka osoba pomaga skompletować niezbędną dokumentację, co przyspiesza proces zgłoszenia szkody i udziela wszelkich niezbędnych informacji na każdym etapie likwidacji.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: