eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ochrona środowiska: opony ekologiczne

Ochrona środowiska: opony ekologiczne

2013-08-11 00:11

Ochrona środowiska: opony ekologiczne

73% Polaków zwraca uwagę na oznaczenia związane z ekologią © podsolnykh - Fotolia.com

73% Polaków zwraca uwagę na oznaczenia związane z ekologią i środowiskiem, ale aż 37% robi to rzadko. Co czwarty Polak nigdy nie zwraca uwagi na te oznaczenia. A Ty? Szukasz sposobów by być bardziej przyjaznym dla środowiska kierowcą? Sprawdź poniżej co możesz zrobić.

Przeczytaj także: Opony ekologiczne to mniejsze zużycie paliwa

Rozwiązanie: opony ekologiczne

Być może nie wszystkim zależy na ekologii, ale na pewno każdy kierowca zwraca uwagę na to jak często musi dolewać paliwa do swojego auta i z jaką częstotliwością zmieniać opony – mówi Filip Fischer, kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl – Wtedy polecamy klientom opony ekologiczne, które redukują zużycie paliwa i są trwalsze, a więc wymagają rzadszej zmiany – tłumaczy. Dzięki temu kierowcy oszczędzają czas i pieniądze, a do powietrza dostaje się znacznie mniejsza ilość CO². Opony ekologiczne pozwalają na oszczędność rzędu od 0,3 do 0,5 lub więcej litrów paliwa na 100 km. Aby zielone opony mogły przynieść oczekiwane efekty, trzeba pamiętać o tym, że w parze z nimi musi iść odpowiedni styl jazdy.

Jak powstają?

Aby opona mogła mieć mniej szkodliwy wpływ na środowisko producenci dokonują specyficznych zmian na wielu różnych etapach projektowania opony. Najważniejsze dotyczą mieszanki gumowej oraz wzoru bieżnika. Dzięki nim opona charakteryzuje się mniejszymi oporami toczenia, co sprawia, że jej straty energii są znacznie zredukowane, a zużycie paliwa maleje, spada też emisja CO². Co więcej, jeśli producent chce zmniejszyć opory toczenia opony może zamiast tradycyjnego oplotu stalowego wykorzystać oplot kompozytowy. Przy oplocie stalowym opory toczenia wynoszą 12 kg/tonę, a przy oplocie kompozytowym 8 kg/tonę (ok. 30% mniejsze).

fot. podsolnykh - Fotolia.com

73% Polaków zwraca uwagę na oznaczenia związane z ekologią

Aby opona mogła mieć mniej szkodliwy wpływ na środowisko producenci dokonują specyficznych zmian na wielu różnych etapach projektowania opony. Najważniejsze dotyczą mieszanki gumowej oraz wzoru bieżnika.


Przykłady

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie należy powiedzieć, że opony ekologiczne to opony dla świadomych kierowców, którzy wiedzą jak ich używać. Idea opon ekologicznych to dla znacznej większości producentów poważny i wciąż świeży temat, który z każdym sezonem będzie się coraz bardziej rozwijał i doskonalił. Zielone opony pojawiają się nie tylko w ofercie opon osobowych, ale również wśród opon dostawczych (np. Continental Vanco Eco) czy też wśród opon do Formuły 1 (już w 2008 r. Bridgestone zaprezentował ekologiczną oponę Potenza do F1).

Idea opon ekologicznych zasługuje na uwagę, ponieważ większość opon reklamowanych jako ekologiczne potwierdza swój zielony charakter w testach lub w etykietach. Jedną z takich opon jest Michelin Energy Saver, która w teście TÜV SÜD Automotive z 2009 roku pokazała, że przez cały okres eksploatacji pozwala zaoszczędzić 80 litrów paliwa w porównaniu do zwykłych opon. Natomiast sprawdzian w ramach DEKRA Test Center z 2010 i 2011 r. udowodnił, że opona wystarcza na 10 000 km dłużej niż inne opony.

Jeśli chodzi o oceny efektywności paliwowej w etykietach najlepsze noty zbierają takie letnie opony ekologiczne, jak: Nokian eLine, Yokohama BluEarth-1 (najwyższa ocena „A”) czy Michelin Energy Saver +, Bridgestone Ecopia EP150, Continental ContiEcoContact 5 (wysoka ocena „B”). Z opon letnich dla aut 4x4 prym wiedzie Continental ContiSportContact 5 (ocena „B”). Wśród opon zimowych w tej chwili najlepsza jest opona Dunlop SP Winter Response 2 (ocena „B”), a z opon całorocznych notą „B” mogą się pochwalić opony Goodyear Eagle LS2 (4x4) i Pirelli P7 Cinturato (osobowa).

Skąd pomysł na zielone opony?

Na powstanie idei opon ekologicznych miało wpływ m.in. stopniowe zaostrzanie przepisów dotyczących ekologii. Jedną z najbardziej doniosłych reform, która zmusza producentów do wytężonych prac nad oponami ekologicznymi było wprowadzenie etykiet na opony. To właśnie efektywność paliwowa (poziom oporów toczenia) opony jest pierwszym wyróżnionym osiągiem na etykiecie.

Kolejna kwestia to pojawiające się dookoła informacje o zmianach klimatycznych i innych skutkach nieekologicznego trybu życia. Te wiadomości trafiają do ludzi i zmieniają ich myślenie o ekologii, tworzą w nich potrzebę bardziej ekologicznego postępowania. Zielone opony to odpowiedź producentów zarówno na nowe przepisy, jak i nowe potrzeby kierowców. Aby zadowolić reformatorów i kierowców producenci z sezonu na sezon oferują produkty o coraz mniejszym wpływie na środowisko.

Dla kogo?

Opony ekologiczne są dla kierowców, którzy preferują raczej spokojny lub umiarkowany styl jazdy, ponieważ przy dynamicznej jeździe ich osiągi mogłyby się nie sprawdzić. Ich droga hamowania na mokrej nawierzchni nie jest tak krótka, jak standardowych opon, ale nadal są one całkowicie bezpieczne.

Jeśli nie chcesz inwestować w typowe opony ekologiczne, ale nadal chcesz oszczędzać paliwo to warto przed zakupem sprawdzać etykiety na oponach i wybierać te produkty, które w kategorii efektywności paliwowej mają najwyższe oceny (A to najlepsza nota). Innym rozwiązaniem jest styl jazdy zwany eco-drivingiem. Pamiętaj, że wszystkie te sposoby nie będą skutecznie jeśli nie kontroluje się poziomu ciśnienia w oponach. Za niskie ciśnienie powoduje szybsze zużycie opony i automatycznie większe zużycie paliwa.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: