eGospodarka.pl

Nie ma uzasadnienia dla wysokich cen paliw. Będą obniżki

2019-01-03 09:42

Ceny paliw w Polsce utrzymują się na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do cen diesla czy benzyny bezołowiowej na europejskim rynku hurtowym. Różnice są na tyle duże, że nawet biorąc pod uwagę wszystkie elementy podtrzymujące ekstremalnie wysokie ceny w detalu, można spodziewać się gwałtownych spadków w najbliższych tygodniach Przejdź do artykułu ›

Pokaz slajdów: odświeżaj automatycznie co sek

fot. mat. prasowe

Wykres detalicznej i hurtowej ceny benzyny Górna część przedstawia cenę detaliczną benzyny (4,83 zł — linia biała, skala prawa) według Komisji Europejskiej na dzień 17 grudnia 2018 r. Linia pomarańczowa to cena benzyny na rynku ARA (skala lewa - 1,27 zł za litr). Ceny paliw wyrażone są w litrach i w PLN.

Dolna część wykresu przedstawia różnicę pomiędzy ceną detaliczną i ceną ARA dla benzyny bezołowiowej. Warto zwrócić uwagę na jej rekordowy poziom (3,5-3,6 zł za litr) oraz na to, jak długo utrzymują się wartości przekraczające wieloletnią średnią. Różnica jest dużo głębsza niż nawet w przypadku załamania cen paliw na przełomie 2014 r. i 2015 r.

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: