eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 5 rad na przewożenie dzieci w samochodzie

5 rad na przewożenie dzieci w samochodzie

2016-09-10 00:15

5 rad na przewożenie dzieci w samochodzie

Dziecko w samochodzie © Syda Productions - Fotolia.com

Podróżować w dzień czy w nocy? Robić częste przerwy czy możliwie szybko pokonywać spore odcinki trasy? W jaki sposób zadbać o montaż i ustawienie fotelika, aby bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Rodzice wybierający się w trasę ze swoją pociechą, powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jak zapewnić dziecku najwyższy komfort jazdy i maksymalne bezpieczeństwo.

Przeczytaj także: Fotelik samochodowy: są nowe przepisy

Według aktualnych polskich przepisów dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu powinny podróżować w fotelikach samochodowych. Kryterium wieku nie ma już znaczenia – oznacza to, że nawet jeśli Twoja pociecha ukończyła 12 lat (dawna granica wieku, do której dzieci powinny jeździć w fotelikach), a nadal nie osiągnęła 150 cm wzrostu, musi podróżować zabezpieczona w ten sposób. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko ma 135-150 cm wzrostu i ważny ponad 36 kilogramów – wtedy może zostać posadzone na tylnym siedzeniu i przypięte zwykłymi pasami bezpieczeństwa.

Choć zasady montażu fotelików w autach wydają się niezwykle proste, istnieje kilka mitów, w które wciąż wierzą rodzice. Firma Feu Vert prezentuje 5 rad dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie, o których warto pamiętać niezależnie od długości trasy.

Rada 1: Pamiętaj, że fotelik to wyznacznik bezpieczeństwa podróży


Fotelik dla dziecka to obowiązkowy element wyposażenia auta. Bez niego w czasie gwałtownego hamowania czy innego manewru maluch jest bowiem zupełnie bezbronny i narażony na poważne urazy.

Najlepiej zainwestować w nowy sprzęt, aby mieć gwarancję, że kupiony fotelik nie brał udziału w wypadku, nie został uszkodzony i jest całkowicie bezpieczny. Produkt powinien również posiadać homologację oraz być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Maluch rośnie, dlatego też nie należy przez cały czas używać tego samego fotelika. Jeśli główka dziecka choć odrobinę wystaje ponad górną krawędź fotelika – czas na zakup nowego. Wybór odpowiedniego produktu ułatwi również kategoryzacja zgodna z europejskimi normami (ECE R44). Obejmuje 5 grup fotelików:
 • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg;
 • 0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kg;
 • I – dla dzieci o wadze 9-18 kg;
 • II – dla dzieci o wadze 15-25 kg;
 • III – dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Według ekspertów fotelik powinien służyć do pięciu lat, głównie ze względu na trwałość materiałów, z jakich został wykonany.

Rada 2: Zwróć uwagę na to, by dziecko było zabezpieczone fotelikiem przez cały czas podróży


Należy pamiętać, aby bezwzględnie nie wyjmować dziecka z fotelika podczas jazdy nawet na chwilę. Jeśli malucha trzeba nakarmić, przewinąć, zabawić, najlepiej zjechać z trasy, odpocząć i załatwić wszystkie potrzeby dziecka. Nawet przy niewielkiej prędkości szanse na utrzymanie pociechy na rękach podczas zderzenia są niewielkie.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Dziecko w samochodzie

Ze względów praktycznych oraz bezpieczeństwa lepiej ulokować pociechę za fotelem pasażera.


Rada 3: Zadbaj o odpowiednie zamontowanie fotelika, aby chronić swoje dziecko


Najmłodsze dzieci powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie fotelika sprawia, że barki, głowa i stopy są umieszczone wyżej, a biodra niżej – według pediatrów pozycja ta jest dla malucha najbardziej optymalna. Jest to również uwarunkowane względami bezpieczeństwa – podróżowanie tyłem do kierunku jazdy, w razie zderzenia, uchroni delikatne kręgi szyjne dziecka przed urazem. Dlatego też maluch powinien podróżować w ten sposób tak długo, jak jest to możliwe.

Zaproponowane rozwiązanie okazuje się najlepsze, jeśli fotelik ustawiony jest na środku tylnego siedzenia pasażera, o ile producent pojazdu wyposażył tę część kanapy w trzypunktowy pas bezpieczeństwa (czyli taki, który obejmuje także tułów dorosłego pasażera) lub nowoczesne mocowanie Isofix. Rozwiązanie to pozwala na zamontowanie fotelika bez pasów bezpieczeństwa – wystarczy połączyć zaczepy na podstawie fotelika z dwoma metalowymi uchwytami w szczelinie między oparciem a siedziskiem.

Ze względów praktycznych oraz bezpieczeństwa lepiej ulokować pociechę za fotelem pasażera. Dzięki temu w przypadku postoju, nagłej potrzeby wyjęcia dziecka z auta, pociecha nie będzie opuszczać pojazdu od strony ruchliwej jezdni. Co ważne, podróże we trójkę powinny uwzględniać potrzebę jazdy jednej osoby z dzieckiem z tyłu. Ważne, aby przez cały czas jazdy mieć całkowitą kontrolę nad pociechą, np. sprawdzać, czy nie odpięła pasów. Będąc obok malucha, można również szybko zareagować na niespodziewane sytuacje. Warto również zakupić dodatkowe lusterko, które ułatwia obserwowanie dziecka bez potrzeby odwracania głowy i zerkania na tylne siedzenie. Montuje się je zazwyczaj do przedniej szyby.

W przypadku montażu na przednim fotelu obok kierowcy, należy bezwzględnie pamiętać o odłączeniu poduszki powietrznej. Tylko wtedy montaż fotelika jest możliwy w tym miejscu.

Rada 4: Przygotuj auto technicznie najlepiej, jak potrafisz


Zanim wyruszysz w długą trasę, zadbaj o kontrolę techniczną auta. Bezpieczna podróż zaczyna się przecież od w pełni sprawnego auta. Przed podróżą najlepiej oddać samochód do warsztatu i sprawdzić najdrobniejszy szczegół wyposażenia.
Sporo kierowców przed dłuższą wyprawą z dziećmi, szczególnie w okresie wakacyjnym i świątecznym, decyduje się na szybki przegląd auta. Ważne jest sprawdzenie m.in. hamulców, czy chociażby – co nie okazuje się oczywiste – klimatyzacji. Temperatura wewnątrz auta nie powinna różnić się od tej na zewnątrz – mówi specjalista z firmy Feu Vert.

O czym jeszcze warto pamiętać, aby podróż przebiegła pomyślnie:
 • Przed wyjazdem oraz w trakcie (najlepiej podczas postojów) przewietrz auto;
 • Na bocznych szybach zamontuj osłonki przeciwsłoneczne, np. z bohaterami bajek, którą lubi Twoje dziecko. Podróż umilić mogą również zabawki, książeczki lub gadżety elektroniczne;
 • Przed wyjazdem prześledź i zaplanuj trasę tak, aby mieć czas na częste postoje (nawet jeśli ostatecznie nie będą one potrzebne);
 • Szczególnie w upalne dni zadbaj o to, aby dziecko możliwie często przyjmowało płyny;
 • Zachowaj szczególną ostrożność i kulturę jazdy: nie hamuj gwałtownie, nie przyspieszaj, nie wyprzedzaj, wybieraj drogi bez gwałtownych zakrętów;
 • Nigdy, podczas postoju, chwilowych zakupów czy nawet w momencie skorzystania z toalety na jednej ze stacji, nie zostawiaj dziecka samego w aucie.

Rada 5: W przypadku długiej trasy, wykorzystaj noc na podróż


Foteliki samochodowe to nie wszystko. Liczy się również strategiczne podejście do podróży i wybranie optymalnych godzin jazdy, szczególnie wtedy, gdy przed pasażerami długa droga. Większe dzieci łatwiej znoszą podróżowanie za dnia: obserwują mijające krajobrazy, wykazują zainteresowanie trasą. W przypadku niemowląt i maluchów lepiej zorganizować podróż w taki sposób, aby spora jej część odbyła się w nocy, kiedy śpią. Dostosowanie godziny wyjazdu do godziny rozpoczęcia drzemki lub snu malucha gwarantuje, że chociaż na kilka godzin w aucie zapanuje spokój.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: