eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Co stanie się, jeżeli AXA zniknie z rynku ubezpieczeń?

Co stanie się, jeżeli AXA zniknie z rynku ubezpieczeń?

2020-01-02 13:37

Co stanie się, jeżeli AXA zniknie z rynku ubezpieczeń?

AXA opuści Polskę, a OC podrożeje? © Sychugina Elena - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z ostatnich doniesień Reutersa wynika, że Grupa AXA przymierza się właśnie do rezygnacji z działalności na rynku polskim, czeskim oraz słowackim. Można podejrzewać, że taki ruch doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności. Porównywarka Ubea.pl postanowiła przyjrzeć się, czy tego rodzaju obawy są uzasadnione.

Przeczytaj także: Czy zniknięcie Grupy AXA może podnieść ceny OC?

Jak pisze Ubea.pl, doniesienia o ewentualnym zniknięciu spółek Grupy AXA z polskiego rynku odbiły się dość szerokim echem. Nie powinno to jednak być zaskoczeniem, skoro mowa tu o dużym graczu rynkowym - z danych KNF (patrz tabela poniżej) wynika, że na przestrzeni pierwszych dziewięciu miesięcy minionego roku AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. zajmowała 5. miejsce w zakresie wartości i udziału (4,7%) składki przypisanej brutto ubezpieczeń majątkowych oraz pozostałych ubezpieczeń osobowych.
„Jeżeli chodzi o ubezpieczenia na życie, to od początku stycznia do końca września 2019 r. spółka AXA Życie TU S.A. pod względem przypisu składki zajmowała dziewiąte miejsce z wynikiem na poziomie 3,2%” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Analitycy Ubea.pl zwracają również uwagę, że Grupa AXA jest dość ważnym graczem na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Od początku stycznia do końca września 2019 roku, udział składki przypisanej brutto polis komunikacyjnych w przypadku największych ubezpieczycieli wynosił:
  • PZU SA - 32,1% (AC - 37,0%, OC - 29,4%)
  • TUiR WARTA S.A. - 17,6% (AC - 13,7%, OC - 19,8%)
  • STU ERGO HESTIA SA - 15,9% (AC - 15,9%, OC - 16,0%)
  • TUiR ALLIANZ POLSKA S.A. - 5,5% (AC - 9,4%, OC - 3,2%)
  • AXA UBEZPIECZENIA TUiR S.A. - 5,0% (AC - 2,6%, OC - 6,4%)
  • COMPENSA TU S.A. Vienna Insurance Group - 4,8% (AC - 6,1%, OC - 4,1%)
  • GENERALI T.U. S.A. - 4,1% (AC - 4,1% , OC - 4,1%)
  • LINK4 TU S.A. - 4,0% (AC - 2,0%, OC - 5,1%)
  • INTERRISK TU S.A. Vienna Insurance Group - 2,4% (AC - 2,9%, OC - 2,1%)
  • UNIQA TU S.A. - 2,3% (AC - 1,9%, OC - 2,5%)

Powyższe dane potwierdzają, że dla Grupy AXA pierwsze trzy miejsca na rynku OC i AC nadal pozostają poza zasięgiem.
„Spółka AXA Ubezpieczenia TUiR notuje jednak łączny przypis składki OC i AC podobny jak TUiR Allianz Polska (miejsce 4) oraz Compensa TU (miejsce 6)” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wcześniej koncentracja rynku komunikacyjnego spadała


Warto wspomnieć, że na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych Grupa AXA jest znana z oferowania polis o przystępnej cenie. Istnieją zatem obawy, że po wycofaniu się wspomnianego ubezpieczyciela z Polski może wzrosnąć średnia składka polis OC i autocasco. Ewentualne wyjście Grupy AXA z krajowego sektora ubezpieczeń prawdopodobnie będzie miało również inne skutki. W tym kontekście warto powołać się na ciekawe obliczenia analityków Ubea.pl dotyczące rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku, wartość wskaźnika Herfindahla-Hirschmana (HHI) dla tego rynku wyniosła 1727.
„Wspomniany wskaźnik mierzy poziom koncentracji rynków. Można przyjąć, że wartość wskaźnika HHI wynosząca ponad 1800 wskazuje na wysoką koncentrację badanego rynku” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Znaczenie rynkowe Grupy AXA oraz innych wiodących ubezpieczycieli

Znaczenie rynkowe Grupy AXA nie jest małe.


Jak pisze Ubea.pl, w kontekście ewentualnego wyjścia Grupy AXA z Polski warto czysto teoretycznie założyć, że pozostali ubezpieczyciele przejęliby składkę OC i AC spółki AXA Ubezpieczenia TUiR proporcjonalnie do swojego udziału rynkowego. Wynikiem takiej symulacji jest wzrost wskaźnika Herfindahla-Hirschmana do około 1880. W przeszłości polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych bywał znacznie bardziej skoncentrowany, o czym świadczyły wartości wskaźnika HHI z początku lat 90 - tych na poziomie około 4000 - 5000.
„Tym niemniej, możliwy wzrost koncentracji i spadek konkurencyjności rynku ubezpieczeń komunikacyjnych wydaje się niezbyt dobrą wiadomością dla rodzimych kierowców” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ubezpieczyciele, rynek ubezpieczeń, ceny OC, AXA

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: