eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2016

Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2016

2016-08-01 11:36

Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2016

Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2016 © industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rynek motoryzacyjny ma nadspodziewanie dobrze. Z danych opublikowanych w najnowszym wspólnym raporcie KPMG i PZPM wynika, że w pierwszym półroczu bieżącego roku zarejestrowano w naszym kraju 210,7 tys. nowych osobówek, co oznacza, że wzrost - w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku - przekroczył 18%. Powody do zadowolenia mogą mieć również fabryki motoryzacyjne, których wyniki w końcu zdołały się poprawić.

Przeczytaj także: Elektromobilność: po 2035 roku zaleje nas fala używanych samochodów?

Firmy kupują osobówki i napędzają wzrosty


II kwartał br. przyniósł rejestrację 106,0 tys. nowych osobówek, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie o 23,2%. Za taki wynik branża motoryzacyjna powinna podziękować w głównej mierze nabywcom instytucjonalnym – ilość dokonanych przez nich rejestracji w pierwszym półroczu podskoczyła względem analogicznego okresu poprzedniego roku o 26,6%. Rosły również zakupy klientów indywidualnych, ale tutaj było jednak znacznie skromniej (5,7% r/r.) Jeżeli chcemy natomiast mówić o rekordach, to widoczne były one przede wszystkim w segmencie marek premium.
Rekordy bije segment marek premium. Dynamiczny wzrost rejestracji w tym segmencie obserwowany jest już od kilku lat. W pierwszej połowie 2016 roku rejestracje marek premium wzrosły aż o 31,8% r/r, podczas gdy sprzedaż marek popularnych wzrosła o 17,0% Widoczna jest wyraźna dominacja (86,2%) nabywców instytucjonalnych w tym segmencie. Przybyło ich 33,8% więcej niż przed rokiem. Jednak co ciekawe, w analizowanym okresie widoczny był również stosunkowo silny wzrost rejestracji pojazdów przez klientów indywidualnych (o 20,6% r/r), podczas gdy w roku poprzednim, zainteresowanie nabywców indywidualnych markami premium malało – komentuje Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Rośnie popyt na duże MPV oraz samochody sportowe i kabriolety, luksusowe limuzyny, a także na kombivany i duże SUV-y


W okresie od stycznia do czerwca 2016 roku najsilniej wzrósł popyt na duże MPV (76,4% r/r) oraz samochody sportowe i cabrio (56,7% r/r), samochody z segmentu F (45,1% r/r), a także na kombivany (44,2%) oraz duże SUV-y i crossovery (43,9% r/r).
W porównaniu do zeszłego roku znacząco wzrosło zainteresowanie samochodami sportowymi i cabrio oraz limuzynami z klasy F. Z drugiej strony widoczny jest także wzrost sprzedaży małych i średnich aut z segmentów B i C. Na szczególną uwagę zasługuje sprzedaż samochodów z napędami alternatywnymi – w skali pierwszego półrocza rejestracje tego typu pojazdów wzrosły aż o 85,6% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Ogólnie zarejestrowano 4,7 tys. samochodów z napędem alternatywnym, w większości hybryd – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Rejestracje nowych samochodów osobowych w Polsce

W okresie od stycznia do czerwca 2016 roku najsilniejsze wzrosty widoczne były w segmencie MPV


Pierwsze półrocze przyniosło także znaczny wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach rynku samochodów użytkowych. Zarejestrowano 29,8 tys. nowych samochodów dostawczych (o DMC do 3,5t), czyli o 22,7% więcej niż rok wcześniej. Rejestracje samochodów ciężarowych wzrosły o 30,0% r/r, do poziomu 13 250 sztuk. Tymczasem rejestracje nowych przyczep i naczep wyniosły 12 252 sztuk i wzrosły o 31,9% r/r. O 3,2% wzrosła także liczba rejestracji nowych autobusów (DMC pow. 3,5t), których w pierwszym półroczu br. zarejestrowano 942 sztuki.

Spadki w segmentach motocykli i motorowerów


W okresie od stycznia do czerwca 2016 roku zarejestrowano 13 237 nowych motocykli, czyli o 4,3% mniej niż w analogicznym okresie 2015 roku.

W II kwartale 2016 roku liczba zarejestrowanych nowych motocykli wyniosła o 224 sztuki mniej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Należy jednak pamiętać, że tak dobry wynik osiągnięty w poprzednim roku był przede wszystkim zasługą zmiany pozwalającej kierować motocyklem do 125 centymetrów sześciennych przy użyciu prawa jazdy kat. B, a także zmiany przepisów homologacyjnych. W związku z tym pomimo spadku sprzedaży w stosunku do poprzedniego roku, liczba rejestracji w pierwszym półroczu 2016 roku stanowi wciąż bardzo dobry wynik. Zarejestrowano prawie trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2014 i 2013 roku – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Na rynku motorowerów utrzymuje się trend spadkowy, z tego względu że część popytu na te pojazdy przesunęła się do kategorii motocykli. W pierwszym półroczu 2016 roku zarejestrowano 12 501 motorowerów, co oznacza spadek o 21,4% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim.

fot. mat. prasowe

Rejestracje nowych pojazdów silnikowych w Polsce

Na rynku motorowerów widać wyraźnie tendencję spadkową, ponieważ część popytu przesunęła się w stronę motocykli


Ożywienie w produkcji samochodów osobowych trwa


W pierwszej połowie 2016 roku wyprodukowano w Polsce łącznie 378,4 tys. pojazdów – o 4,7% więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Produkcja samochodów osobowych wzrosła o 4,6% (311,5 tys. w I połowie br.). Wzrosła również produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych (o 5,4% r/r), oraz autobusów. Tych ostatnich wyprodukowano 2,32 tys. sztuk, co oznacza wzrost o 2,5% r/r.

Wyniki osiągnięte w pierwszej połowie 2016 roku wskazują, że zwiększenie produkcji pojazdów samochodowych w roku poprzednim nie było jednorazowe – jest to trwałe ożywienie. Sytuacja panująca na rynku zarówno polskim, jak i europejskim jest sprzyjająca. W pierwszej połowie obecnego roku w Unii Europejskiej zarejestrowano 7,8 mln nowych samochodów osobowych, tj. o 9,4% więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Jest to najlepszy kwartał od 2009 roku – komentuje Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.


Według danych Eurostatu w I kwartale 2016 roku eksport produktów motoryzacyjnych z Polski wzrósł o 3,8% r/r i wyniósł 7,6 mld euro. Motorem wzrostu były zarówno podzespoły, części i akcesoria motoryzacyjne (w tym silniki), których eksport sięgnął 4,9 mld euro (wzrost o 3,5% r/r), jak i pojazdy silnikowe, których wyeksportowano za 2,8 mld euro, tj. o 4,3% więcej niż rok wcześniej.

O RAPORCIE:
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna”, Edycja Q3/2016 należy do serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce, rozumianej zarówno jako rynek motoryzacyjny, jak i produkcja przemysłowa oraz motoryzacyjne usługi finansowe. Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • olive / 2016-08-24 12:13:57

    Dokładnie, też jestem zdania że rynek polskiej motoryzacji się ożywił. Zagraniczne koncerny w tym Mahle robią dobrą robotę - jest coraz więcej miejsc pracy. Byle tak dalej do przodu! odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Widać gołym okiem

    hubertt35 / 2016-08-28 19:53:48

    Generalnie widać to na rzut oka, że coś się dzieje. Pożyczamy samochody w wypożyczalni PANEK SA i u nich również widać spore ożywienie ostatnimi czasy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: