eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › PZWLP: CFM w I kw. 2017 r.

PZWLP: CFM w I kw. 2017 r.

2017-05-19 10:00

PZWLP: CFM w I kw. 2017 r.

Samochody © stocksolutions - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Branża wynajmu długoterminowego (CFM) samochodów radzi sobie bardzo dobrze - z danych udostępnionych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, czyli organizację, która reprezentuje w naszym kraju branżę CFM oraz Rent a Car wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku rynkowi temu udało się zanotować wzrost na poziomie 13,2% rok do roku. Okazuje się zatem, że dynamika roku była aż o 150% wyższa niż rok temu. To dobitny dowód na to, że wynajem długoterminowy przestał być, jak to miało miejsce jeszcze niedawno, usługą o charakterze niszowym.
Jak dowodzą dane udostępnione przez IBRM Samar, w I kwartale br. z polskich salonów wyjechało o 24,6% osobówek więcej niż rok wcześniej. Początek roku okazał się więcej bardzo udany dla rynku flotowego nad Wisłą.

Okazuje się jednak, że w badanym okresie to właśnie wynajem długoterminowy samochodów był tą formą finansowania floty, która cieszyła się zdecydowanie największą popularnością firm i przedsiębiorców i rosła w najbardziej dynamicznym tempie - ponad 2,5-krotnie szybciej niż inne opcje finansowania (zakup ze środków własnych, kredyt, leasing samochodowy).

Liczba nowych osobówek, które w minionym kwartale zakupiła branża wynajmu długoterminowego sięgnęła 14,8 tys., tym samym okazała się o 52% wyższa niż przed rokiem. Dla porównania, innymi formy sfinansowały o 19,7% samochodów osobowych więcej, niż rok wcześniej.

W pierwszym kwartale 2017 roku blisko co piąte nowe auto osobowe (18,3%) nabywane przez firmy w Polsce znalazło się w wynajmie długoterminowym.

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby zakupionych nowych samochodów

W I kw. bieżącego roku zakupionych zostało o 19,7% samochodów osobowych więcej niż rok wcześniej


Wynajem długoterminowy samochodów ciągle przyśpiesza – dynamika wzrostu rynku rośnie już czwarty kwartał z rzędu


Tempo wzrostu branży wynajmu długoterminowego samochodów w pierwszym kwartale osiągnęło poziom aż 13,2% r/r, co oznacza, że w kluczowej z usług CFM, czyli Full Serwis Leasingu (FSL), znajdowało się na koniec marca 2017 r. ponad 14,1 tys. aut więcej, niż rok wcześniej. Co więcej, dynamika wzrostu branży zwiększa się już czwarty kwartał z kolei – rok temu, na koniec pierwszego kwartału wynosiła 8,9% r/r.

fot. mat. prasowe

Tempo wzrostu r/r branży wynajmu długoterminowego

Tempo wzrostu branży wynajmu długoterminowego w I kw. 2017 r. wyniosło aż 13,3% r/r.


Dane dotyczące rozwoju branży wynajmu długoterminowego po I kwartale 2017 r. po raz kolejny potwierdzają, że rynek ten w Polsce ma wciąż ogromny potencjał, a wysoka do tej pory popularność tej formy finansowania floty, nadal rośnie – mówi Sławomir Wontrucki, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes LeasePlan Polska. – Tempo wzrostu rynku rośnie bowiem już czwarty kwartał z rzędu i obecnie jest 1,5-krotnie wyższe niż rok temu. Na dodatek, w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku imponujący wręcz był 52-procentowy wzrost liczby zakupionych przez branżę wynajmu długoterminowego nowych samochodów osobowych, w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Porównując go do wzrostu liczby aut nabywanych przez firmy w pozostałych formach finansowania, który był ponad 2,5 – krotnie niższy, widać doskonale, że wynajem długoterminowy w pierwszym kwartale bieżącego roku rozwijał się zdecydowanie szybciej od zakupu samochodów służbowych ze środków własnych, na kredyt czy też w klasycznym leasingu finansowym. Duża popularność wynajmu długoterminowego aut wynika przede wszystkim z coraz bardziej chętnego wykorzystywania tej formy finansowania floty już nie tylko przez duże korporacje, ale również przez mniejsze firmy z sektora MŚP.

Na koniec pierwszego kwartału 2017 r. firmy wynajmu długoterminowego należące do PZWLP dysponowały łączną flotą nieco ponad 137 tys. samochodów (137.024 aut). Zdecydowana większość z nich, bo ponad 88% (88,4%), znajdowała się w Full Serwis Leasingu (FSL), czyli w najbardziej rozbudowanej i kompleksowej formie wynajmu długoterminowego, zapewniającej klientowi zewnętrzne finansowanie aut wraz z ich pełną obsługą administracyjną i serwisową. Pozostała część (11,6%) aut w łącznej flocie firm PZWLP w wynajmie długoterminowym była objęta usługą Leasingu z Serwisem (LS).

Udział Diesla w wynajmie długoterminowym aut zauważalnie spada, rośnie liczba samochodów ekologicznych


W liczącej 137 tys. flocie samochodów firm PZWLP w wynajmie długoterminowym, na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku auta z silnikami Diesla stanowiły 70,1% wszystkich pojazdów. Oznacza to, że udział samochodów z napędami wysokoprężnymi zmniejszył się w ciągu ostatniego roku (w porównaniu do stanu z końca marca 2016 r.) o 2,4%, kosztem wzrostu udziału aut z silnikami benzynowymi, które na koniec pierwszego kwartału 2017 r. stanowiły 29,6% ogółu floty. Samochody z napędami ekologicznymi, a więc hybrydowymi i elektrycznymi, to nadal znikoma część parku pojazdów w wynajmie długoterminowym firm PZWLP – auta tego typu mają udział na poziomie 0,3% łącznej floty (dokładnie 442 samochody: 416 hybrydowych oraz 26 elektrycznych). Pomimo, że auta napędzane silnikami ekologicznymi stanowią wciąż marginalną część w łącznej flocie w wynajmie długoterminowym, to na uwagę zasługuje fakt bardzo dużego wzrostu ich liczby w ciągu ostatniego roku – o 51%.
We flotach samochodów w wynajmie długoterminowym zaczyna być widoczny trend, obserwowany już od pewnego czasu w Polsce oraz niemalże całej Europie na rynku sprzedaży nowych samochodów do klientów indywidualnych– mówi Leszek Pomorski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management. – Mowa o zmniejszającej się liczbie aut z silnikami dieslowskimi i jednoczesnym wzroście samochodów wyposażonych w benzynowe jednostki napędowe. Tendencja ta jest wynikiem dużego postępu technologicznego w ostatnich latach w zakresie silników benzynowych, który pozwolił na znaczące obniżenie wielkości spalania aut z napędami benzynowymi, a przez to obniżenie kosztów ich eksploatacji.

Branża Rent a Car w Polsce urosła o 19,5% r/r


Pierwszy kwartał 2017 roku okazał się być bardzo udany również dla branży Rent a Car w Polsce, czyli wynajmu krótkoterminowego (do 30 dni) oraz średnioterminowego (1 miesiąc – 2 lata) samochodów. Branża ta, na podstawie danych dotyczących wielkości floty aut 6 na 7 firm Rent a Car skupionych aktualnie w PZWLP (bez Avis Budget / Jupol – Car Sp. z o.o.) dysponowała na koniec marca 2017 r. łączną flotą prawie 12 tys. aut (11.865), co oznacza, że odnotowała wzrost na poziomie 19,5% r/r.

fot. mat. prasowe

Statystyki firm członkowskich PZWLP po I kwartale 2017 r.

Wysoką dynamikę rozwoju w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku odnotowała również branża Rent a Car


Członkowie PZWLP generują w Polsce sprzedaż ponad 1/3 nowych aut osobowych do firm


Biorąc pod uwagę całokształt działalności 21 firm należących do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) na koniec pierwszego kwartału 2017 r., a więc przede wszystkim usługi wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego samochodów, ale również klasyczny leasing finansowy aut, firmy PZWLP zakupiły w okresie styczeń – marzec bieżącego roku łącznie ponad 27,5 tys. nowych samochodów osobowych (a więc więcej o 38,4% niż w porównywalnym okresie rok temu). Oznacza to, że ponad 1/3 (34,1%) nowych aut osobowych kupowanych w pierwszym kwartale 2017 roku przez przedsiębiorców w polskich salonach zostało nabyte przez firmy należące do PZWLP*

*- Firmy PKO Leasing, Volkswagen Leasing, mLeasing i Raiffeisen Leasing Polska były w pierwszym kwartale 2017 r. również członkami ZPL (Związku Polskiego Leasingu).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Dobra wypożyczalnia

    remik100 / 2017-05-21 13:50:11

    Sporo samochodów doskonałej klasy możemy znaleźć w Panek - dobrej, polskiej wypożyczalni, która posiada w ofercie mnóstwo aut róznych klas. Warto sprawdzić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.