eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów IV 2018

Sprzedaż nowych samochodów IV 2018

2018-05-23 00:55

Sprzedaż nowych samochodów IV 2018

Ile aut wyjechało z polskich salonów w kwietniu? © Мария Кокулина - Fotolia.com

W kwietniu z polskich salonów wyjechało przeszło 44,7 tys. osobówek, a więc o 13% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. To kolejny już, 37. z rzędu miesiąc, w którym notowaliśmy wyższą sprzedaż. Wyraźnie zaznacza się również wzrost (trzycyfrowy!) sprzedaży ekoaut. To wprawdzie daje powody do zadowolenia, ale ciągle daleko nam chociażby do Norwegii, gdzie w czasie jednego miesiąca sprzedaje się tyle aut elektrycznych, ile w Polsce przez 10 lat. O sukcesie będziemy mogli mówić dopiero wówczas, gdy auta elektryczne stanowić będą 10% wszystkich sprzedanych osobówek.

Rekordowy kwiecień w Polsce


W czwartym miesiącu br. Centralna Ewidencja Pojazdów powiększyła się o kolejne 44 716 sztuk nowych osobówek, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost o 13,3%. Jednocześnie jest to najwyższy kwietniowy rezultat, jaki udało się osiągnąć od kilkunastu lat. Siłą napędową sprzedaży pozostają firmy, które odpowiadają za 73,1% wszystkich zakupów. Klienci indywidualni to 26,9% nabywców. Liderami wśród najchętniej kupowanych marek pozostają Skoda, Toyota i Volkswagen.

Wyniki uzyskane na przestrzeni czterech pierwszych miesięcy tego roku (184 601 nowych samochodów osobowych) okazały się z kolei wyższe o 11,6% rdr.
– Warto zwrócić uwagę, że Polacy cały czas zdecydowanie częściej decydują się na auta używane, które są kilkakrotnie tańsze niż te z salonu. Od początku roku liczba rejestracji używanych osobówek wyniosła ponad 300 tys., czyli prawie dwa razy więcej niż nowych samochodów – mówi Paweł Gos.

fot. Мария Кокулина - Fotolia.com

Ile aut wyjechało z polskich salonów w kwietniu?

Z polskich salonów wyjechało 44 716 samochodów, o ponad 13% więcej niż rok temu.


Auta elektryczne i hybrydy nie zwalniają tempa


Z danych PZPM wynika, że w kwietniu z salonów w Polsce wyjechało 1900 hybryd (+35,1% r/r) oraz 133 aut z napędem elektrycznym (+171,4% r/r). W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszył się udział diesli (z 28,1% do 25,2%), a zwiększył silników benzynowych (z 66,1% do 68,8%). Natomiast od początku roku, w Polsce zostało zarejestrowanych 7200 hybryd (+17% r/r) oraz 474 samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in (+128% r/r). Samochody z silnikami benzynowymi mają 70,6% udziału w rynku, a diesle 23,27% (I-IV 2017: odpowiednio 66,7% i 27,4%).
– Zgodnie z naszymi prognozami, w kolejnych miesiącach tego roku padają kolejne rekordy sprzedaży nowych aut osobowych i nic nie wskazuje na to, żeby w dalszej części roku sytuacja miała się zmienić. W szczególności cieszy dynamika rejestracji aut elektrycznych i hybrydowych, jednak wciąż mamy do czynienia z niskimi wolumenami. Udział ekoaut w łącznej sprzedaży nowych osobówek od stycznia do kwietnia wyniósł nieco ponad 4%, co w zestawieniu z Norwegią czy Niemcami stanowi słaby wynik. Pierwszym ważnym powodem do optymizmu będzie osiągnięcie 10% udziału samochodów elektrycznych i hybrydowych w całkowitej sprzedaży. A drugim wypracowanie takiego udziału tylko przez pojazdy z napędem elektrycznym. Do tego konieczne są udogodnienia dla właścicieli, zarówno finansowe jak i infrastrukturalne, stąd pozytywnie oceniamy pierwsze deklaracje rządu dotyczące dopłaty na zakup samochodu elektrycznego – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

W 2018 roku ponad 500 tys. nowych aut na polskich drogach


Exact Systems podtrzymuje swoją prognozę, z której wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15% r/r powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut.

W UE powrót do wzrostów


Dobra passa powróciła do Unii Europejskiej po słabym marcu. Z danych ACEA wynika, że w kwietniu br. Europejczycy kupili ponad 1,3 mln nowych osobówek (+9,6% r/r). W czwartym miesiącu na zielono możemy zaznaczyć takie rynki europejskie jak Francja (+9% r/r), Hiszpania (+12% r/r), Niemcy (+8 r/r), Włochy (+6,5%) oraz Wielka Brytania (+10 r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie prawie 20% r/r może pochwalić się marka Volkswagen.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2018-06-03 16:31:50

    Ja to na firme korando sobie kupiłem pod koniec I kwartału bo już byłem rozczarowany niemieckimi samochodami a troche ich sie przewinęło przez ostatnie kilka lat. Koreańczyki mają dobre opinie i póki co nie narzekam, mógłby tylko mniej palić w mieście odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: