eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Części, wyposażenie i płyny samochodowe pod lupą IH

Części, wyposażenie i płyny samochodowe pod lupą IH

2015-01-02 14:45

Części, wyposażenie i płyny samochodowe pod lupą IH

Części, wyposażenie i płyny samochodowe pod lupą IH © sveta - Fotolia.com

Sprzedaż płynów do spryskiwaczy, akumulatorów, opon oraz części samochodowych podlega restrykcyjnym przepisom, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierujących oraz zminimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Kontrole tego rodzaju artykułów spoczywają w gestii Inspekcji Handlowej. Na co zwrócić uwagę kupując je?

Przeczytaj także: Inspekcja Handlowa skontrolowała wyposażenie samochodów

Zeszłoroczne działania Inspekcji Handlowej objęły kontrolę 936 partii produktów, w tym:
  • 80 partii płynów do spryskiwaczy,
  • 313 partii akumulatorów i
  • 282 partie opon.

Ich wyniki napawają optymizmem - okazuje się bowiem, że sprzedawcy, producenci i importerzy tych artykułów przykładają należytą wagę do przestrzegania przepisów. Zastrzeżenia inspektorów wzbudziło zaledwie 8 proc skontrolowanych wyrobów (odpowiednio 10, 28 i 5 partii płynów, akumulatorów i opon). Najczęściej chodziło o nieprawidłowy sposób informowania o cenie lub niewłaściwego oznakowania produktu. Większość stwierdzonych niezgodności została dobrowolnie usunięta. Szczegółowe informacje o wynikach ostatniej kontroli można znaleźć na stronie UOKiK.

fot. sveta - Fotolia.com

Części, wyposażenie i płyny samochodowe pod lupą IH

Wyniki kontroli napawają optymizmem - okazuje się bowiem, że sprzedawcy, producenci i importerzy tych artykułów przykładają należytą wagę do przestrzegania przepisów.


Konsumencie – kupujesz - zwróć uwagę:


  1. Płyn do spryskiwaczy szyb samochodowych – jest substancją niebezpieczną dla zdrowia, dlatego na etykiecie, oprócz podstawowych danych, jak nazwa i ilość powinieneś znaleźć też informacje o zagrożeniach. Dowiesz się z nich o ryzyku związanym z korzystaniem z danego wyrobu i poznasz zasady jego bezpiecznego stosowania. Na opakowaniu nie może zabraknąć także nazw substancji niebezpiecznych zawartych w składzie i dokładnych danych producenta wraz z jego numerem telefonu. Znaki umieszczone na opakowaniach muszą być dobrze widoczne i objaśnione w języku polskim. Warto pamiętać, że nazwa produktu powinna jednoznacznie wskazywać jego przeznaczenie, a opakowania nie mogą być zaprojektowane w sposób budzący skojarzenia, że są środkami spożywczymi.
  2. Akumulatory muszą być oznakowane symbolem selektywnego zbierania (przekreślony kontener) i zawierać informację o pojemności i zdolności rozruchowej (wyrażone odpowiednio w amperogodzinach - Ah i amperach - A). Pamiętaj, że sprzedawca ma obowiązek odebrać zużyty akumulator lub pobrać opłatę depozytową (potwierdzając to na osobnym dokumencie) oraz umieścić w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informację o warunkach i trybie zwrotu zużytych akumulatorów i punktach ich zbierania.
  3. Naklejki na oponach czy etykiety obok nich powinny być dostępne w punkcie sprzedaży – tam powinieneś znaleźć najważniejsze informacje o klasie efektywności paliwowej, klasie i wartości pomiarowej zewnętrznego hałasu toczenia, jak również klasie przyczepności na mokrej nawierzchni. Te same informacje powinny znaleźć się na stronie sklepu internetowego. Porównując te parametry przedstawione na etykiecie łatwiej dokonasz świadomego wyboru opon o odpowiednich właściwościach, uwzględniając poziom bezpieczeństwa i wpływ na środowisko. Więcej porad na temat zakupu opon znajdziesz na stronie Urzędu.
  4. Części i przedmioty wyposażenia powinny spełniać wymagania techniczne – posiadać świadectwo homologacji. Od czerwca 2013 obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu nowego pojazdu czy nowego przedmiotu wyposażenia lub części bez wymaganego odpowiedniego świadectwa homologacji lub równoważnego dokumentu, np. zezwolenia na dopuszczenie do obrotu. Szczegóły znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Wszelkie zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Inspekcji Handlowej w UOKiK.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: