eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Firmy transportowe a problem nielegalnych imigrantów

Firmy transportowe a problem nielegalnych imigrantów

2016-02-16 00:55

Przeczytaj także: Przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii zagrożony wysokimi karami


Zostawić 10 000 zł na koncie


Natomiast na podmiot wykonujący przewóz drogowy (firmę transportową) albo inne czynności związane z tym przewozem (np. spedytora, załadowcę, nadawcę, odbiorcę) może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości 10 000 zł. Konsekwencje dotyczą wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego bez posiadania w pojeździe wymaganego, ważnego zezwolenia (na przewóz międzynarodowy osób), ewentualnie niższe kary za inne naruszenia wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego wymienione w pkt. 3 załącznika nr 3 do Ustawy o transporcie drogowym. Od powyższych sankcji można uwolnić się przede wszystkim wykazując, że ukarany podmiot nie miał wpływu na powstanie naruszenia, a naruszenie nastąpiło wskutek zdarzeń i okoliczności, których nie mógł przewidzieć (zob. art. 92 c Ustawy o transporcie drogowym).

Postępowanie karne


Niezależnie od powyższych kar pieniężnych, najgroźniejsza dla przewoźników, którzy przewieźli przez granicę nielegalnego imigranta może być odpowiedzialność karna. Organizowanie innym osobom przekraczania granicy Polski, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 264 § 3 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny Dz. U. 1997 r., nr 88, poz. 553, ze zm., dalej „Kodeks karny”). Karalne jest więc każde działanie mające na celu umożliwienie nielegalnym imigrantom fizycznego przekroczenia granicy (przede wszystkim przewóz), a także inne czynności ułatwiające nieuprawniony przejazd, jak np. przygotowywanie dokumentów, zapewnianie miejsc do przechowywania imigrantów, itp. Nie ma znaczenia, czy rzeczywiście dojdzie do przekroczenia granicy przez daną osobę, wystarczy, że będą poczynione do tego przygotowania.

Postępowanie karne w sprawie organizowania przemytu imigrantów może toczyć się zarówno przeciwko kierowcy, jak i przeciwko właścicielowi firmy transportowej. Każda z tych osób będzie ponosić odpowiedzialność karną tylko wtedy, gdy świadomie popełniła analizowane przestępstwo. Przy czym działanie świadome oznacza w tym przypadku zarówno działanie celowe, jak i „godzenie się” z tym, że może dojść do popełnienia przestępstwa.

Jeżeli więc dojdzie do przewiezienia przez granicę nielegalnego imigranta, istotne będzie, czy dana osoba zdawała sobie sprawę, że w jej pojeździe może znajdować się nielegalny pasażer. Karą za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy jest pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Ponadto, zamiast lub obok tej kary sąd może także stosować inne środki karne (art. 39 i n. Kodeksu karnego), na przykład orzec zakaz zajmowania dotychczasowego stanowiska lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, gdy jej dalsze wykonywanie zagraża istotnym dobrom prawnie chronionym.

Odpowiedzialni przewoźnicy


Regulacje dotyczące nielegalnego przewożenia imigrantów przez granicę są rozproszone i mają różny charakter (administracyjnoprawny lub karnoprawny). Jednak niezależnie od tego, w jakim kraju kierowca będzie przekraczał granicę, dojeżdżając do niej zawsze powinien upewnić się, czy w pojeździe nie ma osób nieuprawnionych.

Natomiast dbającym o swój interes właścicielom firm transportowych doradzamy wprowadzać takie rozwiązania organizacyjne (regulaminy, listy kontrolne, zabezpieczenia ładunków), które będą dyscyplinować kierujących do czujnego przekraczania granicy i utrudniania ewentualnym emigrantom wejścia do pojazdu. Przewoźnicy w razie prowadzonego przeciwko nim postępowania muszą być zdolni do udowodnienia, że wykazali należytą staranność, aby zapobiec ewentualnemu naruszeniu prawa.

Anna Knapik, aplikant radcowski
Kancelaria Radców Prawnych Klatka i Partnerzy

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: