eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Przybędzie 650 tys. motocykli

Przybędzie 650 tys. motocykli

2015-05-19 13:23

Przybędzie 650 tys. motocykli

O połowę wzrośnie liczba motocykli na polskich drogach © lassedesignen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Tegoroczny sezon motocyklowy trwa w najlepsze i bez wątpienia można uznać go za wyjątkowy - liczba amatorów dwóch kółek jeszcze nigdy nie była tak duża. W pierwszym kwartale bieżącego roku ilość rejestracji motocykli podskoczyła o 140 procent i wiele wskazuje, że na tym nie koniec - z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że o zakupie motoru marzy 650 tys. Polaków. Swoje plany zamierzają zrealizować pożyczając pieniądze od najbliższych, z własnych oszczędności bądź też posiłkując się kredytem.
Jeśli marzycielom uda się zrealizować plany, liczba motocykli i motorowerów przemierzających nasz kraj wzrośnie o ponad połowę. Być może dla niektórych zabrzmiało to nieprawdopodobnie, ale za sprawą nowych przepisów jest to całkiem możliwe. Warto bowiem pamiętać, że od końca sierpnia 2014 r. znowelizowane prawo o ruchu drogowym zezwala, aby kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B przynajmniej od trzech lat, mogli - bez konieczności zdobywania dodatkowych uprawnień - prowadzić jednoślady o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Wpływ nowej legislacji jest widoczny już teraz.
- W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 roku Polacy kupili i zarejestrowali 4 097 motocykli, o ponad 140 proc. więcej niż przed rokiem. Wraz z motorowerami (o pojemności silnika do 50 cm3) liczba nowych rejestracji w trzy miesiące przekroczyła 9,1 tys. – zwraca uwagę Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.
W tym samym czasie liczba zarejestrowanych aut, w porównaniu do zeszłego roku, spadła o blisko 6 proc. do 91 371 sztuk.

O zmianach kodeksu drogowego więcej wiedzą panowie


Według danych zebranych przez TNS dla BIG InfoMonitor, największą świadomość nowelizacji przepisów ruchu drogowego mają mieszkańcy środkowego i południowego regionu Polski. Częściej o tych zmianach słyszeli mężczyźni (58 proc.) niż kobiety (33 proc.). Zdecydowanie lepiej zorientowane są osoby z młodszych grup wiekowych. Zakupem jednośladu w największym stopniu zainteresowane są osoby w wieku od 18 do 31 lat (pokolenie Y). I właśnie aż 262,3 tys. Polaków reprezentujących pokolenie Y zadeklarowało chęć zakupu motocykla w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jako główne źródło finansowania wskazali pożyczkę od znajomych lub rodziny (38 proc.), kredyt bankowy (25 proc.) i zakup z bieżących środków (25 proc.).

Kredyt na motocykl czy pożyczka gotówkowa?


Jeśli nie ma pieniędzy a rodzina odmówi pożyczki, pozostają kredyty. Decydujący się na zakup motocykla na kredyt mogą wziąć specjalny kredyt na motocykl pod zastaw pojazdu, tak jak wygląda to w przypadku kredytów samochodowych. W grę wchodzi też pożyczka gotówkowa, której banki udzielają na dowolny cel.

fot. mat. prasowe

Park pojazdów według stanu na koniec 2014 roku (w tysiącach)

W I kwartale br. ilość rejestracji motocykli podskoczyła aż o 140 procent.


Zaciągając kredyt na pojazd trzeba się liczyć, że bank zabezpieczy się i zrobi przewłaszczenie, będzie wówczas widniał jako współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub zrobi w sądzie zastaw rejestrowy na kredytowanym motocyklu. Poza tym dokona też cesji polisy ubezpieczeniowej pojazdu. Ze względu na większą liczbę formalności zainteresowany kredytem na motocykl musi być przygotowany na dłuższe procedury niż przy zwykłej pożyczce gotówkowej. Tu wystarczy się wykazać odpowiednią zdolnością i wiarygodnością kredytową.

Kredyt pod zastaw pojazdu ma jednak swoje plusy, zazwyczaj jest tańszy od pożyczki gotówkowej. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania - wartość, najlepiej opisująca kredyt dla ofert specjalnie na motocykl, wyniesie od kilku do kilkunastu procent. Dla pożyczki gotówkowej będzie to już przeważnie około 20 proc. i więcej. Biorąc pod uwagę, że RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytu jakie ponosi klient: oprocentowanie, prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty bankowe, to im jej wartość wyższa tym gorzej. Porównując oferty ważne jest jednak, aby pożyczki/kredyty wyliczone były na ten sam okres i spłacane w tych samych odstępach czasu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: