eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Sprawdź, czy unikniesz kary za brak OC

Sprawdź, czy unikniesz kary za brak OC

2016-05-25 08:10

Sprawdź, czy unikniesz kary za brak OC

Czy można uniknąć kary za brak OC? © twinsterphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zapomniałeś wykupić nowe OC po wygaśnięciu polisy poprzedniego właściciela auta? A może jeździłeś kilka lat bez OC, ale przestraszyłeś się rosnącej skuteczności „wirtualnego policjanta” UFG i zastanawiasz się, co teraz zrobić? Sprawdź, czy można uniknąć kary za brak OC.
Od kilku lat działa w Polsce System Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów zwany „wirtualnym policjantem”. Wyszukuje on samodzielnie przerwy w ubezpieczeniu zarejestrowanych samochodów, uniezależniając Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) od efektów kontroli Policji. Jego wzrastająca skuteczność może wywołać popłoch wśród kierowców, którzy od dawna nie płacili OC, licząc, że nie zostaną zatrzymani przez policję do kontroli.

Nie zawsze jednak brak OC jest wynikiem celowego działania. Niekiedy to efekt zwykłego roztargnienia, wynikającego z faktu, że polisa OC, o ile jej nie wypowiesz, przedłuża się zazwyczaj automatycznie na kolejny rok. Nie zawsze tak jednak jest.

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie?


Od zasady automatycznego przedłużenia OC są następujące wyjątki:
  • jeżeli kupujesz używane auto i korzystasz z OC poprzedniego właściciela, musisz pamiętać, że nie ulegnie ono automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok,
  • Twoja polisa nie zostanie przedłużona także wtedy, kiedy nie zapłaciłeś drugiej lub kolejnej raty za poprzednie ubezpieczenie,
  • przedłużane nie jest także ubezpieczenie krótkoterminowe.

Jeśli jesteś w którejś z tych sytuacji i zapomnisz o wykupieniu nowego OC, UFG będzie mogło nałożyć na Ciebie karę. Stanie się tak, nawet jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosiła zaledwie jeden dzień. Co zatem zrobić, jeżeli zagapimy się i przez kilka dni nie będziemy mieć ważnego OC? Pozostaje jak najszybsze udanie się do ubezpieczyciela i wykupienie polisy, a następnie liczenie na to, że UFG nie dostrzeże tej przerwy. Pamiętaj, że niedozwolone jest wykupywanie polisy ze wsteczną datą.

Czy da się umorzyć karę za brak OC?


Co jednak zrobić, kiedy już otrzymamy wezwanie do zapłaty kary za brak OC?

Zasadniczo po otrzymaniu od UFG takiego wezwania, pozostaje Ci jedynie sięgnięcie po portfel i wyjęcie potrzebnej gotówki (chyba że wezwanie otrzymałeś omyłkowo – wtedy jak najszybciej złóż odwołanie, okazując UFG dokumenty potwierdzające ciągłość Twojego OC).

W niektórych sytuacjach z pomocą może Ci jednak przyjść art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: „w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”.

Jeżeli zatem Twoja sytuacja życiowa rzeczywiście uniemożliwia zapłatę w tym momencie kary za brak OC, warto spróbować wystąpić do UFG z wnioskiem o umorzenie w całości lub w części należnej zapłaty – podkreśla Nina Kuczyńska z porównywarki OC i AC Ubea.pl.

Osoby, które myślą nad tym, jak przechytrzyć UFG i nie wykupywać OC, powinny jednak pamiętać, że ceny polis czy kar za ich brak są jeszcze niczym w porównaniu z wielkością ewentualnej sumy, którą kierowca w ramach regresu będzie musiał zapłacić UFG, jeżeli spowoduje wypadek bez ważnego OC.

fot. mat. prasowe

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie?

OC nie przedłuża się automatycznie, gdy kupujemy używane auto z OC poprzedniego właściciela


Wykupywanie obowiązkowego ubezpieczenia jest więc nie tylko przejawem odpowiedzialności kierowcy, ale i dowodem dbania o swoje finanse. Zwłaszcza jeżeli przed zakupieniem polisy poświęcisz chwilę i sprawdzisz, kto oferuje Ci najtańsze OC.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OC, ubezpieczenie samochodu, polisa oc, brak oc, UFG

Oceń

3 3

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: