eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Czy pijany poszkodowany dostanie odszkodowanie z OC?

Czy pijany poszkodowany dostanie odszkodowanie z OC?

2017-06-07 00:25

Czy pijany poszkodowany dostanie odszkodowanie z OC?

Czy pijany poszkodowany dostanie odszkodowanie z OC? © Cherries - Fotolia.com

Pijany kierowca nie ma co liczyć na ochronę wynikającą z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. A co w przypadku, gdy w zdarzeniu drogowym nietrzeźwy jest poszkodowany? Czy takiej osobie przysługuje odszkodowanie z OC?
Co do zasady, nietrzeźwość poszkodowanego to okoliczność przemawiająca za wyłączeniem odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Polisa OC jest jednak ubezpieczeniem o szczególnym charakterze, dlatego też poszkodowany, którego trzeźwość w chwili wypadku pozostawiała wiele do życzenia, nadal może liczyć na odszkodowanie z OC. Może się jednak spodziewać, że ubezpieczyciel nieco obniży wysokość wypłaty.

Czy stan poszkodowanego przyczynił się do wypadku?


Stan nietrzeźwości w chwili wypadku nie przekreśla zatem szans poszkodowanego na odszkodowanie z OC.
Warto jednak być przygotowanym, że ubezpieczycie obniży kwotę wypłaty, jeżeli uzna, że stan ofiary przyczynił się bezpośrednio do wypadku lub też powiększył rozmiar powstałych szkód – mówi Paweł Kuczyński z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Skalę, w jakiej poszkodowany przyczynił się do nieszczęśliwego zdarzenia, ubezpieczyciel powinien wyrazić w procencie. I właśnie o taki sam procent zostanie pomniejszone ostateczne odszkodowanie z OC.

Na przykład jeśli szkoda zostanie wyceniona na 5000 zł, a ubezpieczyciel osądzi, że poszkodowany przyczynił się do wypadku w 20%, odszkodowanie wyniesie ostatecznie 4000 zł.

Pamiętajmy także, że to na ubezpieczycielu leży ciężar udowodnienia, że poszkodowany przyczynił się w danym stopniu do wypadku.

fot. Cherries - Fotolia.com

Czy pijany poszkodowany dostanie odszkodowanie z OC?

Nietrzeźwy poszkodowany kierowca otrzyma przynajmniej część odszkodowania. Jednocześnie jednak dostanie karę określoną w przepisach Kodeksu karnego za prowadzenie auta po pijanemu.


Pijany kierowca poszkodowanym


Takie same zasady obowiązują niezależnie od tego, czy poszkodowanym w wypadku jest pasażer, pieszy czy inny kierowca. Może to zaskoczyć niektóre osoby. Przecież prowadzenie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Czy osobie jadącej po alkoholu powinny zatem przysługiwać jakiekolwiek pieniądze?
Oczywiście jazda po pijanemu musi być surowo karana – podkreśla Katarzyna Butkiewicz z Ubea.pl. - Nie zmienia to jednak faktu, że kiedy inny kierowca wymusi pierwszeństwo, osoba prowadząca w stanie nietrzeźwym ponosi jedynie małą winę za ten wypadek.

Nietrzeźwy poszkodowany kierowca otrzyma zatem przynajmniej część odszkodowania. Jednocześnie jednak dostanie oczywiście karę określoną w przepisach Kodeksu karnego za prowadzenie auta po pijanemu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • jj12 / 2017-06-22 12:07:57

    Swoją drogą to strasznie kombinują,żeby tylko nie przyznać odszkodowania.A jak już je przyznają to taką kwotę,że śmiać się chcę.Mogę ze swojej strony polecić co najwyżej firmę Crashplus Która zajmuje się dopłatami i chętnie pomoże zyskać dodatkową gotówkę.Nr. do ich doradcy: 570660879 odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: