eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wypadek drogowy: co z odszkodowaniem z OC, jeśli sprawców jest dwóch?

Wypadek drogowy: co z odszkodowaniem z OC, jeśli sprawców jest dwóch?

2021-01-08 10:43

Wypadek drogowy: co z odszkodowaniem z OC, jeśli sprawców jest dwóch?

Wypadek © fot. mat. prasowe

Wypadki drogowe to niestety codzienność. Doświadczenie pokazuje, że do rzadkości nie należy również sytuacja, w której sprawców niefortunnego zdarzenia jest dwóch. Porównywarka Ubea.pl wyjaśnia, co oznacza taka współodpowiedzialność i co dzieje się wówczas z odszkodowaniem z OC.

Przeczytaj także: Wypadek drogowy? Odszkodowanie z OC sprawcy to nie wszystko

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co się dzieje, jeżeli za wypadek drogowy odpowiada dwóch kierowców?
  • Czy ubezpieczyciel wypłaci w takim przypadku jakiekolwiek odszkodowanie z OC?
  • Co nowe przepisy mogą oznaczać dla banków?


Wypadek drogowy to jedna z sytuacji potwierdzających dobitnie, że życie pisze nam różne i trudne do przewidzenia scenariusze. I choć najczęściej sprawca nieszczęśliwego zdarzenia jest jeden, to jednak zdarza się i tak, że odpowiedzialność spoczywa jednocześnie na dwóch kierowcach. Na jakie odszkodowanie można liczyć w takiej sytuacji?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie należy spojrzeć w Kodeks cywilny i przepis zawarty w art. 362, zgodnie z którym:
„Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.

Na podstawie tego przepisu ubezpieczyciele mogą proporcjonalnie zmniejszyć wypłacone odszkodowanie z OC o stopień przyczynienia się do szkody. W przypadku współodpowiedzialności na poziomie 50% obydwaj kierowcy otrzymają więc rekompensatę tylko połowy szkód.

Jeśli natomiast ubezpieczyciel oceni rozkład odpowiedzialności za wypadek na 60% i 40%, to jeden kierowca otrzyma 40% świadczenia, a drugi 60%. Oczywiście te procenty będą naliczane od innej kwoty - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl

Kiedy przyda się ubezpieczenie AC?


W przypadku współodpowiedzialności za wypadek bardzo użyteczne będzie ubezpieczenie AC. Z tej polisy można bowiem w całości naprawić szkodę w swoim aucie, niezależnie od tego w jakim stopniu przyczyniło się do niej.

Oczywiście, w przypadku naprawy szkody z AC trzeba się liczyć ze wzrostem składki autocasco w następnym roku. W razie współodpowiedzialności kierowców za wypadek podwyżka składki będzie jednak nieco ograniczona.

Ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie z AC, wystąpi bowiem z roszczeniem regresowym do ubezpieczyciela drugiego współsprawcy wypadku o częściowy zwrot poniesionych kosztów (z OC tego współsprawcy) - wyjaśnia Andrzej Prajsnar z Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: