eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › viaTOLL w 2017 r.

viaTOLL w 2017 r.

2018-01-31 11:45

viaTOLL w 2017 r.

Autostrada © surfmedia - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Tylko w minionym roku na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) wpłynęło ponad 1,88 miliarda złotych z Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO). To wynik o niemal 11 procent lepszy od wypracowanego w 2016 roku i najlepszy w całej historii viaTOLL. Niezmiennie największą grupę przewoźników zarejestrowanych w tym systemie stanowią Polacy, ale ich udział zauważalnie spada.

Koszty


W połowie minionego roku viaTOLL obchodził 6. rocznicę działania. Do tego czasu budżet państwa przeznaczył na jego budowę 1,07 mld zł, a na kolejne rozszerzenia - 297 mln zł. Łatwo zatem policzyć, że całkowite nakłady, którymi Skarb Państwa zasilił uruchomienie oraz rozbudowę systemu osiągnęły 1,4 mld zł.

viaTOLL utrzymuje i zarządza operator systemu - Kapsch Telematic Services. Umowa zawarta pomiędzy nim a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad obejmuje tak elektroniczny pobór opłat od pojazdów ciężkich na zdefiniowanej sieci dróg, jak i opłaty elektroniczne oraz manualne (na bramkach) na dwóch, należących do państwa, odcinkach autostrad A2 / A4.

Koszty, które w minionym roku pochłonęło funkcjonowanie systemu viaTOLL, opiewały na 262,7 mln zł, co stanowi równowartość 14% jego rocznych wpływów. Koszty operacyjne wraz z wynagrodzeniem Kapsch pokrywane są z budżetu GDDKiA, natomiast opłaty wnoszone przez kierowców i przewoźników trafiają bezpośrednio do Krajowego Funduszu Drogowego.

Wpływy


Sumaryczne wpływy z opłat drogowych w Polsce zbliżają się do poziomu 10 miliardów złotych, od początku funkcjonowania systemu. Do końca roku, na konta KFD, dzięki systemowi viaTOLL wpłynęło ponad 9,11 mld zł, przeznaczanych na rozbudowę i modernizację polskich dróg. Od stycznia do końca grudnia 2017 roku kwota wpływów, łącznie z elektronicznego i manualnego poboru opłat, osiągnęła poziom ponad 1,88 mld zł.

fot. mat. prasowe

Roczne wpływy systemu viaTOLL

Od stycznia do końca grudnia 2017 roku kwota wpływów osiągnęła poziom ponad 1,88 mld zł.


Na początku lipca 2017 roku nastąpiło kolejne rozszerzenie systemu - o 360 km. Obecnie sieć dróg systemu viaTOLL obejmuje ponad 3660 km. Na koniec grudnia w systemie zarejestrowanych było ponad 1122 tys. pojazdów i 552 tys. podmiotów gospodarczych. Liczba urządzeń viaAUTO umożliwiających sprawniejsze pokonywanie bramek autostradowych (na wybranych odcinkach autostrad A2 i A4) osiągnęła poziom 87,9 tys.

EURO 5 i EURO 6 w natarciu


Zróżnicowanie stawek opłat względem „ekologiczności” nadal pozytywnie wpływa na strukturę pojazdów ciężkich poruszających się po polskich drogach. Obecnie prawie 66,9% rejestracji wskazuje na klasy emisji od Euro 4 do Euro 6, a udział najniższych klas spadł poniżej do 16%. W przypadku klasy EURO 5 widać stabilne, ale niewielkie wzrosty (0,5 p.p.) rok do roku. Najciekawiej prezentuje się klasa EURO 6, która notuje skokowe wzrosty o 4-5 p.p. rok do roku.

fot. mat. prasowe

Zmiany w strukturze rejestracji pojazdów względem klasy emisji spalin

%. W przypadku klasy EURO 5 widać stabilne, ale niewielkie wzrosty (0,5 p.p.) rok do roku.


Struktura użytkowników i sposobów płatności


Niezmiennie największą grupę zarejestrowanych przewoźników stanowią Polacy (58,9%), ale ich odsetek nadal spada. W czołówce bez większych zmian: na kolejnych miejscach plasują się .in.: Niemcy (5,5%), Litwini (3,7%), Ukraińcy (2,8%), Czesi (2,81%), Rumuni (2,6%) Rosjanie (2,5%), Węgrzy (1,8%), Słowacy (1,7%) oraz Białorusini (1,5%).

W dalszym ciągu, w przeciwieństwie do ogólnoeuropejskiej tendencji, w polskim systemie jest więcej użytkowników, którzy rozliczają się na podstawie przedpłaty (pre-pay) – ich odsetek wynosi obecnie 82,9%. Zaledwie 17,1% taboru prowadzi spedycję na podstawie umów z odroczonym terminem płatności (post-pay).

fot. mat. prasowe

System viaTOLL - liczby

Do końca roku, na konta KFD, dzięki systemowi viaTOLL wpłynęło ponad 9,11 mld zł.


Manualny pobór opłat oraz usługa viaAUTO


Na odcinkach autostrady A2 (Konin – Stryków) oraz A4 (Bielany Wrocławskie – Sośnica) działa zarówno manualny, jak i elektroniczny pobór opłat dla pojazdów lekkich. W raportowanym okresie, na tych odcinkach, dzięki opłacie manualnej zebrano 208,97 mln zł. W ramach usługi viaAUTO do KFD wpłynęło 15,2 mln zł, czyli ponad 20% więcej niż w roku ubiegłym. Przypominamy, że oprócz zwykłych użytkowników z usługi korzysta wielu mieszkańców aglomeracji gliwickiej zastępując tzw. bilet zerowy urządzeniem elektronicznym.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: