eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › viaTOLL zarobił ponad 5 mld zł

viaTOLL zarobił ponad 5 mld zł

2015-10-19 14:08

viaTOLL zarobił ponad 5 mld zł

viaTOLL zarobił ponad 5 mld zł © TTstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ponad 5 miliardów złotych wpłynęło już na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) z tytułu opłat drogowych - wynika z podsumowania przygotowanego przez viaTOLL. W ciągu 51 miesięcy funkcjonowania systemu znakomitą większość, bo aż 86% przychodów wygenerowali polscy użytkownicy. Na drugim miejscu uplasowali się Litwini, a na trzecim Ukraińcy. Najbardziej dochodowe okazują się autostrady, odpowiedzialne za 53% wpływających funduszy.

Przeczytaj także: viaTOLL ma 5 lat

viaTOLL, czyli elektroniczny system poboru opłat drogowych, to następca obowiązujących wcześniej winiet. Obecnie jest on obligatoryjny zarówno dla wszystkich pojazdów o DMC > 3,5, jak i autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Od ponad trzech lat za pośrednictwem usługi viaAUTO do systemu mogą dobrowolnie dołączać kierowcy pojazdów lekkich (o DMC ≤ 3,5 t.), którzy przemieszczają się płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica).

Przychody uzyskane przez system viaTOLL wpływają wprost na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD). Od początku uruchomienia systemu do końca września br. wpływy z tytułu opłat drogowych osiągnęły już wartość 5,073 mld zł. Średni miesięczny dochód (ostatnie 9 mies.) z systemu to ok. 126 mln zł. Skuteczność elektronicznego systemu to niemal 100%, podczas gdy w przypadku winiet było to zaledwie 40%. W efekcie praktycznie żaden pojazd objęty obowiązkiem nie mogą skorzystać z sieci dróg viaTOLL bez uiszczenia opłaty za przejazd.

Struktura wpływów


Na wspomnianą wyżej kwotę ok. 5,073 mld zł składają się zarówno opłaty uiszczane przez kierowców pojazdów ciężkich i lekkich drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu viaTOLL (łącznie 4,383 mld zł, z czego wpływy za przejazdami lekkimi wyniosły ponad 15 mln), jak i płatności wnoszone w sposób tradycyjny przez kierowców pojazdów o DMC ≤ 3,5 t., korzystających z płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA (blisko 690 mln zł).

Lwia część, bo aż 86% całkowitej kwoty uiszczonej drogą elektroniczną, pochodzi z opłat wniesionych przez kierowców polskich, którzy stanowią zdecydowaną większość (blisko 62%) użytkowników zarejestrowanych w systemie viaTOLL. Wśród przewoźników zagranicznych, najwięcej, bo ponad 135 mln zł, na rzecz KFD przekazali Litwini, którzy stanowią 3,4% zarejestrowanych użytkowników systemu. Na kolejnych miejscach plasują się Ukraińcy i Rosjanie, którzy w ramach systemu viaTOLL wnieśli opłaty w wysokości odpowiednio 103 mln zł i 71 mln zł. Co ciekawe, Niemcy, choć stanowią najliczniejszą grupę zagranicznych użytkowników zarejestrowanych w viaTOLLu (ponad 5%), przekazali na rzecz KFD jedynie 38 mln zł. Jest to związane z faktem, że wykonują krótkie trasy. Po wjechaniu na terytorium Polski przeładowują swoje towary na samochody należące do przewoźników polskich, litewskich, ukraińskich lub rosyjskich, które oferują dużo tańsze usługi transportowe niż firmy niemieckie.

Liczba transakcji i najbardziej dochodowe drogi


Ze wszystkich dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat drogowych viaTOLL najwyższe wpływy wygenerowały autostrady. Od początku funkcjonowania systemu odnotowano na nich w sumie ponad 738 mln transakcji (przejazdów odcinkami płatnymi), w ramach których pobrano ponad 2,32 mld zł (53% całkowitej sumy uiszczonej w ramach poboru elektronicznego). Na tę kwotę składają się opłaty wniesione zarówno przez kierowców samochodów ciężkich, jak i kierowców pojazdów lekkich korzystających z usługi viaAUTO.

fot. mat. prasowe

Wpływy na rzecz KFD tytułem opłat drogowych

Od początku uruchomienia systemu do końca września br. do KFD wpłynęło łącznie 5,073 mld zł z tytułu opłat drogowych


W dotychczasowej historii systemu viaTOLL najwięcej, bo aż 1,25 mld transakcji odnotowano na drogach krajowych. Mimo to, całkowita wysokość wpływów z poboru opłat na tych odcinkach wyniosła ‘zaledwie’ 611,5 mln zł (14% wszystkich wpływów z opłaty elektronicznej). Wynika to z faktu, że stawki opłaty elektronicznej za podróżowanie drogami krajowymi są niższe niż stawki za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. Dla porównania, na drogach ekspresowych odnotowano łącznie blisko 930 mln transakcji, w ramach których pobrano ponad 1,45 mld zł (33% wpływów za pośrednictwem systemu viaTOLL).

fot. mat. prasowe

Wysokość wpływów wniesionych w ramach ETC w podziale na kraj pochodzenia użytkowników

Znakomita większość całkowitej kwoty uiszczonej drogą elektroniczną, pochodzi z opłat wniesionych przez kierowców polskich.

Przeczytaj także: Dobra zmiana w viaTOLL? Dobra zmiana w viaTOLL?

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: