eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › viaTOLL ma 2 lata

viaTOLL ma 2 lata

2013-07-05 13:28

viaTOLL ma 2 lata

viaTOLL ma 2 lata © jarous - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

1 lipca minęły dwa lata od wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL i manualnego poboru opłat na państwowych autostradach płatnych. W ciągu 24 miesięcy łączne wpływy wygenerowane przez system wyniosły ponad 1,855 mld zł. Oznacza to, że projekt w niedługim czasie stał się jedną z najbardziej efektywnych kosztowo inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Obecnie viaTOLL obejmuje blisko 2190 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

Przeczytaj także: viaTOLL w 2018 r.

Przychody

Wszystkie przychody z Krajowego Systemu Poboru Opłat (viaTOLL i opłaty pobierane manualnie od kierowców pojazdów osobowych na państwowych odcinkach płatnych autostrad A2 i A4) trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce. Codziennie do KFD wpływa około 3 milionów złotych. Wszelkie ewentualne wahania w zakresie wysokości wpływów związane są z sezonowością przewozów. Do tej pory, czyli od lipca 2011r. do końca czerwca 2013r. do Skarbu Państwa trafiło łącznie 1,855 mld zł. Koszty budowy i uruchomienia systemu, które wyniosły 1,1 mld złotych, zwróciły się już jesienią ubiegłego roku. Przy tak dużej inwestycji infrastrukturalnej wynik ten jest ewenementem - żaden inny podobny system w Europie nie wygenerował tak szybko zwrotu kosztów.

fot. mat. prasowe

Opłaty naliczone za korzystanie z dróg

Do tej pory, czyli od lipca 2011r. do końca czerwca 2013r. do Skarbu Państwa trafiło łącznie 1,855 mld zł. Koszty budowy i uruchomienia systemu, które wyniosły 1,1 mld złotych, zwróciły się już jesienią ubiegłego roku.


Rozwój sieci dróg płatnych

W początkowej fazie elektroniczny system poboru opłat viaTOLL obejmował ok. 1565 kilometrów dróg. 1 lipca 2012r. został on rozszerzony o dodatkowe 325 kilometrów dróg, 12 stycznia 2013r. – 140 kilometrów, a 30 marca – kolejne 160 kilometrów. Obecnie systemem objęte jest blisko 2190 kilometrów dróg krajowych, ekspresowych i autostrad na terenie całego kraju. Najwięcej, bo aż 294 kilometry dróg płatnych znajduje się w województwie dolnośląskim. Na drugim miejscu jest województwo śląskie, a na trzecim – województwo wielkopolskie. Najmniejszy, bo zaledwie 26 kilometrowy fragment sieci znajduje się w województwie świętokrzyskim.

fot. jarous - Fotolia.com

viaTOLL ma 2 lata

1 lipca minęły dwa lata od wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL i manualnego poboru opłat na państwowych autostradach płatnych. Obecnie viaTOLL obejmuje blisko 2190 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.


System viaTOLL funkcjonuje w 14 z 16 polskich województw. Zgodnie z planem będzie on jednak sukcesywnie rozszerzany. Docelowo, w 2018r. elektroniczny system poboru opłat viaTOLL może objąć ok. 7 tys. kilometrów dróg. Każdorazowo plany objęcia opłatami nowych odcinków dróg są ogłaszane za pomocą stosownych rozporządzeń Rady Ministrów.

Obecnie zestawienie liczby kilometrów płatnych w ramach systemu viaTOLL w poszczególnych województwach prezentuje się następująco:

fot. mat. prasowe

Zestawienie liczby kilometrów płatnych w ramach systemu viaTOLL w poszczególnych województwach

System viaTOLL funkcjonuje w 14 z 16 polskich województw. Zgodnie z planem będzie on jednak sukcesywnie rozszerzany. Docelowo, w 2018r. elektroniczny system poboru opłat viaTOLL może objąć ok. 7 tys. kilometrów dróg.


Statystyki dot. użytkowników pojazdów o DMC > 3,5t

W momencie startu w systemie viaTOLL zarejestrowanych było nieco ponad 300 tys. pojazdów, jednak już po dwóch miesiącach liczba ta się podwoiła. Obecnie liczba zarejestrowanych pojazdów wynosi ponad 751 tys. W ramach systemu wydano około 1,215 tys. urządzeń pokładowych viaBOX. W ciągu miesiąca rejestrują one łącznie prawie 50 mln operacji, czyli pojedynczych przejazdów pod bramownicą.

Zdecydowana większość, bo aż 64% wszystkich pojazdów w systemie, to użytkownicy krajowi. Pozostałe 36% to użytkownicy zagraniczni, wśród których najliczniejszymi grupami są Niemcy (42218), Litwini (27 234) oraz Czesi (23 604). Na kolejnych miejscach plasują się natomiast Rosjanie, Ukraińcy, Słowacy, Białorusini, Węgrzy, Rumuni oraz Łotysze.

Użytkownicy zarejestrowani z systemie viaTOLL w przeważającej większości rozliczają się za pomocą kont przedpłaconych (pre-pay). Tylko co czwarty (26%) korzysta z kont z odroczoną płatnością (post-pay).
Przeczytaj także: viaTOLL w 2017 r. viaTOLL w 2017 r.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: