eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Samochód jako usługa coraz popularniejszy

Samochód jako usługa coraz popularniejszy

2019-04-19 10:33

Samochód jako usługa coraz popularniejszy

Samochód na minuty coraz popularniejszy © Paolese - Fotolia.com

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Avis w 14 europejskich państwach, w tym również w Polsce, auto jako usługa (ang. car as a service) cieszy się rosnącą popularnością. Coraz większa rzesza z nas wychodzi z założenia, że własny pojazd jest niepotrzebny.
Obserwacja zachowań konsumenckich wyraźnie pokazuje, że coraz częściej kupujemy usługi, a nie produkty. Tak jest w przypadku słuchania muzyki, oglądania seriali, oprogramowania, ale z trendu nie wyłamuje się także transport. Z deklaracji Polaków wynika, że z auta jako usługi (car as a service) na przestrzeni ostatnich miesięcy skorzystało 37 proc. badanych, co równoznaczne jest z rezygnacją z własnego pojazdu na rzecz wynajmu krótko, średnio lub długoterminowego. Wypożyczenie roweru zadeklarowało 19 proc. Polaków, a z samochodu na minuty skorzystało 12 proc. badanych.

Z samochodu jako usługi korzystają również mieszkańcy innych europejskich państw - z tej możliwości skorzystało już 38 proc. badanych Europejczyków. Co piąty (19 proc.) mieszkaniec zachodniej Europy zdecydował się na wynajem roweru. Europejczycy rzadziej niż Polacy korzystali natomiast z usług wynajmu skuterów– zrobiło to 8 proc badanych. A jedynie 7 proc. ankietowanych postawiło na samochód na minuty, czyli car sharingu.

fot. Paolese - Fotolia.com

Samochód na minuty coraz popularniejszy

Auto jako usługa to popularne rozwiązanie wśród Polaków,


- Nowoczesne technologie zmieniają gospodarkę i zachowania klientów, którzy cenią sobie elastyczność i dlatego coraz częściej rezygnują z zakupu produktu i posiadania go na własność na rzecz korzystania z niego w formie usługi. Trend ten widać bardzo wyraźnie w przypadku mobilności osób i wyboru środka transportu, jakim się poruszają. Pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, jak choćby modne ostatnio elektryczne hulajnogi. Badanie pokazuje jednak, że prym wiedzie wynajem samochodów, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo przemieszczania – komentuje Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Polskę, Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Czechy. – Wynajem auta daje możliwość dopasowania pojazdu do bieżących potrzeb, dlatego coraz częściej zastępuje kupno własnego pojazdu. Na przykład gdy potrzebujemy samochodu tylko dla siebie, możemy wybrać małe, ekonomiczne auto. Z kolei na wyjazd z rodziną lub grupą znajomych wypożyczamy vana, a gdy przewozimy duży ładunek, możemy skorzystać z samochodu dostawczego – wymienia Gruber.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję Sapio na grupie 14,138 konsumentów (w tym 1000 osób w Polsce) w 14 europejskich państwach między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Austrii i Szwajcarii na zlecenie Avis Budget Group.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 6

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: