eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoTesty aut › Suzuki SX4 1,6 4WD Explore

Suzuki SX4 1,6 4WD Explore

2013-07-19 11:05

Suzuki SX4 1,6 4WD Explore

Suzuki SX4 1,6 4WD Explore © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Pod koniec czerwca Suzuki zaprezentowało w Polsce nowe SX4. Mimo tego produkowana do dziś poprzednia generacja pozostaje w ofercie, jako model Classic. Czy ma to sens? Owszem, ma. Najnowszy crossover marki jest bowiem znacznie większy, przez co uplasowano go segment wyżej. Dzięki temu doświadczony rynkowo, terenowy mieszczuch japońskiego producenta ma jeszcze szansę na zdobycie nowej klienteli. Za pomocą topowej wersji z napędem 4x4 i benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 litra sprawdzamy, czy dalej jest samochodem wartym zainteresowania.
Karoseria

Jak prezentuje się SX4? Całkiem przyzwoicie. Przód auta tworzą zaczepnie „spoglądające” reflektory, dość mocno pochylona maska, mały grill i zderzak o łagodnych kształtach. Tylna część karoserii jest nieco mniej zadziorna – dominującymi elementami są tu łagodnie narysowane lampy i srebrna osłona na zderzaku, która podkreśla charakter Suzuki. Całość wygląda jednak spójnie, dzięki czemu niewielkie Suzuki może się podobać.

fot. mat. prasowe

Suzuki SX4 1,6 4WD Explore - przód

Przód auta tworzą zaczepnie „spoglądające” reflektory, dość mocno pochylona maska, mały grill i zderzak o łagodnych kształtach.


Wnętrze

Kokpit ma bardzo prostą, lecz atrakcyjną dla oka formę. Wykonany został z dość twardych materiałów, jednakże dobrze spasowanych i przyjemnych w dotyku. Poza tym dzięki srebrnym wstawkom nie wygląda jak jaskinia w półmroku. Kolejną zaletą jest dobra ergonomia – wszystkie przyciski i pokrętła są na swoim miejscu, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemów z obsługą.

Przednie fotele umieszczono dość wysoko, ale nie ma problemów z dobraniem odpowiedniej pozycji. Ciekawostką jest to, że naprawdę dobrze podpierają ciało, co nie jest wcale standardem w tej klasie. Na tylnej kanapie nie powinno zabraknąć miejsca dwóm osobom do 185 cm wzrostu. Ze względu na dość miejskie gabaryty, środkowe miejsce sprawdzi się jedynie na krótkich, miejskich dystansach.

fot. mat. prasowe

Suzuki SX4 1,6 4WD Explore - wnętrze

Kokpit ma bardzo prostą, lecz atrakcyjną dla oka formę. Wykonany został z dość twardych materiałów, jednakże dobrze spasowanych i przyjemnych w dotyku.


Miejski jest także bagażnik. 270 litrów to wynik zbliżony do średniej w segmencie B. Warto jednak dodać, że po złożeniu tylnych oparć przestrzeń wzrasta do 1045 litrów, co umożliwia przewiezienie dość dużego sprzętu AGD.

Technika

Pod maską testowanego egzemplarza znalazł się benzynowy silnik o pojemności 1,6 litra rozwijający 120 KM i 156 Nm momentu obrotowego (przy 6000 obr./min.). Moc przekazywana jest na przednią lub obie osie za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej. Jak to działa? W normalnych warunkach korzysta się jedynie z napędu „przedniego”. Gdy pogoda się nieco pogorszy, za pomocą przycisku umieszczonego pomiędzy fotelami można wybrać tryb „AUTO”, który podczas utraty przyczepności automatycznie i błyskawicznie dołącza tylną oś. To jednak nie wszystko. Istnieje również możliwość włączenia stałego napędu na wszystkie koła, co przydaje się po zjechaniu z utwardzonej nawierzchni. Ten tryb funkcjonuje jednak do 70 km/h – po przekroczeniu tej prędkości, system samodzielnie odłączy tylną oś. Ta dość ciężka technika wywindowała masę pojazdu do 1255 kg. Nie jest to mało, ale przyzwoita moc pozwala na sprint do setki w 10 sekund i rozpędzenie się do 175 km/h. SX4 nie jest więc zawalidrogą… Apetyt na paliwo również pozostaje na akceptowalnym poziomie. Producent mówi o wartościach na poziomie 6,5 litra w cyklu mieszanym, jednakże nam udało się w takich warunkach uzyskać wynik dokładnie litr większy. To i tak niewiele, jak na 120 KM pod maską.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: