eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wakacje 2014 samochodem: na co zwrócić uwagę?

Wakacje 2014 samochodem: na co zwrócić uwagę?

2014-07-10 09:45

Wakacje 2014 samochodem: na co zwrócić uwagę?

9 mln Polaków na wakacje pojedzie własnym samochodem © FedeCandoniPhoto - Fotolia.com

Niemal 3/4 Polaków mających w planach wyjazd wakacyjny zamierza pojechać własnym samochodem. Przed udaniem się w podróż powinni przede wszystkim sprawdzić stan techniczny auta. To jednak nie koniec. Przy wyjeździe zagranicznym równie ważne jest m.in. zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w kraju przeznaczenia.

Przeczytaj także: Jak przygotować samochód do podróży

Samochód jako najważniejszy środek lokomocji w drodze na krajowe wakacje zdecydowanie dominuje. Skorzysta z niego więcej niż siedmiu na dziesięciu Polaków (72%) planujących taki urlop. Inny transport wybierze zdecydowanie mniej osób - pociąg 16%, autobus 14%. W przypadku wakacji za granicą większy udział ma samolot, ale samochód wybierze 35% z nas. Powołując się na to samo badanie ogółem na wakacje w tym roku wg deklaracji pojedzie blisko 15 mln Polaków, z tego 9 mln własnym samochodem.

Przy tak dużym udziale samochodu jako środka lokomocji dużego znaczenia nabiera odpowiednie przygotowanie go. Fachowcy zwracają uwagę, że lato i zazwyczaj dobre warunki na drodze przytępiają uwagę i nie wszyscy zadają sobie trud przygotowania pojazdu do dalekiej podróży. Zapominamy też o statystykach wypadków drogowych - to właśnie w wakacje jest ich najwięcej – wg danych Komendy Głównej Policji w lipcu i sierpniu ubiegłego roku odnotowano odpowiednio 3646 i 3645 wypadków, a miesiące wakacyjne były na czele listy tych, z największą ilością wypadków.

Jeśli zabraknie paliwa „z dala od cywilizacji”

Najlepiej przed wakacyjnym wyjazdem oddać samochód na przegląd do zaufanego warsztatu, który uzupełni płyny, wyreguluje światła i sprawdzi ogólny stan techniczny. Przygotowania do podróży trzeba jednak zacząć od kwestii formalnych. Najważniejsze jest sprawdzenie daty ważności przeglądu technicznego i obowiązkowego ubezpieczenia. Warto też sprawdzić czy posiadamy ubezpieczenie assistance, i czy obowiązuje w kraju/krajach, do których się wybieramy. Obciążony pojazd pokonujący duże odległości, często przy wysokiej temperaturze powietrza może sprawiać kłopoty, nawet jeśli wcześniej był niezawodny.

fot. FedeCandoniPhoto - Fotolia.com

9 mln Polaków na wakacje pojedzie własnym samochodem

Przy wyjeździe zagranicznym równie ważne jest m.in. zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w kraju przeznaczenia.


- Co roku pomagamy zmotoryzowanym turystom w wielu miejscach Europy. Obok awarii i stłuczek podczas wakacji zdarzają się też nietypowe sytuacje jak zatrzaśnięcie kluczyków w pojeździe czy brak paliwa na jakimś pustkowiu. Wezwanie lokalnej pomocy może wtedy być trudne, nie tylko ze względu na barierę językową. Z pewnością łatwiej zadzwonić na przygotowany przed wyjazdem numer assistance i uzyskać pomoc przez polską infolinię – tłumaczy Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance. Pomoc jaką możemy uzyskać w ramach assistance to (w zależności od posiadanego pakietu): dowóz paliwa, naprawa na miejscu, holowanie, zakwaterowanie, pojazd zastępczy, transport podróżujących, odbiór pojazdu po naprawie, strzeżony parking dla uszkodzonego pojazdu czy zastępczy kierowca. Wszystkie usługi zamawia i koordynuje polskojęzyczna infolinia. Ile to kosztuje?

– Być może zabrzmi to zbyt optymistycznie, ale bardzo często nic nie kosztuje. Po prostu wiele z pakietów ubezpieczenia OC/AC zawiera też usługę assistance obejmującą Polskę i kraje UE. Najlepiej to sprawdzić przed wyjazdem na wakacje. Jeśli takiego ubezpieczenia nie mamy warto o nim pomyśleć, tym bardziej że koszt jest niewielki, a możliwość zakupu on-line powoduje, że można to zrobić nawet w ostatniej chwili, na dzień przed wyjazdem – dodaje Piotr Ruszowski.

A jeśli jedziemy za granicę?

Wg badań na szczycie listy najpopularniejszych krajów, do których w tym roku planują pojechać Polacy jest Chorwacja (14% wskazań). W pierwszej dziesiątce są też Włochy, Niemcy, Francja czy Bułgaria. Do tych krajów w większości pojedziemy samochodami, warto więc przed takim wyjazdem sprawdzić różnice w przepisach czy obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Przed planowaniem wyjazdu warto wejść na stronę MSZ i sprawdzić czy w kraju, do którego mamy zamiar się wybrać nie ma sytuacji stwarzających zagrożenia w podróżowaniu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: