eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Gdy sprawca wypadku nieznany lub bez polisy OC

Gdy sprawca wypadku nieznany lub bez polisy OC

2011-04-12 10:33

Przeczytaj także: Wypadek drogowy: odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta dla poszkodowanego


Sprawca bez polisy OC

Zakres odpowiedzialności UFG jest szerszy w przypadku, gdy doszło do identyfikacji posiadacza pojazdu, którym wyrządzono szkodę, lecz nie miał on obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wówczas poszkodowany może domagać się od Funduszu pokrycia zarówno szkody w mieniu (np. pokrycia kosztów naprawy samochodu), jak i na osobie (np. zwrotu wydatków na leczenie i rehabilitację, zapłaty zadośćuczynienia).

Odpowiedzialność UFG dotyczy również przypadków wyrządzenia w Polsce szkody przez zidentyfikowany pojazd zarejestrowany w innym państwie, którego biuro narodowe jest sygnatariuszem Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi - Regulaminu Wewnętrznego. Chodzi m.in. o wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przy czym dotyczy to pojazdu, którego posiadacz nie był ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Przykład 1:
X zostawił samochód na parkingu osiedlowym. Nazajutrz spostrzegł spore wgniecenie i ślady lakieru innego auta, jednak bez kartki z informacją o danych sprawcy. Zgłosił uszkodzenie na policji. Sprawcy szkody w pojeździe nie udało się ustalić. Naprawa kosztowała 2.000 zł. X nie posiadał ubezpieczenia autocasco, więc musiał pokryć ten koszt z własnej kieszeni. UFG nie odpowiada za taką szkodę w mieniu, mimo że jej sprawca był nieustalony.

Przykład 2:
Y jechał w odwiedziny do rodziny. Z winy innego kierowcy doszło do wypadku, w którym Y odniósł poważne obrażenia ciała, w tym uraz kręgosłupa. Sprawcy szkody nie ustalono. Y może żądać od UFG zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę, pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji oraz odszkodowania za zniszczony pojazd.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124, poz. 1152 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: