eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kto odpowiada za kradzież samochodu?

Kto odpowiada za kradzież samochodu?

2011-05-08 00:15

Przeczytaj także: Dziura w drodze: prawo do rekompensaty za szkodę


Warto jednak pamiętać, że nie zawsze osoba prowadząca parking strzeżony odpowiada za utratę czy uszkodzenie przechowywanego pojazdu. Zasady odpowiedzialności odszkodowawczej przechowawcy regulują ogólne przepisy Kodeksu cywilnego o skutkach niewykonania zobowiązań (art. 471 i nast. K.c.). Oznacza to, że przechowawca obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. Jeżeli ze szczególnego przepisu ustawy albo z czynności prawnej nie wynika nic innego, dłużnik odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności. Od przedsiębiorcy wymaga się przy tym zachowania szczególnej staranności, tj. z uwzględnieniem zawodowego charakteru wykonywanej działalności (art. 355 § 2 K.c.).

Powyższe oznacza, że odpowiedzialność osób profesjonalnie zajmujących się przechowywaniem (strzeżeniem) pojazdów ukształtowana jest tylko na zasadzie winy, a nie ryzyka. Dlatego też przechowawca może np. odmówić zapłaty odszkodowania w sytuacji, gdy samochód uległ uszkodzeniu w wyniku gradobicia czy uderzenia piorunu. W przypadku natomiast kradzieży samochodu ze strzeżonego parkingu, dla zakresu odpowiedzialności prowadzącego parking, decydujące znaczenie mają okoliczności, w jakich doszło do tego zdarzenia.

Kiedy odpowiada właściciel serwisu?

Element przechowania znany z parkingów strzeżonych pojawia się również w umowach o oddaniu samochodu do naprawy. Taki kontrakt jest pewną mieszanką umowy o dzieło i umowy przechowania (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 2004 r., sygn. akt V CK 235/04). Zatem przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy ma obowiązek nie tylko naprawić pojazd, lecz także dbać o to, by nie uległ w międzyczasie uszkodzeniu bądź utracie. Jeśli mimo to pojazd zostanie skradziony, przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność cywilną (odszkodowawczą) wobec poszkodowanego właściciela auta. Właściciel serwisu ma jednak szansę uwolnić się od obowiązku naprawienia szkody wykazując, iż dołożył należytej staranności w przechowaniu samochodu (np. uruchomił istniejące w pojeździe zabezpieczenia przed kradzieżą, miał zamkniętą bramę wjazdową lub kontrolował wyjeżdżające z placu pojazdy, chował w bezpiecznym miejscu kluczyki do auta, itp.).

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Tomasz Konieczny / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: