eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Zmień opony letnie na zimowe

Zmień opony letnie na zimowe

2012-10-23 00:21

Przeczytaj także: Wymiana opon na zimowe


Ten typ opon tworzą zupełnie inne składniki mieszanek (o podwyższonej zawartości krzemionki), których zadaniem jest utrzymanie elastyczności opony nawet w bardzo niskich temperaturach. W takich samych warunkach mieszanka opon letnich twardnieje, przez co ich przyczepność jest mocno ograniczona, dlatego nie są w stanie odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia drogowego. Te różnice w tworzywach powodują m.in. to, że droga hamowania opony letniej zimą jest o 30% dłuższa niż droga hamowania opon zimowych. Tę przyczepność opon zimowych zapewnia im nie tylko tworzywo, ale też specyficzny kształt i rzeźba bieżnika, wyposażona m.in. w specjalne nacięcia (tzw. lamele), które gwarantują odpowiednie trzymanie się opony na śniegu i innych rodzajach zimowej nawierzchni.

fot. mat. prasowe

Opony zimowe

Opony zimowe to warunek bezpieczeństwa podczas zimowych podróży


Właściwy dobór opon zimowych to bardzo ważna kwestia, ponieważ to w dużej mierze od niej zależy nasze bezpieczeństwo na zimowych drogach. Pamiętajmy jednak, że poruszanie się na oponach zimowych nie zwalnia nas z zachowania szczególnej ostrożności o tej porze roku.

fot. mat. prasowe

Zimą łatwo o poślizg

Stosowanie dwóch typów opon (np. letnich i zimowych) na dwóch osiach pojazdu bywa bardzo niebezpieczne


Zanim zdecydujemy się na konkretny model opony zimowe musimy pamiętać, aby dobrać odpowiedni rozmiar opon do kół naszego samochodu. Oprócz rozmiaru, indeksu prędkości i nośności na początku poszukiwań trzeba zwrócić uwagę również na to, aby dokonywać zakupów tylko u sprawdzonych sprzedawców. Pamiętajmy, że nowe opony uznawane są za produkt pełnowartościowy w okresie do 3 lat od daty ich produkcji. Bezpieczna eksploatacja takich opon może trwać do 5 lat (okres ten uzależniony jest od stylu jazdy kierowcy i stopnia zużycia opony).

"Najprostszą metodą sprawdzenia czy opona zimowa nadaje się do użytku jest dokładne zbadanie czy na jej powierzchni nie ma żadnych uszkodzeń, pęknięć. W przypadku wykrycia tego typu ubytków opona musi być bezwzględnie wymieniona. Po wykluczeniu wszelkich uszkodzeń, drugim krokiem powinien być pomiar głębokości bieżnika. Polskie prawo dopuszcza do ruchu opony o minimalnej głębokości bieżnika 1,6 mm, ale jednocześnie pamiętajmy, że opona zimowa o głębokości bieżnika poniżej 4 mm w znacznym stopniu traci swoje właściwości trakcyjne. Dlatego opony zimowe z głębokością bieżnika mniejszą niż 4 mm także powinny być już wymienione" ̶ tłumaczy Filip Fischer, kierownik Działu Obsługi Klienta OPONEO.PL.

Oprócz wymienionych wyżej kwestii warto pamiętać o tym, że stosowanie dwóch typów opon (np. letnich i zimowych) na dwóch osiach pojazdu bywa bardzo niebezpieczne (może powodować gorszą stabilność samochodu na zakrętach i utrudniać hamowanie). Niektórzy uważają, że wystarczy kupić dwie opony zimowe i założyć je na oś napędową. Jest to błędne myślenie, ponieważ zachowanie takiego auta (z lepszymi oponami na osi napędowej) jest nieprzewidywalne. Jednak, jeśli jesteśmy zdecydowani na założenie tylko dwóch opon, to bez względu na rodzaj napędu w naszym samochodzie, załóżmy je na tylną oś pojazdu. Opanowanie poślizgu przednich kół jest dużo łatwiejsze (wystarczy zmniejszyć nacisk na pedał hamulca lub gazu) niż próba opanowania poślizgu tyłu auta.

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że opony zimowe trzeba dotrzeć. Aby tego dokonać wystarczy umiarkowanym stylem jazdy przejechać na nich pierwsze 200-300 km. Dopiero po tym okresie opony zapewniają 100% swoich zimowych osiągów i można rozwinąć na nich większe prędkości oraz bezpiecznie hamować.

Przeczytaj także: Na ferie zimowe samochodem Na ferie zimowe samochodem

poprzednia  

1 2

Nowe oznakowanie opon

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: