eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak przygotować samochód na ferie zimowe w Europie?

Jak przygotować samochód na ferie zimowe w Europie?

2019-01-16 00:44

Jak przygotować samochód na ferie zimowe w Europie?

Ferie zimowe © fot. mat. prasowe

Włochy, Austria, Czechy, Niemcy i Słowacja to ulubione, zimowe destynacje zagraniczne polskich turystów. Ci, którzy wybierają się do tych krajów na ferie zimowe i na miejsce przeznaczenia zamierzają dostać się własnym samochodem, chociaż w podstawowym stopniu powinni zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami ruchu drogowego. To pozwoli im m.in.dowiedzieć się, że obowiązkowym wyposażeniem każdego auta przemierzającego słowackie i czeskie drogi jest kamizelka odblaskowa oraz zestaw zapasowych żarówek. Przed wyjazdem warto również przyjrzeć się stanowi technicznemu naszego pojazdu.

Przeczytaj także: Na ferie zimowe samochodem

Niezbędny zimowy ekwipunek


Rodzime przepisy ruchu drogowego nakładają na kierujących obowiązek posiadania gaśnicy (z homologacją i obowiązującym terminem ważności) i trójkąta ostrzegawczego. Ci z nas, którzy podczas ferii zimowych będą przemierzać europejskie drogi, powinni wyposażyć się w dodatkowy ekwipunek. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia auta poruszającego się po terytorium Unii Europejskiej - poza trójkątem i gaśnicą - jest kamizelka odblaskowa, której wymagają m.in. Francja, Słowacja, Czechy, Austria, Hiszpania czy Włochy. Nieobowiązkowa w naszym kraju apteczka jest niezbędna m.in. w Austrii, Czechach, na Słowacji oraz w Niemczech. Nieznanym w Polsce wymogiem jest konieczność posiadania zapasowych żarówek – dotyczy to Słowenii, Chorwacji, Francji i Czech. W przypadku wyjazdu do Czech lub na Słowację do auta powinniśmy spakować komplet bezpieczników oraz koło zapasowe z kluczem i podnośnikiem, na Słowacji wymagany jest także podnośnik.

Jadąc na ferie zimowe, w bagażniku warto także schować skrobaczkę, szczotkę do odgarniania śniegu oraz matę antyszronową.

Kontrola stanu samochodu


Do wielogodzinnej jazdy w trudnych, zimowych warunkach trzeba odpowiednio przygotować samochód. Należy sprawdzić wszystkie elementy, które mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy, jak hamulce, amortyzatory, oświetlenie (wewnętrzne i zewnętrzne), akumulator, wycieraczki czy opony. A skoro mowa o ogumieniu – w odróżnieniu od Polski, w większości krajów europejskich istnieje nakaz stosowania opon zimowych lub całorocznych o określonej głębokości bieżnika w okresie zimowym. Na niektórych drogach obowiązkowe jest również używanie łańcuchów śniegowych. Za niedostosowanie się do wymogów prawa nakładane są wysokie mandaty lub grzywny, dlatego warto wcześniej sprawdzić stan opon i jeśli istnieje taka konieczność wymienić je na nowe.

fot. mat. prasowe

Ferie zimowe

W wyposażeniu każdego auta jeżdżącego po polskich drogach muszą się znajdować gaśnica (homologowana, z obowiązującym terminem ważności) i trójkąt ostrzegawczy.


Kolejną ważną czynnością jest kontrola stanu oleju silnikowego. Gdy jego poziom jest poniżej normy, należy go uzupełnić. Jeśli zbliża się termin wymiany tego środka smarnego to najlepiej skrócić nieco interwał i wymienić go wraz z filtrem jeszcze przed feriami. Tuż przed terminem wymiany olej może być zanieczyszczony nagarem, sadzą oraz innymi osadami, które powodują zmianę jego właściwości.

Dobierając olej zawsze trzeba kierować się zaleceniami producenta auta. Najrozsądniejsze jest stosowanie oleju syntetycznego, który nawet w czasie dużych mrozów szybko dociera do wszystkich zakamarków silnika i odpowiednio je smaruje. Ponadto, syntetyki wolniej się zużywają, wydłużają żywotność silnika i jego elementów, a także obniżają zużycie paliwa. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się syntetyczne produkty o niskich lepkościach, jak np. Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 -Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska.

14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe w Polsce i potrwają aż do 24 lutego. To idealny czas na rodzinny wyjazd w góry. Oprócz oszacowania budżetu, zarezerwowania noclegu i zaplanowania najbezpieczniejszej trasy, należy pamiętać o przygotowaniu samochodu do długiej podróży w trudnych, zimowych warunkach.

Przeczytaj także: Opony zimowe nie w całej UE Opony zimowe nie w całej UE

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Jak przygotować samochód na ferie zimowe w Europie?

    jowiszek / 2019-01-30 13:14:12

    Przed wyjazdem na ferie pierwszy raz zmieniałem sobie klocki. Przyszly mi oe delphi. kilka tutoriali na yt i poszło jak z płatka, teraz jeszcze olej musze wymienić i płyny podolewać odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: