eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 5 sposobów na wysokie odszkodowanie z AC

5 sposobów na wysokie odszkodowanie z AC

2013-01-12 00:15

Przeczytaj także: 10 sposobów na tanie AC


4. Bądź otwarty na komunikację z likwidatorem.

W procesie likwidacji szkody bardzo ważna jest komunikacja, która nastawiona jest na wzajemną pomoc i współpracę. Zadaniem likwidatora jest zebranie pełnej dokumentacji, na podstawie której dokona rzetelnej wyceny szkody, zadaniem poszkodowanego, który chce otrzymać satysfakcjonujące odszkodowanie, jest ułatwienie likwidatorowi jego pracy i dostarczenie wymaganej dokumentacji.

Nieoceniona jest zatem sprawna i szczera komunikacja. Likwidator nie jest Twoim wrogiem. Wzajemne pozytywne relacje mogą znacznie przyczynić się do szybkiego i pozytywnego załatwienia sprawy.

5. Nie poddawaj się bez walki.

Otrzymana decyzja o wypłacie odszkodowania nie zamyka drogi do dalszych roszczeń.

"Warto rozpocząć od przeczytania ogólnych warunków ubezpieczenia, by dobrze znać zasady, na jakich będzie wyceniana szkoda. Trzeba również sprawdzić w kalkulacji naprawy, czy lista części zamiennych i operacji naprawczych odpowiada stanowi pojazdu po kolizji, czy wypadku. Jeśli okaże się, że w kalkulacji brakuje uszkodzonego elementu lub uszkodzenie zostaje ujawnione np. po demontażu niektórych, zasłaniających elementów, Klient powinien zgłosić fakt ujawnienia dodatkowych uszkodzeń pojazdu, związanych ze zdarzeniem do TU" - mówi Jacek Kamiński, Kierownik ds. Technicznej Likwidacji Szkód w Proama.

"Kolejna sprawa to adnotacje na kalkulacji o potrąceniach cen części lub kosztów lakierowania z powodu innych (wcześniejszych) i nie związanych z konkretną szkodą uszkodzeń – zdarza się, że w wyniku szkody rozmiar elementu już wcześniej uszkodzonego jest tylko powiększony, wówczas stosuje się potrącenia, które mogą nie być oczywiste dla Klienta i wymagają wyjaśnienia" dodaje Jacek Kamiński.

Jeśli w dalszym ciągu jesteś przekonany, że kwota odszkodowania jest zbyt mała, w tym nie odpowiada temu, co gwarantują warunki umowy, możesz odwołać się od decyzji i oczekiwać ponownego rozliczenia szkody.

Jeżeli zawarcie ugody nie będzie możliwe, masz prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Wówczas przydadzą się nie tylko kompletne akta szkodowe, ale również elementy komunikacji z ubezpieczycielem, które warto zachować na piśmie.

Daria Modzelewska,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: