eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Naprawa samochodu. Zobacz, co psuje się najczęściej?

Naprawa samochodu. Zobacz, co psuje się najczęściej?

2017-02-16 10:37

Naprawa samochodu. Zobacz, co psuje się najczęściej?

Warsztat samochodowy © Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com

Naprawa samochodu to niestety dość częsty scenariusz w życiu każdego właściciela pojazdu. Z badania, które instytut Millward Brown zrealizował na zlecenie Exact Systems S.A. wynika, że co piąta usterka, z którą polscy kierowcy zgłaszają się do warsztatów dotyczy hamulców. Równie często awarii ulegają żarówki (19 proc.), a co szóste zgłoszenie dotyczy problemów z silnikiem. Widać również dość oczywistą zależność - im młodsze auto, tym większa skłonność do naprawy w autoryzowanym warsztacie. Starsze samochody często z kolei (38 proc.) naprawiamy własnoręcznie.
- Polacy nie stronią od używanych samochodów. Statystyki pokazują, że w minionym roku sprowadzono ich przeszło milion. Auta nowe cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością - na zakup w salonie zdecydowało się nieco ponad 400 tys. użytkowników. Do tego warto pamiętać, że za większość zakupów w salonach odpowiedzialne są nie osoby indywidualne, a firmy. Widać również skłonność do sprowadzania samochodów dość starych, dziesięcio-, piętnastoletnich, które niestety często ulegają awariom. Wśród właścicieli aut młodszych niż pięcioletnie aż 3/4 nie wie co to naprawa samochodu. W przypadku właścicieli aut starszych ten odsetek jest przeszło dwukrotnie razy niższy – mówi Jacek Opala, dyrektor rozwoju sprzedaży w Exact Systems S.A.

Jak naprawa samochodu, to przede wszystkim hamulce


Badanie „AUTOwybory Polaków” dowodzi, że całkiem pokaźna grupa kierowców (4 na 10) nie miała na przestrzeni ostatnich trzech lat żadnych problemów z autem. Ci, którym przytrafiła się naprawa samochodu, najczęściej naprawiali hamulce (19 proc.) oraz światła (19 proc.). 16 proc. ankietowanych zadeklarowało awarię silnika, a 15 proc. - problemy z zawieszeniem. Zdecydowanie najmniej awaryjne są auta z młodszych roczników.

W ostatnich trzech latach naprawa samochodu nie zdarzyła się aż 70 proc. właścicieli aut 5-letnich. W samochodach liczących sobie od 11 do 15 lat zdecydowanie najczęściej psuły się hamulce (prawie 30 proc.) oraz żarówki (24 proc.). Z kolei w przypadku aut 15-letnich największe kłopoty sprawiał silnik (29 proc.).

fot. Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com

Warsztat samochodowy

Polscy kierowcy w swoich samochodach najczęściej naprawiają hamulce. Dotyczy to co piątego pojazdu.


W lokalnym warsztacie, a nie sieciowym zakładzie


Aż 57 proc. kierowców, którzy mają problemy z samochodem, dokonuje napraw w prywatnych, nie-sieciowych warsztatach serwisowych. 17 proc. próbuje samodzielnie poradzić sobie z awarią, a 13 proc. prosi o pomoc zaufanego członka rodziny. Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO) wybiera 8 proc. kierowców, a markowy serwis samochodowy zaledwie 5 proc. Warto zwrócić uwagę, że wybór zakładu różnicuje się w zależności od tego, w jakim wieku znajduje się pojazd. Osoby, które kupiły nowe samochody lub mają pojazd młodszy niż 5-letni częściej niż inne grupy dokonują napraw w ASO oraz markowych serwisach samochodowych. Naprawa samochodu starszego zdecydowanie częściej odbywa się nie-sieciowych warsztatach (65 proc. samochodów od 11 do 15 lat), a w przypadku samochodów ponad 15-letnich samodzielnie przez właściciela (38 proc.).

Części zamienne w pakiecie z naprawą


Serwis, w którym dokonuje się naprawy, jest głównym miejscem zakupu potrzebnych części dla aż 38 proc. kierowców. W sklepie motoryzacyjnym tego typu akcesoria kupuje 32 proc. osób. Części do samochodów używanych, częściej niż do nowych, kupowane są w specjalistycznych hurtowniach oraz w Internecie.

Metodologia badania:
Wyniki badania „AUTOwybory Polaków” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Exact Systems S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane na próbie osób potrafiących odpowiedzieć na pytania dotyczące zakupu, napraw i awarii posiadanego samochodu (N=600) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,05%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w sierpniu i wrześniu 2016 roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • nie mam tego problemu

  janusz.z / 2017-02-17 16:29:35

  Jeżdżę pięcioletnią corollą w benzynie i nic mi się nie psuje. Brat jeździ jeszcze dłużej swoją i też żadnych problemów nie miał. Kupiłem z resztą auto z jego polecenia i jestem zadowolony. Samochód nie może być jak skarbonka, a mój poprzedni non stop się psuł. Jak policzyłem, ile na niego wydałem, to już bym miał nowego w to miejsce. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Kotarson / 2017-02-28 00:16:50

  Mam 6-letniego forda i dalej korzystam z aso, ale zdaje się, że w innych markach nie ma w aso aż takich promocji jak u nich. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Gucio23 / 2017-03-22 09:59:14

  Prawda jest taka, że w samochodzie psuje się wszystko i nie ważne jaką marką jeździsz wizyty u mechanika to chleb powszedni każdego kierowcy. Ważne aby z tego wyjść obronną ręką czyli jak najtaniej. Obecnie większość części można dostać w zamiennikach takich jak chociażby DELPHI. Te podzespoły to gwarancja naprawdę wysokiej jakości i wytrzymałości i spokojnie można obejść się bez oryginałów.
  odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.